×
#Móda

Dizajnérka Jaroslava Wurll Kocanová: Obliekala Čírovú aj Martausovú!

15.3. 11:51 Modely, ktoré Jarka tvorí, sú ako zo sna. Majú v sebe ženskosť, ozdobnosť, sú zapamätateľné. Cestu k folklóru si našla už v detstve, ale tvoriť šaty začala až počas vysokej školy.

„Hneď po škole som si otvorila živnosť a začala svoju tvorbu ponúkať ďalej. Chcela som, aby moja tvorba bola odlišná, aby si ľudia zapamätali moje kúsky, nielen aby boli pekné. Nechcem tvoriť a ponúkať to, čo robia všetci, nechcem mať v ponuke 100 kusov svadobných šiat, z ktorých si budúca nevesta aj tak nevyberie, lebo túži po origináli, v ktorom si ju ľudia zapamätajú. Tak sa mi do rúk dostali výšivky. To bol moment, kedy som si povedala: to je ono, to je to, čo mi na šatách chýba, dajú látke nový šmrnc. Výšivky sú nekonečná studnica nápadov, každý deň vieme vytvoriť nový vzor alebo farebnosť. Túžim, aby sa v mojich vyšívaných či nevyšívaných modeloch cítili ľudia výnimočne, no zároveň, aby sme zachovali tradície našich predkov a krása výšiviek tu bola aj pre ďalšie generácie.“

Jarka do procesu výroby zapojila aj manžela, ktorý sa venuje počítačovej grafike a digitalizuje jej návrhy. Dokonca aj dcérka Coralinka sa ešte ako štvorročné dievčatko učila vyšívať, hoci dnes už radšej stojí pred plátnom so štetcom v ruke.

Modely, ktoré Jarka tvorí, sú ako zo sna. Majú v sebe ženskosť, ozdobnosť, sú zapamätateľné.
Zdroj: Jaroslava Wurll Kocanová

Jaroslava má za sebou spolupráce s rôznymi dizajnérmi, ale obliekala aj Máriu Čírovú či Simu Martausovú. „Mojím najväčším snom by asi bolo ušiť model pre Lady Gaga,“ usmieva sa a dodáva, že v budúcnosti by rada svoju značku odprezentovala aj na zahraničnom trhu. „Tento rok sme však uzavreli jednu kapitolu, presťahovali sme sa do nových priestorov, prijali nových ľudí. Každý deň zdokonaľujeme, vylepšujeme, čo sa dá, a čo sa nedá, sa musí dať. Pre mňa ,,nie,, nie je prekážkou. Každý model si píše svoj príbeh a mnohé sú úsmevné. Pamätám si ako sme fotili v -20 stupňoch a keď mi fotografka povedal, že sa mám trochu usmiať, zamrzla mi tvár a ja som sa nevedela ani pohnúť! Alebo keď sme pri fotení v lese mali diviaka rovno za modelkou a všetci sme zostali stáť ako primrazení.“

Jarku najviac teší, keď jej tvorbu ocenia samotní folkloristi a má od nich pozitívnu spätnú väzbu. „Výšivky samé o sebe sú u mňa veľkou inšpiráciou, každú sezónu si ale rada pozriem aj prehliadky najväčších svetových návrhárov. Trendmi som ale neriadila asi nikdy. Tvorím tak, aby boli moje modely nositeľné, prístupné, aby som sa s nimi dokázala stotožniť. Aj moja tvorba je stále vo vývoji, rastie a vyvíja sa. A to, čo platí dnes, nemusí platiť zajtra. Práve to ma na kreatívnej práci baví.“ VIAC FOTIEK SI POZRITE V NAŠEJ GALÉRII TU!