×
#Móda

Topmodelka Michaela Hlaváčková Brezovská: Ak odmietnete Vogue, už takú ponuku nedostanete

25.4. 10:16 Svetové prehliadkové móla, prestížne kampane, týždne módy a fotenia pre špičkové módne magazíny vymenila za život na kopaniciach. Tvrdí, že uprostred prírody našla naozajstný zmysel života.

Tvár z titulky

Topmodelka Michaela Hlaváčková Brezovská mala kariéru, o ktorej sa mnohým ašpirujúcim modelkám ani nesníva. Keď mala pätnásť, suverénne vyhrala Elite Model Look, ktorý jej otvoril dvere rovno do veľkého sveta módy. Onedlho už kraľovala mólam na haute couture prehliadkach parížskeho, milánskeho či newyorského týždňa módy. V Miškinom pracovnom portfóliu nájdete módne domy ako Chanel, Givenchy, Calvin Klein, Ungaro, Andrew Gn, Lanvin, Marc Jacobs, Prada, Rochas, Stella McCartney, Missoni, Matthew Williamson, Viktor & Rolf, ba dokonca fotila aj pre Victoria´s Secret.

Rodenú Bratislavčanku a vnučku slovenskej hereckej legendy Olda Hlaváčka zaviala modelingová kariéra na tie najprestížnejšie miesta fashion biznisu. „Rada spomínam na časy, keď som sa aktívne venovala modelingu. Bolo to obdobie bohaté na zážitky. Mala som možnosť navštíviť nezabudnuteľné miesta a stretnúť veľa zaujímavých ľudí. Predtým by mi však ani len vo sne nenapadlo, že by som sa mohla stať modelkou. Za to vďačím svojej mame, ktorá ma priviedla do agentúry s tým, nech to aspoň vyskúšam,“ spomína si Michaela a so smiechom dodáva: „A, samozrejme, vďačím aj svojim agentom, ktorí mi trpezlivo vysvetľovali, že prehliadka pre Chanel je pre mňa perspektívnejšia ako dozvuky so spolužiakmi.“

Na snímke Michaela Hlaváčková počas svetového finále Schwarzkopf Elite Model Look 2022 v Španielskej sále Pražského hradu.
Zdroj: MICHAL SMRČOK

Michaela odletela do New Yorku a nečakane rýchlo sa vyšvihla medzi najžiadanejšie modelky sveta. Aby sme boli presní, patrila rovno do prvej päťdesiatky. So svojou výškou 181 centimetrov, prenikavo modrými očami a éterickým vyžarovaním sa jej hrnuli ponuky, pre ktoré by iné modelky boli ochotné spraviť čokoľvek. Miška sa tak objavila aj na prehliadkach DKNY, Elie Tahari, Hervé Léger by Max Azria, Jeremy Scott, The Row či Gap. Stala sa tvárou vône Cascade od Chopard či Ultraviolet od Paco Rabanne, žiarila na titulke Elle Italy, Elle France, či Vogue Germany a spolupracovala s elitnými fotografmi ako Patrick Demarchelier, Mario Testino, Peter Lindbergh, Phillipe Cometti, Daniel Gabbay či Camillou Akrans.

Ako však raz priznala, modelka si musí dvakrát premyslieť, či nejakú ponuku odmietne. Nemusí už nabudúce dostať šancu. „Aj ja som lukratívne ponuky odmietla, a nie jednu. Napríklad mi bolo prednejšie ísť v lete s rodinou na dovolenku, ako nafotiť editoriál s rozhovorom pre francúzsky Vogue. V tej dobe boli pre modelky francúzsky či taliansky Vogue najvyššou métou a kto sa v nich objavil, určite mohol očakávať ponuku na najprestížnejšie kampane. Na to sa, skrátka, nehovorí nie. Ak totiž raz modelka Vogue odmietne, už takú príležitosť nikdy nedostane.“

Späť k sebe samej

Pre Mišku, ktorá bola na vrchole kariéry, však nastal zlom približne po desiatich rokoch modelingu. Hektické obdobie plné kastingov, lietania, fotení, nedostatku spánku a ustavičného stresu si vyžiadali svoju daň. „Po pár rokoch ma toto tempo zomlelo. Uvedomila som si, že som v pohotovosti 24 hodín denne sedem dní v týždni. Moje voľné dni boli len tie cestovné, keď som sa presúvala z bodu A do bodu B. Naplánovať si mimopracovnú aktivitu bolo jednoducho nemožné. Nie všetko sa totiž dalo riešiť individuálne. Ameriku, Európu či Afriku som otočila aj dvakrát v týždni. Zrazu ma vôbec nebavilo to, čo robím. Celkom sa mi vytratila radosť zo života,“ vysvetľuje Michaela. „Prestala som odpovedať na maily a správy, nedvíhala som telefón. Často som uvažovala nad tým, či má môj život zmysel. Prácu som vyslovene pretrpela. Celé dni som chcela len prespať. Párkrát som dostala triašku, prišlo mi zle, búšilo mi srdce a bolo mi na odpadnutie.“ V tom čase žila v New Yorku a jediný kontakt s rodinou bol cez telefón.

