Reklama

JEDINÁ Slovenka, ktorá precestovala VŠETKY krajiny: To, že je cestovanie drahé, je výhovorka

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Marcová Eva je už v predaji: Na titulke žiari prekrásna Viktória Podmanická
    Reklama

    bh

    Ak by sa dávali v každej krajine pečiatky do pasu, rodená Trnavčanka Martina by ich mala 197. Za ostatných 20 rokov sa jej podarilo ako jedinej Slovenke precestovať všetky štáty a krajiny sveta.

    Aby bolo jasné, na celej planéte je menej než 300 ľudí, ktorí patria do klubu globetrotterov (a z nich je menej než 20 žien) a ktorým sa sen o precestovaní sveta splnil. Martina žila v Amerike, Londýne, Andorre, Taliansku, v Thajsku a najdlhšie obdobie prežila v austrálskom Melbourne. Ako tvrdí, cestovanie vás posunie do úplne iných levelov. Martina sa o svoje cestovateľské skúsenosti rada delí na svojom blogu VeryHungryNomads.com a my sme sa na jej cestovateľské must haves museli spýtať.

    Ešte nedávno sme čítali, že si precestovala 186 krajín sveta, ale zjavne to už neplatí. Ako na tom aktuálne si?
    Presne tak, už je to 197 krajín (spolu s Kosovom a Taiwanom) plus nejaké teritóriá. Poslednú novú krajinu som navštívila minulý rok v novembri.


    Si rodená Trnavčanka, no žila si v niekoľkých krajinách sveta, ako si spomínaš na svoj prvý mimoslovenský domov?
    Mojím prvým mimoslovenským domovom sa stalo Nemecko, kde som pracovala ako aupair. Bola to dobrá skúsenosť a rada na ňu spomínam. Žila som však aj v Amerike, Londýne, Andore, Taliansku, v Thajsku a najdlhšie obdobie som prežila v austrálskom Melbourne, do ktorého som sa zamilovala.


    To je na to, že máš len 41 rokov, celkom dosť. Prečo je podľa teba také dôležité skúsiť život aj mimo domova, našej komfortnej zóny?
    Často opakujem mladým ľuďom, aby išli „do sveta“, pretože práve tam sa naučia iné veci než doma. Vykryštalizuje a vyformuje sa váš charakter, zdokonalíte sa v jazykoch, prežijete nové skúsenosti, nájdete si priateľov.

    Lenže veľa ľudí sa nazdáva, že cestovanie je drahá záležitosť...
    A práve to je mýtus, ktorý sa snažím na svojom blogu, ale aj v rozhovoroch vyvrátiť. Cestovanie nie je drahá záležitosť, to je len výhovorka. Samozrejme, záleží kam idete. Poznám kopec Slovákov, ktorí idú napríklad na týždeň dovolenkovať do Chorvátska alebo Grécka a pritom minú toľko, koľko miniem ja za šesť týždňov cestovania po Ázii alebo iných štátoch. Niekedy zabúdame na to, koľko si na Slovensku dokážeme zarobiť a že máme dobrú kvalitu života, a tým pádom sa nám otvára celý svet. Lenže my Slováci radi chodíme na dovolenky, najlepšie do rezortu, a to nie je to pravé cestovanie. Dúfam, že s novou generáciou sa náš vzťah k trošičku cestovaniu zmení.


    Ako teda financuješ svoje cesty ty?
    Normálne - prácou. Ľudia mi túto otázku kladú celkom často, pýtajú sa ma odkiaľ mám peniaze na cestovanie, alebo čo ma živí. Ja som za svoj život vystriedala asi 30-40 zamestnaní, no veľa som pracovala v oblasti cestovného ruchu, v lete pracujem ako sprievodkyňa pre rôzne spoločnosti a mám aj svoj blog. A kopu krásnych miest uvidíte aj s nízkym budgetom. My máme na Slovensku tendenciu vidieť sa ako chudobný národ a myslieť si ako málo zarábame, len preto lebo Švajčiari zarobia trojnásobok, a pritom si vezmite koľko zaplatíte v hlavnom meste za obed a kávu.

    Ako sa teda dá pri cestovaní najefektívnejšie ušetriť?
    Ja som napríklad precestovala celú Južnú a Strednú Ameriku za šesť mesiacov a denne som minula do 25 eur – a to zahŕňalo naozaj všetko, cestovanie, ubytovanie, presúvanie sa medzi mestami, jedlo aj vstupné. Iste, v niektoré dni miniete viac, ale v iné zasa menej, takže sa to vyrovná. V juhovýchodnej Ázii vás denne vyjde cestovanie ešte lacnejšie, približne na 20 eur. Uvediem to na príklade: Chcete ísť na Bali. Letenka vás vyjde do 180 eur, ubytovanie v hoteli s bazénom 22 eur, za hlavné jedlo zaplatíte 2 eurá. Ak si to prepočítate, zistíte, že na Slovensku zaplatíte sedem eur za denné menu v kantíne, v lepšej reštaurácii ešte viac. Takže ak pracujete z domu alebo online, vezmite si za aké peniaze môžete byť dva-tri týždne napríklad v Thajsku, pracovať odtiaľ, popritom cestovať, užívať si pláže, zbierať nové zážitky.

