Nebojte sa sólo cestovania! Tri skúsené cestovateľky prezradia, ako na to
17. 7. 2023, 10:24 (aktualizované: 31. 5. 2024, 3:50)

Cestovanie na vlastnú päsť sa stalo fenoménom, no aby ste ho zvládli, treba viac než len letenku do vysnívanej destinácie. Vyspovedali sme tri skúsené cestovateľky, ktoré vám prezradia, ako si užiť sólo cestovanie tak, aby ste na výlety spomínali len v dobrom.
Zdroj: https://www.instagram.com/p/Crcp4mwS6JQ/
Zdroj: Archív M. R.
Zdroj: Archív M. R.
Galéria k článku
Solo travel
Vyhľadávanie kľúčových výrazov „solo travel for woman“ alebo „solo cruises“ sa oproti minulému roku zdvojnásobilo, naznačujú štatistiky Google. Najpopulárnejšie destinácie pre sólové cestovanie sú Japonsko, New Orleans v USA, Island, Mexico City a Taliansko. Až 41 percent cestovateľov bez ohľadu na pohlavie tvrdí, že cestujú sami preto, aby sa zoznámili s novými ľuďmi. Len tak pre zaujímavosť, na TikToku má trend sólo cestovania viac než 3,8 miliardy zhliadnutí.
Anna Onderková
novinárka a cestovateľka
O tebe je známe, že cestuješ sama. Kedy si sa vybrala prvý raz úplne sama na cesty?
Sólo cestovanie registrujem už dlhšie a čoraz viac vídam sólových cestovateľov a hlavne cestovateľky, ktoré sa vyberajú samy do cudziny aj na niekoľkomesačné výlety. Prvýkrát som sa sama vybrala zhruba pred piatimi rokmi a bolo to na Bali a Srí Lanku. Myslím si, že práve juhovýchodná Ázia je pre sólové výlety ideálna, ľahko sa tam cestuje a je to tam pomerne bezpečné, ak človek používa zdravý rozum.
Čo ťa sólo cestovanie naučilo?
Zbystrí vám všetky zmysly. Omnoho intenzívnejšie vnímate veci okolo seba, prírodu, jedlo, západy a východy slnka, zážitky. Aspoň ja ich prežívam omnoho silnejšie sama v sebe. Vycibrí to aj vaše organizačné schopnosti. Sama si musíte rezervovať ubytovanie, naplánovať cestu, logisticky napasovať dopravu, vyhľadať výlety, ktoré chcete podniknúť. Stáva sa z vás vrcholový manažér a cestovný agent v jednom. Naučí vás to obozretnosti, naučíte sa ekonomicky uvažovať a šetriť (ak nemáte bezodnú studnicu peňazí), ste nútená neustále komunikovať s ľuďmi, takže si zlepšíte znalosť cudzích jazykov. A v neposlednom rade som si začala omnoho viac vážiť svoj čas, priestor pre seba a vlastný sebarozvoj.
Tu by som sa pristavila. Hovorí sa, že sólo cestovanie ti otvorí oči, lebo máš čas byť sama so sebou.
Áno, niekto si možno povie, že nevýhodou je, ak sa nemáte s kým deliť o svoje zážitky, no na druhej strane mám pocit, že ľudia strácajú schopnosť vydržať sami so sebou, so svojimi myšlienkami. A práve pri sólovom cestovaní si to viete vyskúšať a natrénovať. Mne však dobre padne byť raz za čas sama, venovať sa sebe, svojim záujmom, nemusieť sa nikomu prispôsobovať, ísť na miesta, ktoré mňa zaujímajú, a vyskladať si denný program podľa seba. A keďže sólové cestovanie je také populárne, na cestách vždy stretnete kopu ďalších rovnako naladených ľudí, s ktorými sa poľahky zoznámite, môžete svoje cesty na nejaký čas spojiť, vyraziť na spoločné výlety alebo tráviť čas, keď na to máte chuť. Aj sa odpojiť, ak zatúžite po samote. Takéto cestovanie pre mňa predstavuje obrovskú slobodu. Ako väčšiu nevýhodu vnímam, že náklady na ubytovanie sú pri sólovom cestovaní vyššie. Ak totiž cestujete s niekým, s kým sa delíte napríklad o hotelovú izbu, tá suma sa pekne rozdelí. A keď sa vyskytne nejaký problém, ste na všetko sama, čo si nevybavíte, to nemáte. Nikto to za vás nevyrieši.
