Sexuálna orientácia nie je fixná a môže sa zmeniť: Je to reálny fenomén alebo len trend?
29. 3. 2025, 17:40
Abro, čiže tvor ušľachtilý
Otvorila som teda najlepšieho priateľa Google a hneď na prvú mi po zadaní frázy fluktujúca sexualita vyskočil termín abrosexuál. Podľa britského medicínskeho portálu Medical News Today je abrosexualita typ sexuálnej orientácie, v rámci ktorej sa sexualita človeka rapídne mení a je fluidná. Abrosexuálom sa sexuálna orientácia dokáže prudko zmeniť v priebehu mesiacov, dokonca dní a hodín. Termín je odvodený od gréckeho slova „abro“, ktoré sa dá preložiť ako delikátny, chúlostivý, ale aj ušľachtilý. Podľa Medical News Today spadá abrosexualita pod dáždnik multisexuality.

Zdroj: Tara Moore
Sexualita môže byť fluidná
Zdá sa teda, že ide o „ledžit“, čiže reálny a odborníkmi uznaný fenomén. Potvrdzuje to aj slovenská klinická psychologička PhDr. Lenka Demková. „Sexuálna identita a orientácia sú považované za dynamické a môžu sa počas života meniť. Z psychologického hľadiska nie je sexualita počas celého života jedinca nevyhnutne stabilná,” vysvetľuje PhDr. Demková.
„Často môže byť ovplyvnená rôznymi životnými okolnosťami, skúsenosťami, a to pozitívnymi aj negatívnymi, emocionálnymi stavmi, či dokonca vývojom osobnosti. Preto je možné, že niektorí ľudia prežívajú počas svojho života obdobia, kedy cítia príťažlivosť k obom pohlaviam, čiže bisexualitu, v inom období môžu inklinovať len výhradne k jednému pohlaviu, čo je hetero-, či homosexualita, a môžu dokonca prežívať obdobia úplnej absencie sexuálnej príťažlivosti alebo nízkeho sexuálneho záujmu, čiže asexualitu alebo demisexualitu," pokračuje.
No podľa všetkého nie som ani jediná, kto mal o fluidnej sexualite pochybnosti. Súčasná dobrá kamarátka môjho syna – Chorvátka Jasmina študujúca v Brne, ktorá sama patrí medzi sexuálne menšiny a nikdy neskrývala, že je lesba, si napríklad myslí, že predstavovaním nových sexuálnych orientácií a ich derivácií sa iba zbytočne víri verejná mienka a komplikuje už aj tak komplikovaný život LGBT ľudí. Väčšina ľudí totiž podľa nej prakticky od detstva vie, či sú hetero, gej, bi alebo trans.
Na moju otázku, či si myslí, že fluidná sexualita by mohla byť len akýmsi módnym výstrelkom, Jasmina bez zaváhania odpovedala: „Samozrejme. Niektorí ľuďom je tak veľmi dobre, že už nevedia, čo od dobroty. Pokojne sa identifikuj ako mango-sexuál, ak chceš, ale prosím ťa netvrď o sebe, že si sexuálna menšina!“ rozčuľuje sa gej študentka.
Klinická psychologička PhDr. Lenka Demková však upozorňuje, že to nie je ani zďaleka také čierno-biele. „V prípade fluídnej sexuality sa nejedná o rozhodnutie či voľbu jedinca. Je to skôr prirodzený proces, ktorý súvisí s emocionálnymi, biologickými, psychologickými, sociálnymi i vzťahovými aspektami v živote človeka. Ak sa o sexuálnych identitách či orientáciách intenzívne hovorí, či už v pozitívnom alebo aj negatívnom kontexte, niektorí ľudia môžu byť náchylnejší k zamýšĺaniu sa, či pochybovaniu o vlastnej identite. To však neznamená, že človek dokáže svoju sexuálnu orientáciu alebo identitu vedome zmeniť len preto, že ide o populárnu či módnu tému,” upozorňuje klinická psychologička.