Foto: UNION
#Krása

Najčastejšie choroby kože a ich diagnostika, neprehliadnite ich na svojom tele

27.10. 2021 0:00 Choroby kože sú nepríjemným ochorením, tak ako zo zdravotného hľadiska, aj z toho estetického, poradíme vám ako ich diagnostikovať.

Pojem choroby kože nevyvoláva žiadne pozitívne ohlasy, avšak táto nepríjemná záležitosť postihla veľké množstvo ľudí. Väčšina z nás tieto nepríjemné ochorenia nevie identifikovať, a preto ich zo začiatku ignoruje. Naučte sa s nami ako správne diagnostikovať choroby kože, aby ste im vedeli od začiatku čeliť.

Tento zdravotný a estetický problém má mnoho pôvodov a u každého jedinca sa prejavuje inak. Niektorí bojujú s kožnými chorobami, ktoré sa objavujú po celom tele, iných trápia kožné choroby na tvári. Či už je to tak alebo onak, kožné choroby sú nepríjemnou záležitosťou. Predstavíme vám najčastejšie plesňové ochorenia kože a bakteriálne ochorenia kože, aby ste ich vedeli ľahko diagnostikovať.

Plesňové ochorenia kože

Plesňové ochorenie kože inak nazývané aj mykózy sú spôsobené plesňami a kvasinkami. Plesne a kvasinky sú všade okolo nás a svojím spôsobom sú neškodné. Teda, až dovtedy, kým im nevytvoríme vhodné prostredie na to, aby mohli rásť. Väčšina plesňových ochorení sa však liečia ľahko, pokiaľ sú skoro diagnostikované. Pozrime sa na tie najčastejšie.

Onychomykózy

Je to hubovité ochorenie, ktorým trpí viac ako dvadsať percent populácie, Toto ochorenie sa objavuje prevažne na nechtoch nôh. Necht na začiatku choru nadobudne žltkastú farbu, neskôr zhrubne a drobí sa. Príčinou môže byť nesprávna obuv, mechanické poškodenie nechtu, ale napríklad aj ochorenie pečene.

Pytiriasis versicolor

Ak na sebe spozorujete červené suché fľaky, ktoré majú nadmerný svrbiaci efekt, ide práve o kožnú chorobu pytiriasis versicolor. Často sa vyskytujú aj počas letných mesiacov a na opálenej pokožke sa prejavú tak, že majú svetlejšiu farbu. Dôležité je dané miesto neškrabať, aby sme chorobu nerozširovali.

Tinea

Je druhom plesne napádajúcej vlasy, kožu a nechty. Na koži s na začiatku objaví len malá škvrna. Tá sa postupne rozrastá a tvorí kruhové obrazce začervenanej a šúpajúcej sa kože.

Bakteriálne ochorenia kože

Bakteriálne ochorenia kože spôsobujú rôzne baktérie, pritom najčastejšie sú to stafylokoky a streptokoky. Predstavíme vám najčastejšie kožné choroby spôsobené baktériami.

Šarlach

Šarlach patrí k najčastejším infekčným chorobám a postihuje prevažne deti. Je to kombinácia angíny a nepríjemnej vyrážky. Na začiatku sa choroba na koži prejavuje ako malý červený fliačik, ktorý sa začína dvíhať. Výsledkom je drobná ružová alebo červená krupica alebo len drsná koža.

Impetigo

Impetigo patrí medzi bakteriálne infekčné ochorenie, ktoré spôsobuje menej závažné detské infekcie a postihuje najmä deti v kojeneckom, predškolskom a mladšom školskom roku. Ochorenie je síce vysoko nákazlivé a niekedy sa môže preniesť aj na matku,no je ľahko liečiteľné pomocou liekov.Prejavuje sa na koži a to vyrážkami, pľuzgiermi alebo ekzémom. Najčastejšie možno nájsť tieto príznaky na tvári, krku, rukách a v plienkovej oblasti.

Lepra

Ochorenie sa šíri kvapôčkovou cestou alebo priamym kontaktom, čo znamená, že človek sa nakazí cez dýchacie cesty alebo povrchovým poranením na pokožke. A prejavuje sa viditeľnými kožnými léziami na povrchu kože, ale má viacero foriem, kde sa môžu niektoré príznaky a symptómy mierne líšiť. Je to na pohľad nepríjemná choroba a radí sa medzi tie vážnejšie, našťastie v Európe sa moc nevyskytuje.

Akákoľvek kožná choroba, či už je to kožná choroba na tvári v podobe akné alebo detský atopický ekzém, ktorý vie zmiznúť aj sám, je choroba nepríjemná. Našťastie ak sa vám chorobu podarí diagnostikovať včas, liečba nebýva náročná. Častokrát stačia rôzne lieky a krémy, ktoré hradí vaše zdravotné poistenie. Spoľahlivá zdravotná poisťovňa akou je aj Union poisťovňa vám dáva záruku, že vám budú preplácané tie najkvalitnejšie lieky, ktoré vám s chorobami kože ľahko pomôžu.

autor:  PR článok

Video