Štvorizbák, ktorý si Petra kompletne prerobila, sa nachádza v metropole východu. „Je to najbežnejší typ bytu, takzvaný košický, ktorý sa v minulosti označoval T06 B. Jeho pôvodná dispozícia však už nevyhovuje súčasným trendom. Dnes je ešte stále trendom prepojená obývačka s kuchyňou a dojem vzdušnosti, ktorý otvorený priestor vytvára. Aj preto dnes pri väčšine prerábok idú von všetky zbytočné priečky.“ Keď sa architektka pustila do rekonštrukcie, zistila, že výziev bude viac, no všetky sa vďaka súčasným technológiám dali šikovne vyriešiť. Vrátane zmeny dispozície. „Presunula som napríklad kúpeľňu o 5 metrov, čo je dnes možné vďaka zariadeniu, ktoré prečerpáva kanalizáciu z kúpeľne a práčky. Čo je zaujímavé, vedie v sadrokartónovom strope. Rada zmeny v bytoch priznávam, preto som všetky stropné úpravy zvýraznila LED podvietením, čím byt získal plasticitu. Uprostred súčasnej kuchyne ostali po kúpeľni rúry stúpajúceho potrubia kúrenia, ktoré som nafarbila na čierno a okrem funkčnosti sú dnes aj ozdobným prvkom bytu. K ich tvaru som prispôsobila visiace svietidlá v podobnom industriálnom štýle.“ Kuchyňa v sebe však ukrýva niekoľko praktických vychytávok. „Ak túžite po americkej chladničke, no zároveň po dojme zabudovanej kuchyne, musíte jej pre otváranie nechať zhruba 15 cm z každej strany. Tie sa väčšinou riešia záslepami, čo je škoda. Treba využiť každý centimeter v miestnosti. Z jednej strany som to vyriešila košíkovým výsuvom na oleje a z druhej tento priestor využila na odkladanie mopu či metly. Máte ich tak vždy po ruke a zároveň vám nikde nie sú na očiach.“
Očný klam
Keďže je Petra dvojnásobná mamička, okrem trendov musí pozerať aj na praktickosť. „Udržať kuchyňu čistú, najmä ak často varíte, je náročné, no dá sa to zvládnuť aspoň opticky. Stačí, ak všetky spotrebiče umiestnite na jeden výsuvný panel na linke a ak niečo potrebujete, vytiahnete ho a potom opäť zasuniete. Povykladané spotrebiče po celej linke zbytočne zapracú priestor, a tak to, čo nie je zabudované, môžete skryť. Podobne som do pracovnej dosky poskrývala aj všetky zásuvky.“ Dobrým tipom je matná dvierkovina, ktorá je odolná voči odtlačkom prstov a zástena neprezdobená farebnými kachličkami. „Dnes je síce trend vyskladať zástenu z malých dlaždíc, no ak ste gazdinka a veľa varíte, špáry sa rýchlo zamastia a ich údržba vám zaberie kopu času. Voľte radšej veľkoplošný obklad.“ Kuchynský ostrovček s praktickými skrinkami sa aj v menšej kuchyni dá spojiť s barovým sedením. Výrazným prvkom kuchyne je úzka nasvietená vitrína. „Vitrínky ako samostatné kusy nábytku sú na ústupe. Ak si však chcete vystaviť sklo a karafy, určite to riešte zabudovanou vitrínou, ktorá nepôsobí rušivo, nie je náročná na údržbu a priestor dozdobí. Víno sa má skladovať vo vodorovnej polohe, preto by mala byť aspoň malá vínotéka súčasťou každej modernej kuchyne.
FOTO BYTU A SKVELÝCH VYCHYTÁVOK TU!
Eyecatcher
Petra však prízvukuje, že nemusíte míňať tisíce, aby váš byt pôsobil luxusne. Stačí vedieť kombinovať drahšie s dostupnejším a využiť overený trik: „Ak do každej miestnosti vložíte jeden dominantný dizajnový prvok, ihneď pritiahne oči každého návštevníka,“ radí architektka. Platí to aj pri osvetlení – Petrinu obývačku zdobí veľké strieborné svietidlo. „Je to umelecké dielo samo o sebe a je akýmsi šperkom bytu. Predstavuje kvapky dažďa a v jeho odraze vidieť celý interiér bytu. Pracovňu som zas ako milovník dizajnu okorenila slávnym kreslom Barcelona, ktoré navrhol architekt Mies van der Rohe.“ Ak vášmu oku a interiéru nelichotia veľké čierne televízie, dokážete si ju premeniť aj na estetický prvok. „Podsvietený sadrokartón je plátnom pre projektor. Doplnila som ho ešte o drevené lamely. Šikovný majster ich vie zvládnuť aj sám. S manželom sme kúpili surové drevené pásy, skrátili na požadovanú výšku a prilepili k stene. Mne sa páčia v prírodnej farbe dreva, no ľahko ich namoríte tak, aby zapadli do priestoru podľa vlastného vkusu.“