Reklama

Naozaj nemusíme používať antiperspirant, aby sme sa zbavili potu?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    EVA Testuje: Vyskúšali sme odstraňovač chĺpkov, ktorý rozhodne stojí za to!
    Reklama

    Gabriela Šírová

    Redaktorka magazínu EVA

    Odborníci tvrdia, že dezodorant nemusí byť súčasťou vašej bežnej hygieny. Čo je na tom pravdy?

    Traduje sa, že Napoleon Bonaparte raz svojej manželke odkázal: „Miláčik, o tri dni sa vrátim a dovtedy sa neumývaj.“ Francúzsky vodca bol teda milovníkom rôznych vôní, aj tých prírodných. Najmä ak išlo o vôňu manželky Josephine. Prečo sa niekomu môže zdať prirodzená vôňa určitej osoby príťažlivejšia ako vôňa iných, má podľa odborníkov na svedomí odlišný imunitný systém, pretože máme tendenciu byť viac priťahovaní k ľuďom, ktorí sú imunologicky odlišní. Je teda otázne, či máme osobnú vôňu celkom potláčať alebo nie. Z aplikácie dezodorantu sme si urobili rituál. Zdá sa, že ide skôr o kultúrne preferencie než o zdravotné hľadisko. Rovnako je to aj s parfumami, bez ktorých si mnohí nevieme predstaviť deň. Ale sú ľudia, ktorí voňavky nenosia, dokonca ich ani nemajú radi.

    Zdroj: Shutterstock

    Niekedy stačí len sprcha

    Pot má svoj účel

    „Potíme sa, aby sme pomohli kontrolovať našu telesnú teplotu,“ vysvetľuje známy dermatológ Dr. Joshua Zeichner z newyorskej Mount Sinai Hospital. „V niektorých prípadoch sa však potíme nad rámec toho, čo je nevyhnutné. Ide o patologické potenie alebo hyperhidrózu. Samotný pot je bez zápachu. Baktérie na koži ho však rozkladajú a vytvárajú nepríjemný zápach.“ Takýto zápach navyše môžu sprevádzať vlhké škvrny na oblečení. Ak sa rozhodnete používať antiperspirant, aplikujte ho večer. Keďže sa v noci potíme menej, môže efektívnejšie vytvárať „zátku“ v potnej žľaze.

    V prípade, že sa nadmerne nepotíte, blokovanie žliaz antiperspirantom nemusí byť dobrý nápad. Paradoxne môže zvýšiť produkciu potu v iných oblastiach tela. Osobná vôňa môže byť ovplyvnená stravou, ktorú počas dňa prijmeme. Aj zdravie čriev a mikrobiómu kože ovplyvňuje telesný zápach. Dobrý spôsob, ako znížiť riziko zápachu, je nosenie voľného, ​​priedušného bavlneného oblečenia. Pri hyperhidróze vám lekár môže predpísať aj lokálne antibiotiká a antibakteriálne umývacie prípravky.

    Aj dezodorant môže byť „čistý“

    Ak sa v ňom nachádzajú tie správne esenciálne oleje, poskytne 24-hodinovú ochranu pred nepríjemným zápachom. Napríklad Active Skin & Mind Pure Fresh od Adidas s eukalyptovým olejom, glycerolom a kyselinou hyalurónovou okamžite upokojí a osvieži pokožku. Možno ho použiť aj na krk, hrudník či ruky. Mnohé prírodné dezodoranty sú navrhnuté tak, aby mali vegánske zloženie a boli testované pod dermatologickou kontrolou. Poteší aj to, že sú v sklenom alebo recyklovateľnom obale.

    Autor článku

    Gabriela Šírová

    Redaktorka magazínu EVA
    V oblasti módy ma fascinuje, ako sa trendy opakujú s novou esenciou, pridanou hodnotou ako je napríklad ekologické spracovanie alebo udržateľnosť. Svet beauty je zasa plný objavov, ktoré nám zjednodušujú kozmetickú rutinu a prinášajú nové riešenia pre krásu. Rada tieto informácie prinášam čitateľkám nášho webu.