×
#Ľudia

(ROZHOVOR) Dizajnérka Doroti Vojtková z Preľude: Pradedko bol UZNÁVANÝ krajčír!

15.3. 15:14 Mať tak aspoň jedny šaty, povzdychneme si, keď sa dotýkame ľanových odevov, bohato zdobených výšivkou. Dizajnérka Doroti Vojtková má módu v DNA a jej návrhy sa rýchlo stanú vysnívaným kúskom vášho šatníka. Pretože sú jedinečné.

Máte zaujímavý názov značky – evokuje prelúdium, ale aj „pre ľudí“. Ako ste sa dopracovali práve k takémuto názvu?
Názov vychádza z anglického slovíčka ,,prelude”, čo znamená predohra. Tradície a ľudová kultúra sú ,,predohrou” mojej značky a mäkčeň na ľ som pridala ako slovnú hračku, takto je v koreni slova ,,preľude” zakompovaný ,,ľud”. Preľude sa teda číta ako pre-ľud :)

Ako ste sa vlastne dostali k módnej tvorbe? Bol to váš sen od detstva?
Vždy ma to ťahalo k umeniu a histórii, preto som najskôr začala štúdium Dejín umenia na UK, no bolo to pre mňa málo kreatívne. S módou som bola spätá odmala, pradedko bol uznávaný pánsky krajčír a v rodine je nás viac, ktorí sa venovali či už odevnému remeslu alebo módnemu biznisu. Tak som pochopila, že toto bude moja cesta a odišla som študovať módny dizajn do Florencie na módny inštitút Polimoda. Predtým som absolvovala ročný kurz na akadémii v Neapole. Výhodou bolo, že taliansky jazyk som študovala už počas strednej školy a takisto, že som mala v Taliansku krstnú mamu.

Preľude je projektom, ktorý prináša do súčasnej odevnej tvorby aj našu minulosť, je inšpirovaný odevnou kultúrou z našej histórie. Aký je váš vzťah k folklóru, tradíciam, možno aj z toho módneho pohľadu?
Absolútne ma fascinuje naša ľudová odevná kultúra. Je to svetový unikát a neustály zdroj inšpirácie. Najmä ak sa pozrieme na jednotlivé regióny či dokonca až dediny, každá mala takmer úplne odlišný kroj. Najviac ma inšpirujú siluety, strihy, vrstvenie a rôzne krojové súčiastky, ktoré pretváram do modernej, nositeľnej podoby. A samozrejme naše prekrásne výšivky, nespočetné množstvo techník, vzorov, materiálov, či farieb. Stále objavím niečo nové, čím som potom posadnutá!

Ako by ste charakterizovali vašu tvorbu?
Tvorím odevy pre nespútanú, sebavedomú a uvedomelú ženu, ktorá miluje históriu, kultúru, rada cestuje, oceňuje kvalitu a vie presne, čo chce. Taká novodobá nomádka. V tvorbe sa inšpirujem folklórom a urban kultúrou, či street stylom a moderným umením. 

Čo vás pri vzniku novej kolekcie najviac inšpiruje a aký proces pred uvedením absolvujete ako dizajnérka?
Moja práca je klasický dizajnérsky trojmesačný proces. Najprv rešeršujem koncept a tému, hľadám inšpiráciu (niekedy si ma nájde sama) v knihách, na internete, v múzeách či na ulici. Potom z toho vznikne moodboard a následne tvorím siluety a skice, ktoré smerujú až k finálnym návrhom. Potom vyberám farby, materiály a tvorím strihy. Následne prototypujem modely a keď som spokojná, kolekcia sa začína šiť. Je to dlhý a náročný, ale zábavný proces, a na konci prichádza neuveriteľný pocit slobody. Moja stála kolekcia ľanových šiat, ktoré si viete ,,nakonfigurovať” na našom webe používa 3 typy výšiviek, a to zo Záhoria, Záriečia a Piešťan. Je na výber dĺžka šiat, farba, typ výšivky a jej farebnosť. Dokonca je možnosť vyšitia vlastných iniciál na rukáv. Okrem tejto ,,core" kolekcie tvorím sezónne kolekcie, je teda na výber zo širšej škály produktov.

Prichádzajú za vami klientky so špeciálnymi požiadavkami? Ak áno, ktorá bola najviac špecifická a potrápila, či naopak, potešila vás?
Mňa teší každá jedna požiadavka, lebo práve vtedy sa kreuje a vymýšľa, a to je to, čo ma najviac baví. Trápia ma skôr iba niektoré reakcie ľudí, ktorí nemajú predstavu o náročnosti produkcie a tým, že sú zvyknutí na fast fashion, nevedia oceniť produkt, na ktorom pracuje niekoľko ľudí veľa mesiacov, je z kvalitného prírodného materiálu, je eticky vyrobený na Slovensku a nesie nejakú umeleckú hodnotu. Našťastie je stále viac ľudí, ktorí si to uvedomujú.

Všetky vaše kúsky sú vyrobené na Slovensku, sú udržateľné a nadčasové. Dá sa však na Slovensku podľa vás podnikať s módou, navrhovať modely, predávať tak, aby vás to aj uživilo?
Je to určite nesmierne náročné, keďže nestačí len tá kreatíva, ale samozrejme treba neustále riešiť aj obchodný aspekt. Myslím si, že sa to dá, ideálne je budovať si sieť odberných kanálov. Nedávno ma oslovili z veľkej online nákupnej platformy, ktorá združuje známe aj menej známe vychádzajúce značky, kde budú modely Preľude dostupné. FOTKY SI POZRITE V NAŠEJ GALÉRII TU!