×
#Ľudia

ZAKÁZANÉ STRANY: Nepozvaný hosť, alebo ako sa vyhnúť nepríjemným pohlavným chorobám?

22.1. 22:23 Kvasinkové ochorenia a herpesy v sexuálnom živote nechceme. Ako sa tomuto neželanému spoločníkovi dokážeme vyhnúť?

Tešíte sa na to, kedy príde domov, strhnete zo seba šaty a užijete si skvelý večer? Ak vás po druhom kroku čaká nepríjemné prekvapenie, je tu problém. Buď sa vášmu partnerovi zhoršili hygienické návyky, alebo je vám neverný. Jedno aj druhé treba čo najskôr riešiť.

„Infekčné choroby sú skutočne väčšinou zapríčinené neverou v partnerstve. Ak sú si partneri verní, jednak sa nemajú kde nakaziť a jednak mikrobiálne prostredie je rovnaké – zvykli si na svoje mikróby. Mikroflóru obvykle mení cudzí element,“ upozorňuje dermatovenerologička Edita Kaiserová. Vzápätí však pridáva jedno veľké ALE. „Za prenosom infekcie môžu byť aj spomínané nesprávne hygienické návyky.“ Radšej sa priznať „Koža tvorí prirodzenú bariéru medzi vonkajším a vnútorným prostredím. Odrážajú sa tak na nej všetky vonkajšie aj vnútorné vplyvy, v dôsledku čoho na nej ťažko schovať akékoľvek zmeny,“ konštatuje MUDr. Kaiserová.

Za pohlavné choroby môžu najmä nesprávne hygienické návyky
Zdroj: Shutterstock

Podľa nej v posledných rokoch počet prípadov pohlavne prenosných infekčných ochorení rastie. Zjavne je za tým príliš otvorený a voľný sexuálny život. Síce sa hovorí, čo oči nevidia, srdce nebolí, no nakoniec tie oči aj tak uvidia. A to nepríjemnú bradavicu alebo herpes priamo na vašom miláčikovi. „Nechcem však rozoberať pohlavné choroby ako syfilis, kvapavka či HIV, ale tie častejšie, ktoré sa v partnerských vzťahoch u nás vyskytujú. Hoci ide o chúlostivý problém, s pravdou treba vždy radšej von,“ podotýka. Až na výnimky totiž infekciu dostane aj druhý partner, teda na vyšetrenie musia prísť obaja, prípadne traja. „Ak sa infekcia podchytí v skorých štádiách, liečba môže trvať len pár týždňov. No ak sa rozvinie, môže zasiahnuť aj iné orgány a liečba sa už počíta na mesiace,“ dodáva.

Ako s tým zatočiť

Medzi častých infekčných kožných votrelcov v posteli patria určite herpetické infekcie a bradavice, pri ktorých sú nebezpečné najmä papilómové vírusy. Problémové sú aj hubové ochorenia ako recidivujúce kvasinkové alebo bakteriálne infekcie na genitáliách, napríklad impetigo (sladké chrasty). Herpesy sa zväčša vyskytujú na ústach a práve tak sa prostredníctvom orálneho sexu dostanú aj na najintímnejšie miesto. Liečenie je dlhodobé, na zmiernenie priebehu sa používajú protivírusové T lieky. V prípade hubových ochorení pacient vo väčšine prípadov dostáva na preliečenie antimykotiká alebo pri bakteriálnej infekcii antibiotiká v podobe tabletiek a mastí.

Práve slabšia hygiena sa podpisuje aj pod prepuknutie rôznych mykóz či dokonca takých prenosných pohlavných infekcií ako genitálne vši, kde sa okrem špeciálneho insekticídu odporúča aj dôkladné pranie bielizne a uterákov.
Zdroj: Shutterstock

V každom prípade treba navštíviť lekára. Typickým prejavom pohlavne prenosných infekcií je podráždená a začervenaná pokožka v oblasti genitálií, svrbenie, pálenie, často bolesť pri močení, sfarbený a nezriedka aj zapáchajúci výtok z pošvy alebo penisu, ale aj ranky, pľuzgiere a vredy. A najmä – bolestivý pohlavný styk. Základom je hygiena Súčasťou liečby tak musí byť zvýšená hygiena. „Pri akýchkoľvek infekciách je vhodné používať antibakteriálne nealergické mydlá a detergenty, samozrejmá by mala byť pravidelná výmena spodnej bielizne, udržiavanie postihnutého miesta v čistote a vyčlenenie separátneho uteráka na postihnutú oblasť,“ vypočítava doktorka Kaiserová.

Práve slabšia hygiena sa podpisuje aj pod prepuknutie rôznych mykóz či dokonca takých prenosných pohlavných infekcií ako genitálne vši, kde sa okrem špeciálneho insekticídu odporúča aj dôkladné pranie bielizne a uterákov. Liečba si vo všetkých prípadoch vyžaduje aj tvrdú disciplínu, úprimnosť medzi partnermi a sexuálnu „stopku“ až do vyliečenia ochorenia.

Video