#Lifestyle
Ktoré vitamíny a minerály by ste mali doplniť?
Foto: Shutterstock

Posilnite na jeseň svoje telo: Toto je 10 NAJ vitamínov a minerálov pre zdravie!

27.10. 2021 11:20 Minerálne látky, stopové prvky a vitamíny tvoria neoddeliteľnú súčasť výživy človeka. Nemajú energetickú hodnotu a ich potreba v rámci denného príjmu je veľmi malá, napriek tomu sú pre správnu funkciu organizmu absolútne nevyhnutné. Dopriať by ste ich svojmu telu mali práve na jeseň, kedy o mnohé prichádzame kvôli nedostatku slnka a utlmení aktívneho životného štýlu, píše pluska.sk. Ktoré chýbajú vám?

„Základným predpokladom na získanie širokej palety týchto látok je pestrá racionálna strava. Konzumáciou mäsa, mlieka a mliečnych výrobkov, vajec, ovocia, zeleniny, strukovín, celozrnných obilnín, orechov a semienok na dennej báze vieme získať veľkú väčšinu minerálnych látok, stopových prvkov i vitamínov. Nezastupiteľnú úlohu pritom zohráva pitný režim,“ povedala pre český Blesk konzultantka AquaLife Inštitútu Aneta Sadílková a dodáva, že vhodným doplnkovým zdrojom minerálov a stopových prvkov sú prírodné minerálne vody.

To, že vám niektorý z vitamínov či minerálov chýba spoznáte tak, že začnete pociťovať problémy s určitou časťou tela. Problémy so zubami, slabé nechty, pomalý metabolizmus aj výkyvy krvného tlaku. Všetky tieto príznaky znamenajú, že máte nedostatok určitých látok. Pozrite, ktoré by ste mali doplniť vy, podľa toho, čo chcete vo vašom tele posielniť. 

1. Kosti a zuby
1. Kosti a zuby
Zdroj: Shutterstock

Na posilenie kostí a zubov je ideálny vápnik, horčík, fluór, fosfor, vitamíny D, K. Fluor obsahuje aj obyčajná pitá voda, vápnik nájdete zas v mlieku.

autor:  LD

Video