×
#Ľudia

JEDINÁ Slovenka, ktorá precestovala VŠETKY krajiny: To, že je cestovanie drahé, je výhovorka

4.3. 14:51 Ak by sa dávali v každej krajine pečiatky do pasu, rodená Trnavčanka Martina by ich mala 197. Za ostatných 20 rokov sa jej podarilo ako jedinej Slovenke precestovať všetky štáty a krajiny sveta.

Aby bolo jasné, na celej planéte je menej než 300 ľudí, ktorí patria do klubu globetrotterov (a z nich je menej než 20 žien) a ktorým sa sen o precestovaní sveta splnil. Martina žila v Amerike, Londýne, Andorre, Taliansku, v Thajsku a najdlhšie obdobie prežila v austrálskom Melbourne. Ako tvrdí, cestovanie vás posunie do úplne iných levelov. Martina sa o svoje cestovateľské skúsenosti rada delí na svojom blogu VeryHungryNomads.com a my sme sa na jej cestovateľské must haves museli spýtať.

Ešte nedávno sme čítali, že si precestovala 186 krajín sveta, ale zjavne to už neplatí. Ako na tom aktuálne si?
Presne tak, už je to 197 krajín (spolu s Kosovom a Taiwanom) plus nejaké teritóriá. Poslednú novú krajinu som navštívila minulý rok v novembri.


Si rodená Trnavčanka, no žila si v niekoľkých krajinách sveta, ako si spomínaš na svoj prvý mimoslovenský domov?
Mojím prvým mimoslovenským domovom sa stalo Nemecko, kde som pracovala ako aupair. Bola to dobrá skúsenosť a rada na ňu spomínam. Žila som však aj v Amerike, Londýne, Andore, Taliansku, v Thajsku a najdlhšie obdobie som prežila v austrálskom Melbourne, do ktorého som sa zamilovala.


To je na to, že máš len 41 rokov, celkom dosť. Prečo je podľa teba také dôležité skúsiť život aj mimo domova, našej komfortnej zóny?
Často opakujem mladým ľuďom, aby išli „do sveta“, pretože práve tam sa naučia iné veci než doma. Vykryštalizuje a vyformuje sa váš charakter, zdokonalíte sa v jazykoch, prežijete nové skúsenosti, nájdete si priateľov.

Video