Foto: pexels
#Lifestyle

STOVKY SLOVENIEK UMIERAJÚ ZBYTOČNE: POZOR, TU ROZHODUJE ČAS! Toto nemôžete zanedbať

27.10. 2021 6:00 Október sa nesie v znamení ružovej farby! Prečo? Pretože symbolizuje lásku, ženskosť a zdravé prsia! Pravidelné samovyšetrovanie prsníkov a mamografický skríning môže u nás ročne zachrániť až 300 žien, aby nezomierali zbytočne. Využime šancu mať zdravé prsia! Buďme informované o liečbe, ktorú podstupujeme! Povedzte aj vy nie rakovine prsníka a zachráňte svoje prsia.

Aliancia NIE RAKOVINE UPOZORŇUJE:  PACIENTOK S RAKOVINOU PRSNÍKA JE NA SLOVENSKU VIAC AKO  30 000. Potrebujú viac kvalitnej diagnostiky - mamografov, viac mamologických centier, viac odborníkov, viac osvety, edukácie a sociálnej pomoci, ale tiež -  viac dostupnej liečby a moderných onkologických liekov - prístup k modernej liečbe, ktorá je v iných krajinách bežne dostupná. 

„Aliancia NIE RAKOVINE chce upriamiť pozornosť verejnosti aj na nízku dostupnosť inovatívnej liečby  imunoterapie a tzv. „ciklibov“ pre pacientky s metastatickým karcinómom prsníka. Ide o cielenú molekulárnu liečbu zameranú na zastavenie rozmnožovania sa rakovinových buniek a poskytuje sa onkologickým pacientkam od roku 2016 napríklad v Maďarsku, Poľsku, Rakúsku či dokonca v Rumunsku a Kazachstane. U nás stále nie je kategorizovaná a poskytuje sa pacientkam len na výnimku odsúhlasenú zdravotnými poisťovňami.

V okolitých krajinách Európy sú už dostupné ďalšie nové moderné spôsoby liečby, ktoré zlepšujú vyhliadky onkologických pacientok s rakovinou prsníka na lepší a dlhší život, niektoré aj na vyliečenie, napríklad imunoterapia a kombinácie inovatívnych liečieb s chemoterapiou. Naše aktivity prinesú viac PODPORY i INFORMÁCIÍ, napríklad o aktuálne dostupnej modernej LIEČBE, medicínskych postupoch a metódach. „Chceme, aby aj slovenskí pacienti dostávali túto liečbu v porovnateľnom čase ako v okolitých krajinách," hovorí prezidentka OZ NIE RAKOVINE Jana Pifflová Španková. SKRÁTENIE ČASU - ČAKANIA  ZNAMENÁ VIAC  ŠANCÍ NA ŽIVOT.

POVEDZTE NIE RAKOVINE PRSNÍKA!
Zdroj: OZ NIE RAKOVINE

Podľa OZ NIE RAKOVINE je potrebné, aby bola pacientkam pred samotným operačným zákrokom poskytnutá najlepšia dostupná liečba pre zlepšenie ich šance na vyliečenie čo najskôr. „Sme tiež presvedčení, že slovenským ženám by mal byť poskytnutý pohodlnejší prístup k liečebnej starostlivosti. Vždy, keď je to možné, mali by mať možnosť zvoliť si orálnu či podkožnú (subkutánnu) formu podávania liečby namiesto vnútrožilovej (intravenóznej) liečby,“ dodáva Jana Pifflová Španková. 

Deň za zdravé prsia

V októbri OZ NIE RAKOVINE zorganizovalo v parlamente Deň za zdravé prsia. Išlo o stretnutie s poslankyňami Národnej rady SR, ktoré  požiadali o podporu v šírení osvety o prevencii rakoviny prsníka a tiež im boli sprostredkované príbehy žien a matiek s metastatickým karcinómom prsníka, ktoré dnes na Slovensku majú obmedzený prístup k modernej a účinnej liečbe, bežnej dostupnej v okolitých krajinách.

Deň za zdravé prsia v parlamente
Zdroj: OZ NIE RAKOVINE

Je to veľmi dôležité gesto pre všetky Slovenky - vidieť inšpiratívne, úspešné a známe ženy pri podpore takéhoto projektu. Veríme, že im spolu dodáme odvahu a vyšleme silný odkaz!

Dňa za zdravé prsia sa zúčastnila aj poslankyňa Jana Žitňanská (vľavo).
Zdroj: OZ NIE RAKOVINE

Pozrite si vo videu návod na to, ako si samovyšetriť prsníky! 

Na stránke www.nierakovine.sk ženy ľahko na mape vyhľadajú vo svojom okolí ambulanciu, kde im pomôžu. Práve gynekológovia sú ako prví v kontakte so ženami, ktoré prichádzajú do ambulancií na preventívne gynekologické prehliadky zahŕňajúce aj vyšetrenie pŕs. Na týchto lekárov sa ženy obracajú, ak si všimnú podozrivé zmeny na svojich prsiach a gynekológovia sú tí, ktorí ženy posielajú na preventívne mamografie a sú s nimi v pravidelnom kontakte. Pozrite si mapu pomoci TU.

