×
#Móda

Najpredávanejšie topánky? Lodičky to rozhodne nie sú!

11.5. 15:05 Zabudnite na high heels. Najpredávanejšími modelmi sa stávajú baleríny, crocsy a dreváky. V duchu Y2K estetiky a našej neochoty po pandemických rokoch opäť balansovať na ihlách.

Jeden by povedal, že po tom, ako sme takmer dva roky strávili v teplákoch, legínsach a papučiach, sa opäť vrhneme na vražedne vysoké podpätky, sexi sandále a nebezpečne špicaté lodičky. Nestalo sa. Podľa údajov z dlhoočakávaných rebríčkov najúspešnejších značiek, modelov a typov oblečenia, ktoré vytvárajú shopping platformy, sme akosi spohodlneli. Ihličky sa nám páčia a rady ich obdivujeme na catwalkoch a na stránkach módnych časopisov (a dychtíme po nich aj v EVE!), ale pohodlie je pohodlie, a toho sa vzdáva naozaj ťažko. Neprekvapivo, práve obuv na nízkej podrážke sa stala hitom uplynulého roka a očakáva sa, že tento trend tak skoro nevymizne.

Aké topánky sú IN? Pozrite si GALÉRIU.

Drevákové šialenstvo
Globálna shopping platforma Lyst každoročne zostavuje populárny rebríček Year in Fashion, ktorý prezrádza mnoho o našom nákupnom správaní. Na základe dát, ktoré Lyst zozbieral od vyše 200 miliónov konzumentov, sa minulý rok niesol v duchu cestovania, rozmanitých eventov a slobody, oproti uplynulým dvom rokom poznačených pandémiou. Viceprezidentka platformy Katy Lubin tvrdí, že naše nákupné správanie len potvrdzuje, že Y2K estetika zažíva svoju renesanciu a okrem toho, že nanovo objavujeme značky, ktoré definovali nulté roky, zdieľame každý fashion moment na TikToku, ktorý má nábeh vypracovať sa na najvplyvnejšiu sociálnu sieť módneho biznisu. Minulý rok sa tak stal rokom obuvi Birkenstock, ktorej história siaha až do 18. storočia. Nemecká značka sa síce opätovne prebojovala z domácností do ulíc už pred pár rokmi, no aktuálne zažíva svoj vrchol. Nosia ju všetci – od Leonarda DiCapria cez Kaiu Gerber a Gwyneth Paltrow až po Alexu Chung a Kendall Jenner.

Gwyneth Paltrow stavila na pohodlie
Zdroj: RB/Bauer-Griffin

K šatom, teplákom, minisukni, s ponožkami aj bez. Birkenstocky sa stali kultovou obuvou. Najžiadanejším modelom sú aktuálne ich dreváky Boston, ktorých cena sa pohybuje v závislosti od spracovania približne na 130 eurách. „Sú dostupné, pohodlné, vzdušné. Dreváky Boston majú preto širokú fanúšikovskú základňu,“ vysvetľuje Katy Lubin. Záujem o birkenstocky potvrdil aj luxusný predajca Yoox, podľa ktorého značka s prehľadom ovládla trh s obuvou. Bestsellerom sa aj v tomto prípade stali dreváky Boston, v ktorých si vykračuje Gigi Hadid, Sienna Miller, Kristen Stewart či Dakota Johnson. Podľa údajov z Lystu stúplo vyhľadávanie modelu Boston takmer o 600 percent a ak aj boli topánky v e-shopoch vypredané, nadšenci pohodlnej obuvi boli ochotní za ne zaplatiť na resellingových platformách až dvojnásobnú sumu bez ohľadu na to, že bostonky mnohí fashionisti označujú za typickú ukážku „ugly“ topánky.

Aké ďalšie topánky frčia? Čítajte na ďalšej strane.

Video