Naozaj nemusíme používať antiperspirant, aby sme sa zbavili potu?
18. 7. 2023, 14:58 (aktualizované: 31. 5. 2024, 3:50)

Odborníci tvrdia, že dezodorant nemusí byť súčasťou vašej bežnej hygieny. Čo je na tom pravdy?
Zdroj: Alma K
Zdroj: Adidas
Zdroj: Nobilis Tilia
Galéria k článku
Traduje sa, že Napoleon Bonaparte raz svojej manželke odkázal: „Miláčik, o tri dni sa vrátim a dovtedy sa neumývaj.“ Francúzsky vodca bol teda milovníkom rôznych vôní, aj tých prírodných. Najmä ak išlo o vôňu manželky Josephine. Prečo sa niekomu môže zdať prirodzená vôňa určitej osoby príťažlivejšia ako vôňa iných, má podľa odborníkov na svedomí odlišný imunitný systém, pretože máme tendenciu byť viac priťahovaní k ľuďom, ktorí sú imunologicky odlišní. Je teda otázne, či máme osobnú vôňu celkom potláčať alebo nie. Z aplikácie dezodorantu sme si urobili rituál. Zdá sa, že ide skôr o kultúrne preferencie než o zdravotné hľadisko. Rovnako je to aj s parfumami, bez ktorých si mnohí nevieme predstaviť deň. Ale sú ľudia, ktorí voňavky nenosia, dokonca ich ani nemajú radi.
Zdroj: Shutterstock
Niekedy stačí len sprcha
Pot má svoj účel
„Potíme sa, aby sme pomohli kontrolovať našu telesnú teplotu,“ vysvetľuje známy dermatológ Dr. Joshua Zeichner z newyorskej Mount Sinai Hospital. „V niektorých prípadoch sa však potíme nad rámec toho, čo je nevyhnutné. Ide o patologické potenie alebo hyperhidrózu. Samotný pot je bez zápachu. Baktérie na koži ho však rozkladajú a vytvárajú nepríjemný zápach.“ Takýto zápach navyše môžu sprevádzať vlhké škvrny na oblečení. Ak sa rozhodnete používať antiperspirant, aplikujte ho večer. Keďže sa v noci potíme menej, môže efektívnejšie vytvárať „zátku“ v potnej žľaze.
V prípade, že sa nadmerne nepotíte, blokovanie žliaz antiperspirantom nemusí byť dobrý nápad. Paradoxne môže zvýšiť produkciu potu v iných oblastiach tela. Osobná vôňa môže byť ovplyvnená stravou, ktorú počas dňa prijmeme. Aj zdravie čriev a mikrobiómu kože ovplyvňuje telesný zápach. Dobrý spôsob, ako znížiť riziko zápachu, je nosenie voľného, priedušného bavlneného oblečenia. Pri hyperhidróze vám lekár môže predpísať aj lokálne antibiotiká a antibakteriálne umývacie prípravky.
Aj dezodorant môže byť „čistý“
Ak sa v ňom nachádzajú tie správne esenciálne oleje, poskytne 24-hodinovú ochranu pred nepríjemným zápachom. Napríklad Active Skin & Mind Pure Fresh od Adidas s eukalyptovým olejom, glycerolom a kyselinou hyalurónovou okamžite upokojí a osvieži pokožku. Možno ho použiť aj na krk, hrudník či ruky. Mnohé prírodné dezodoranty sú navrhnuté tak, aby mali vegánske zloženie a boli testované pod dermatologickou kontrolou. Poteší aj to, že sú v sklenom alebo recyklovateľnom obale.