SO SESTROU LUCIOU Michaela na predstavení slovenských finalistov modelingovej súťaže Elite Model Look v Primaciálnom paláci v Bratislave.
Zdroj: MATEJ KALINA

Miška sa pomalými krokmi naučila zvoľniť tempo a nastaviť si režim, v ktorom by dokázala eliminovať napätie, no vykorčuľovať z úzkosti a panických atakov je beh na dlhé trate. „Nebol to práve lichotivý stav, no o svojom vyhorení a napätí som s nikým vo svete fashion biznisu nehovorila. Jedného dňa som však sebe samej povedala: Stačilo, zobuď sa, spamätaj sa! Máš milujúcu rodinu, strechu nad hlavou. A tak som si nastavila striktný režim dňa – menej práce, skoré vstávanie, veľa pohybu v prírode, šport, zdravá strava. Chvíľu to celé trvalo, no tá radosť zo života sa opäť vrátila.“

Obklopená prírodou

Po návrate do Bratislavy Miška otehotnela a konečne si mohla dať pauzu od práce. Mala dvadsaťpäť rokov. Dnes tvorí Michaela pár s fotografom Rasťom Brezovským. Lenže život s tromi malými živ­lami v sídliskovej bytovke dá zabrať. Práve počas pandémie sa čerství rodičia rozhodli, že ruch hlavného mesta vymenia za pokojnejšie prostredie rodinného domu v Špačinciach. „Tri malé deti zavreté doma, to nie je žiadna sranda. Nechceli sme, aby sa z nás susedia zbláznili,“ smeje sa Michaela, pre ktorú je obec pri Trnave zatiaľ prestupnou stanicou.

S manželom totiž objavili kopanice a okamžite sa do krásy myjavského regiónu zamilovali. Keď sa im naskytla príležitosť kúpiť rozsiahlu usadlosť neďaleko Starej Turej, neváhali. Aj keď spočiatku im ako ubytovanie na noc slúžil len lodný kontajner a o elektrine mohli iba snívať. Vlastne ani to nie, pretože Miška s rodinou berie to, že sú „ukrátení“ o bežné výdobytky techniky, ako výhodu. S Rasťom spoločne budujú hospodárstvo, majú včelnice a z nich med, Miška sa stará o bylinky v záhrade a o ovocné stromy. Na pozemku postavili stodolu a chovajú sliepky aj ovečky. „Práce je požehnane. Väčšinou si každý deň naplánujeme, čo treba spraviť. Napríklad dokončiť cestičku k stodole, a tak sa do toho pustíme. Veľakrát sa však stane niečo nečakané. Naposledy nám v najväčšom lejaku utiekli ovce. Bolo veľmi dobrodružné ich hľadať a potom zahnať späť.“ Každá súčasť hospodárstva prináša úžitok.

Modelka Michaela Hlaváčková Brezovská
Zdroj: Schwarzkopf Elite Model Look

Včely dávajú med, ovocné stromy plody, z ktorých varí Miška džem a pečie koláče. Domáce vajíčka, ovčie mlieko a mäso. Život Brezovských sa krôčik po krôčiku začína blížiť k sebestačnosti. Ako majú rozdelené úlohy? „Môj manžel je v prvom rade otec, potom manžel a potom všetko ostatné – macher na vizuálne efekty, hospodár, mechanik, opravár, stavbár a fotograf. Ja si ešte sem-tam pomodelkujem, ale tiež som skôr všetko ostatné – matka, manželka, hospodárka. Stres z prehliadok mi však nechýba, aj keď moja práca bola veľmi dobre finančne ohodnotená.“ S hospodárstvom majú veľké plány. V budúcnosti by na ňom chceli organizovať semináre, kurzy, workshopy alebo teambuildingy.

„Ešte stále jazdíme medzi Špačincami a kopanicami. Ale ja verím, že tento rok sa už usadíme na kopaniciach natrvalo. Premýšľali sme, ako priblížiť náš život v prírode aj ostatným ľuďom, a tak sa pohrávame s nápadom na zážitkové ubytovanie. Ľudia by sa tak bližšie zoznámili s tým, ako to u nás funguje, načerpali by energiu, prešli by sa po ovocnom sade, mohli by ochutnávať lokálne výrobky a nastaviť sa na kvalitnú, zdravú stravu. A možno tých odvážnejších by sme mohli aj zapojiť do chodu hospodárstva.“ Michaela si medzičasom ešte občas odskočí na fotenie, nedávno fotila kampaň pre známu rakúsku klenotnícku značku Schullin a objavila sa na titulke českého Elle. Prioritou však ostávajú kopanice a jej rodina. A čo by Miška poradila svojmu mladšiemu ja? „Aby s rozumom a zmysluplne využívala svoj voľný čas.“

Ako vyzerá Miškin život na kopaniciach? Pozrite si v galérii.