Zdroj: Anna Onderková
Anna Onderková
Bála si sa niekedy pri cestovaní o svoju bezpečnosť?
Vyslovene nie. Paradoxne sa ma snažil v Kambodži okradnúť motorkár a strhnúť mi tašku z pleca (neúspešne), keď som nebola sama a kráčala vedľa takmer dvojmetrového muža. Keď som sama, asi mám vtedy intenzívnejšie zapnuté všetky radary a dávam si omnoho väčší pozor. Netúlam sa po nociach sama, vyhýbam sa vyľudneným uličkám a radšej som niekde, kde je väčšia koncentrácia ľudí. Neprovokujem správaním ani oblečením v krajinách, kde sa očakáva skôr zahalená postava, a rešpektujem miestne zvyky. S touto „výbavou“ som si napríklad úplne parádne a bez akýchkoľvek problémov užila aj sólové cestovanie po Maroku, pred ktorým má veľa žien rešpekt a kam by sa samy asi nevybrali.
Najlepšia rada, ktorú by si ženám „samocestovateľkám“ dala?
Keď cestujem sólo, snažím sa vždy vyhľadávať ubytovanie s 24-hodinovou recepciou. Pre prípad, že by som potrebovala pomoc alebo sa niečo stalo. Vtedy neriešim žiadne Airbnb a podobne a radšej si zaplatím drahší hotel. Rovnako mám doma na mobile vždy kamarátku, ktorej píšem, keď idem v zahraničí na výlet alebo na párty s niekým cudzím. Do správy jej vždy zhrniem základné informácie o danej osobe, kontakt, kam ideme a čas, kedy najneskôr sa jej opäť ozvem. Aby vedela, že keď sa náhodou do daného termínu neozvem, je namieste ma skontrolovať a prípadne začať panikáriť. Lebo nikdy neviete, čo sa môže z ľudí vykľuť, hoci na prvý pohľad vyzerajú milo. To sú rady v rámci bezpečnosti, no mám ešte jednu: Ženy, užite si to! Buďte opatrné, no nie vystrašené z každého človeka, ktorý sa vám prihovorí, či zo situácie, v ktorej sa ocitnete. Sólové cestovanie je o nových zážitkoch, tak si ich nenechajte ujsť len preto, že sa budete báť vystrčiť päty z hotela či rezortu.
Silvia Púchovská
Online marketérka, blogerka a autorka knihy Svet je moja kancelária
Podľa štatistík stúplo vyhľadávanie sólo cestovania o desiatky percent. Ako vnímaš jeho výhody a nevýhody?
Výhodou sólového cestovania je to, že si môžete robiť, čo chcete. Nemusíte sa s nikým dohodnúť a vyrazíte tam, kam sa vám chce a kedy sa vám chce. Nevýhodou je, že občas sa o tie zážitky chcete s niekým podeliť a v dvojici alebo malej skupine býva často aj väčšia zábava. Aj z pohľadu bezpečnosti je lepšie cestovať s niekým ako sám.
Na čo treba myslieť, ak sa rozhodnem cestovať sama?
Nemal by chýbať zdravý odhad situácií, do ktorých sa môžem dostať. Keď žena cestuje sama, musí myslieť najmä na bezpečnosť. Seba či svojich vecí. Myslím si, že nie je dobré túlať sa po nociach sama – a to platí hocikde na svete. Je dobré naštudovať si miestne kultúrne zvyky. V niektorých krajinách alebo regiónoch sú konzervatívnejší, čo sa týka obliekania.
A ty si niekedy mala pocit, že sama na cestách nie si v bezpečí?
Nič strašidelné sa mi nestalo, ale keď som cestovala sama autobusom po Južnej a Strednej Amerike, niekedy som mala zvláštny pocit, keď nás bolo v autobuse málo alebo keď sme zastavili na odľahlých miestach. Inak sa niečo môže stať všade na svete. Okradli ma napríklad v Berlíne a Kodani, čo sú mestá, ktoré sa považujú za bezpečné.
Zdroj: Silvia Púchovská
Silvia Púchovská aktuálne žije na Bali.
Posunul ťa tento typ cestovania v niečom?