FAKTY O RAKOVINE PRSNÍKA: 

1. Výskyt rakoviny prsníka u nás stále rastie. Kým v roku 2011 lekári zaznamenali 2803 nových prípadov rakoviny prsníka,1 v roku 2018 už bolo u nás zaznamenaných 2999 novodiagnostikovaných prípadov rakoviny prsníka,2 čo je takmer o 200 viac. 
2. Na Slovensku žije s rakovinou prsníka 30 000 žien. Odhaduje sa, že ročne zomrie na rakovinu prsníka okolo 900  z nich.
3. Žiaľ, stále platí, že približne 30 percent žien s touto diagnózou na Slovensku je diagnostikovaných už v pokročilých štádiách rakoviny prsníka!
4. V priemere až 300 žien ročne zomrie úplne zbytočne, pretože pravidelne neabsolvujú skríningové mamografické vyšetrenie, ktoré je schopné odhaliť toto ochorenie včas, keď sa ešte dá liečiť!
5. Plošný štátom garantovaný skríning môže zachrániť mnoho životov, ak ho ženy využijú a absolvujú skríningovú mamografiu na preverených skríningových mamografických pracoviskách. 
6. Zdravotné poisťovne pozývajú ženy vo veku 50-69 rokov na skríningové vyšetrenie mamografom.  Ide o veľmi dôležitú aktívnu prevenciu zo strany štátu a zdravotných poisťovní. 
7. Povedomie o tomto ochorení je napriek alarmujúcej situácii v našej krajine stále nízke. Nárok na preventívne mamografické vyšetrenie, ktoré je účinnou metódou prevencie rakoviny prsníka, má 1,33 milióna žien, ročne je to 650 000 žien. Na preventívnom mamografickom vyšetrení sa však zúčastňuje menej ako 30 percent žien. Ideálne by to malo byť aspoň 70 percent.

Denisa s metastatickým nádorom prsníka (41): Aby som sa mohla liečiť ciklibmi, museli sme predať auto!

Denisa žije s metastatickým nádorom prsníka 9 rokov. Nádor jej metastázoval do pečene a liečba ciklibmi je momentálne jej jedinou možnosťou. Bohužiaľ, žiadosť o preplatenie jej zamietli doteraz štyrikrát,  odmietli ju dve zdravotné poisťovne, štátna i súkromná. 

Pacientka Denisa
Zdroj: OZ NIE RAKOVINE

Napriek tomu, že Denisa počas celého trvania ochorenia pracovala a platila odvody, nemá podľa  nich na preplatenie liečby nárok. Už štvrtý mesiac si ju teda uhrádza sama a rast metastáz sa zastavil. Aby mohli liečbu financovať, Denisa s manželom predali auto. „Cítim sa ako v zlom filme. Vždy som sa o svoje zdravie starala. Nikdy som sa nesťažovala, len málokto vedel, že mám rakovinu. Boj s úradmi je vyčerpávajúci, ale nevzdávam to. Musím to dokázať, chcem ešte žiť,“ hovorí sympatická mladá žena.    

Denisa ochorela na rakovinu prsníka, keď mala len 32 rokov. Na sonografické vyšetrenia pŕs chodila pravidelne.  “Zistili mi v prsníkoch cysty, preto som navštevovala gynekológa každého pol roka. Nádor mi vznikol napokon na úplne inom mieste, než som mala cysty, počas šiestich mesiacov od poslednej kontroly. V januári som bola na sone a v júni už mal nádor niekoľko centimetrov,“ hovorí.

Denise zistili genetickú mutáciu BRCA1, ktorá súvisí so vznikom rakoviny prsníka v mladom veku. Musela podstúpiť obojstrannú mastektómiu- odstránenie prsníkov. Vybavila si ju v Budapešti, kde jej zároveň počas operácie urobili aj plastiku prsníkov. “Nezažila som vďaka tomu ten šokujúci pocit, že by som sa zobudila s prázdnou hruďou,“ hovorí o zákroku, ktorý sa aj dnes na Slovensku robí len výnimočne. Operáciu v zahraničí  jej zdravotná poisťovňa neuhradila.  

Denisa po obojstrannej mastektómii.
Zdroj: OZ NIE RAKOVINE

Denisa absolvovala niekoľko cyklov chemoterapie a hormonálnu liečbu. „Mnohí ľudia z môjho okolia netušili, že som chorá. Na chemoterapiu som išla vždy s úsmevom, nie som typ človeka, ktorý by vešal hlavu a vopred sa vzdával. Bohužiaľ, krátko po ukončení hormonálnej liečby mi stúpli hladiny onkomarkerov. Vyšetrenia ukázali, že nádor metastázoval do pečene,“ hovorí.

Onkologička jej odporučila liečbu ciklibmi. Denisa ich berie už štvrtý mesiac a do liečby s manželom investovali už tisíce eur. „Neviem, čo bude, keď sa nám minú peniaze. S manželom sme sa kvôli ochoreniu museli vzdať túžby mať deti. Celý čas sa podporujeme navzájom, manžel bez mihnutia oka predal auto. Naozaj je však toto jediný spôsob, ako zostať nažive? Dokedy to vydržíme?“ pýta sa Denisa.

Cez leto oslávili s manželom 14. výročie svadby.
Zdroj: OZ NIE RAKOVINE

Rovnakú skúsenosť majú bohužiaľ na Slovensku stovky žien s metastatickým nádorom prsníka. Liečba cielenou molekulárnou liečbou- „ciklibmi“ a tiež ďalšie formy modernej onkologickej liečby bežné v okolitých krajinách zostávajú na Slovensku takmer nedostupné.

Ilustračné foto
Zdroj: OZ NIE RAKOVINE
autor:  LD