    Je aj tvoja priateľka Rachel vášnivá cestovateľka, alebo sa musí tvojím plánom prispôsobovať? Na aký zážitok najradšej spomínate?
    Obidve milujeme cestovanie! A zážitky? Máme ich veľmi veľa, mrknite na naše sociálne siete.


    V ktorej krajine si sa cítila najbezpečnejšie a naopak, v ktorej si sa možno aj trochu bála o bezpečnosť?
    Navzdory predsudkom, ktoré máme, väčšina sveta je bezpečná. Napríklad ja sa cítim v mnohých afrických krajinách bezpečnejšie, než som sa cítila v Spojených štátoch v Miami alebo v Detroite večer alebo hoci aj v noci v Londýne. Najmilších ľudí som stretla v Iráne, Iraku, v Sudáne. Boli sme aj v krajinách, kde nebola politická situácia úplne stabilná, či už vo Venezuele, v Jemene alebo v Afganistane, no nepovedala by som, že som sa cítila v ohrození. V médiách často počúvame len negatívne správy o kriminalite a nebezpečenstvách, ale to sú len predsudky. Dokonca aj o Slovensku existujú, predstavte si, že moji známi v Austrálii mi povedali, že by sa báli navštíviť Slovensko, lebo je to vo východnej Európe. Predsudky boli aj budú, ale svet je oveľa lepší, než si myslíme.


    Kam sa vraciaš najradšej?
    Mám veľa krajín, do ktorých sa vraciam - Taliansko, Slovinsko, Macedónsko, Grécko, Holandsko, Thajsko, Mexiko, kde som strávila štyri mesiace a veľmi sa teším na Kolumbiu, do ktorej sa vrátim tento rok. Medzi moje top tri krajiny patria Mexiko, Thajsko, Taliansko. Sú rozdielne, ale zároveň sú si veľmi podobné. Ľudia sú v nich veľmi milí, nájdete tu pláže aj hory, špičkové jedlo.


    Povedzme, že si chcem dať sabatical. Kam mi odporučíš cestovať?
    Samozrejme, každý má rád niečo iné, niekto pláže a iný hory. Juhovýchodná Ázia je ale výborná pre mladých ľudí, ktorí cestujú sami a radi stretávajú nových priateľov. A je super, aj čo sa týka budgetu. Skvelé sú však aj Mexiko, Guatemala, Kolumbia, v rámci Európy zas celý Balkán – Severné Macedónsko, Čierna Hora, ale i Slovinsko. Európa má kopu možností, je však trochu drahšia. Ak si netrúfate sami a hľadáte cestovku, skúste sa poobzerať po tých menších. Sú spoločnosti, ktoré robia zájazdy po celom svete. Dajú dokopy ľudí z rôznych krajín, takže stretnete nových priateľov, naučíte sa jazyk, spoznáte ich kultúru. Aj keď vám na cestovanie chýba parťák, nebudete sa cítiť sami, pretože takto sa zoznámite s mnohými ľuďmi. Ja som mala krásny zážitok, keď sme kempovali 42 dní v Afrike a prešli sme z Kene až do Kapského mesta, videli prírodu, zvieratá, spoznali tradície.


    Ak by som ťa chcela požiadať o  najcennejšiu cestovateľskú radu, čo by to bolo?
    Nemať strach a cestovať. Veľmi často počúvam od ľudí, že sa boja, ale neviem prečo sa my na Slovensku tak strašne bojíme celého sveta. Vždy je dobré si čo najviac naštudovať o danej krajine, o zvykoch, o klíme aj o kultúre. Popozerať si cestovateľské blogy, domáce i zahraničné, vyhľadať si letenku, popozerať hotely a hostely. Vybaviť a odfotiť si cestovné poistenie, to je naozaj základ. A nezabudnúť sa efektívne zbaliť – ja cestujem všade s príručnou batožinou a dokážem z nej „vyžiť“ celé mesiace. A najmä, vyzbrojiť sa pozitívnou energiou. VIAC FOTIEK SI POZRITE V NAŠEJ GALÉRII TU!

    Zdroj: Martina Šebová

    Ak sa neviete dohovoriť, platí univerzálne "high five" (Lalibela, Etiópia).