Jedlom proti poteniu? Aj takto sa zbavíte nepríjemného odóru!
18. 7. 2023, 8:56 (aktualizované: 31. 5. 2024, 3:50)

Schováte sa do tieňa, znížite fyzickú aktivitu, ovievate sa vejárom? Potenie nám dáva príchodom teplých dní poriadne zabrať.
Mokré tričko či fľaky pod pazuchami nie sú na pohľad (pocit) nič príjemné, ale ide prirodzenú reakciu, ktorá udržuje správnu termoreguláciu tela. Ak je vám prihorúco, mozog vyšle signál potným žľazám, aby začali pracovať. Vďaka poteniu sa koža pokryje tenkou vrstvou vody, postupne sa odparuje telesná teplota sa znižuje. Stimuluje ho jednak teplota pokožky súčasne vnútorná telesná teplota.
Pikantné leto
Možno ste to netušili, ale občas potenie zbytočne podporujeme aj nesprávne zloženým jedálnym lístkom. „Niektoré potraviny skutočne môžu podporovať tvorbu potu tým, že zvýšia vnútornú telesnú teplotu aktivujú termoregulačné mechanizmy. Do tejto skupiny patria štipľavé potraviny alebo koreniny obsahom horčičných olejov, napríklad horčica, chren, wasabi, ale aj obsahom kapsaicínu, napríklad štipľavá paprika čili papričky,“ vysvetľuje prof. MUDr. Jana Jurkovičová, CSc., Ústavu hygieny Lekárskej fakulty UK.
„Dráždia nervové zakončenia, ktoré zvyčajne prijímajú signály počas intenzívneho tepla. Organizmus ich vyhodnotí ako teplo, reaguje zvýšeným prekrvením, rozšírením ciev zrýchlením pulzovej frekvencie.“ Keďže sa chce organizmus vrátiť do normálu, prirodzene sa začnete viac potiť. Príklad si zoberte južanských národov, ktoré počas horúcich dní stavia na ľahký jedálny lístok. Ťažké mastné jedlá lete mnohým nechutia ani našich zemepisných šírkach, ale nájdu sa aj takí, ktorí vyprážaným syrom, rezňom alebo hranolčekmi vykryjú dovolenkové menu. Potom sa však nečudujte, že sa budete viac potiť, to je najmenej.
Na trávenie, vstrebávanie potravín, transport živín ich metabolizmus musí organizmus vynaložiť po jedle zvýšené množstvo energie. „Ide takzvaný špecificko-dynamický efekt potravy alebo stravou indukovanú termogenézu, ktorá sa spája tvorbou tepla. Spôsobí zvýšenie telesnej teploty, ktoré sa organizmus snaží vyrovnať zvýšeným potením,“ približuje odborníčka na výživu. Čím viac vyprážaných rezňov si dáte na tanier, tým viac sa budete potiť. Uberte aj soľ „Najťažšie najdlhšie spracovateľnou živinou sú bielkoviny. Po ich konzumácii spotrebuje organizmus najviac energie vytvorí najviac tepla,“ hovorí doktorka Jana Jurkovičová. Pozor si dávajte aj na kombináciu bielkovín tukov. Rovnako počítajte tým, že činnosť potných žliaz stimulujú výrazne slané jedlá. horúčavách sa snažte jesť menšie porcie energeticky ľahšie jedlá. Určite vedú potraviny vysokým obsahom vody. Pokojne si servírujte rybu so zeleninovým šalátom, šľahačkový zákusok vymeňte za melón. Vhodné sú mliečne nápoje studené polievky. Pozornejšie si však treba vyberať aj nápoje.
Na slnku s nealkom
Osviežite sa lete kde-tu vínnym strekom alebo si dáte proti smädu pivo? Opäť počítajte tým, že sa začnete viac potiť. Alkoholu sa určite vyhnite počas dňa, keď sa pohybujete po slnku. Rozširuje cievy, zvyšuje prietok krvi, preto sa organizmus snaží zvýšeným potením znížiť teplotu. „Telo vníma alkohol aj ako toxickú látku, takže sa zintenzívňujú metabolické pochody, aby sa ho zbavilo, čo je zdrojom ďalšieho tepla,“ upozorňuje lekárka. „Ak pijete alkohol na priamom slnku, telo sa rýchlejšie zohrieva, potenie je intenzívnejšie intenzívnejšia je strata tekutín, keďže alkoholické nápoje majú močopudné účinky. Skôr vám hrozí dehydratácia.“
Zdroj: Canva
Ideálnou letnou potravinou je zelenina ovocie bohaté na vodu.
Podľa odborníčky navyše býva nadmerná častá konzumácia alkoholu aj príčinou nočného potenia. Dohovára vám polovička, aby ste si do nápoja nehádzali príliš veľa ľadu, lebo studený nápoj skôr potenie vyvolá, ako vás ochladí? Nemusíte piť celé leto vlažné nápoje. Podľa odborníčky sa preukázalo, že pitie studeného nápoja zníži intenzitu potenia, hoci tento nápoj nespôsobil zmeny telesnej teploty, ktoré boli merateľné. „Požitie studenej tekutiny stimuluje termoreceptory bruchu, ktoré zrejme znižujú potenie nezávisle od teploty telesného jadra kože,“ objasňuje lekárka. „Tento fenomén možno využiť pri vysokých úrovniach produkcie tepla, napríklad pri náročnom cvičení horúcom počasí, keď je potenie natoľko intenzívne, že sa už pot nestačí odparovať ochladzovať tak organizmus, prebytočný pot už len odkvapkáva.“ Chladnejší nápoj teda môže znížiť rýchlosť potenia, keď sa organizmus skutočne prehrieva intenzívne sa potíte. Navyše sa všetko deje bez toho, aby bol ohrozený výkon termoregulačných mechanizmov.
Zdroj textu: Katarína Posluchová/magazín Zdravie