Sólové cestovanie bolo pre mňa najlepšia škola samostatnosti. Keď som ukončila prvú cestu po Južnej Amerike, povedala som si niečo ako: „Dala som to sama, už ma nič nezastaví.“ (Smiech.) Okrem toho som práve vďaka sólovému cestovaniu spoznala veľmi veľa fajn ľudí a neskôr aj spolupracovníkov či klientov.
Aktuálne žiješ na Bali a staviaš vilu, to znie ako sen!
Čo si budeme klamať – nie je to vôbec jednoduché! Čoskoro by sa však dom mal dokončiť. Preto sa nechystám nikam cestovať, všetky financie idú do toho. Na jeseň by som chcela prísť na Slovensko, kde mám biznis v rámci marketingu. Pripravujem aj niečo v Indonézii. Dozviete sa všetko v pravý čas.
Marta Rajková
Cestovateľka, freelance novinárka a autorka knihy Krok za krokom po Himalájach
Máš pochodený kus sveta a dokonca aj sama. Ako sa ti cestuje bez spoločníka?
To je pravda, najradšej cestujem sama alebo s niekým, s kým mám rovnaký štýl cestovania, čiže zaujímajú nás podobné veci, máme podobné tempo a podobnú výdrž v pešej chôdzi, pretože chodím rada pešo a celkom rýchlo! Sólové cestovanie má však kopu výhod, posilní ťa to, dodá ti odvahu a to sa pretaví aj do bežného života. Ak cestujete samy, lepšie sa infiltrujete medzi miestnych, dozviete sa viac o ich kultúre a odnesiete si autentické zážitky. Človek na cestách totiž v skutočnosti nikdy nie je sám. Práve naopak. Sólový cestovateľ pôsobí v niektorých kútoch sveta tak trochu ako exot, takže ľudia sú zvedaví, vypytujú sa, prihovárajú sa mu.
Zdroj: Marta Rajková
Marta Rajková pôsobí ako freelance novinárka.
A teraz k tým nevýhodám...
Musím si dávať väčší pozor na veci a nemôžem si napríklad len tak odbehnúť, nemá mi kto postrážiť batoh, fotoaparát... Skrátka všetko vždy musím vláčiť so sebou. Znie to ako banalita, ale dokáže to byť otravné a nepraktické. Vezmite si napríklad, že idete k moru a chcete si zaplávať. Musíte tak na brehu nechať všetky svoje veci. A to nie je vždy ľahké...
Je podľa teba rozdiel v príprave, ak cestuješ sama? Na čo treba myslieť vopred?
Každá krajina si vyžaduje inú prípravu, väčšiu či menšiu opatrnosť. Podľa mňa obzvlášť ženy majú dobrú intuíciu, ktorú by mali počúvať. Ak sa mi niečo nepozdáva, tak do toho nejdem. A už neskúmam, či mám naozaj opodstatnené obavy, alebo nie. Skrátka sa nenútim do vecí, ktoré mi nie sú po chuti. Napríklad ako teraz. Aktuálne hľadám ubytovanie na leto v Španielsku a je to veľmi náročné. Ani som si nemyslela, že to bude také ťažké. Na internete sú všelijaké pofidérne inzeráty a ponuky. Ak sa mi niečo nepáči, idem od toho preč, aj keď ma súri čas a horí mi pod zadkom. Dôležité je nepanikáriť v nepríjemných situáciách.
Mala si aj nejaký zlý zážitok?
Mala som dve nepríjemné skúsenosti. Za tú prvú, ktorá bola v Uzbekistane, si však môžem viac-menej sama, lebo som bola naivná. Tá druhá sa stala v Iráne, kde ma obťažoval jeden muž na ulici. Paradoxne je však práve Irán krajina, kde som stretla aj extrémne milých a nápomocných ľudí, takže na žiadnu krajinu nikdy nemôžeme pozerať čierno-bielo.
Kam sa aktuálne chystáš?
Chystám sa na pár mesiacov do južného Španielska do Malagy, ale ako som už spomínala, mám poriadne trampoty s ubytovaním. Na poslednú chvíľu mi zrušili dohodnuté ubytovanie a teraz mám problém. Ale čo už, aj to k cestovaniu občas patrí a ani na cestách to nie je vždy med lízať. Takže uvidíme, kde napokon skončím a či to bude so sangriou v ruke, alebo nie.