×
#Ľudia

Papierové SLAMKY sú out, modelka Barbora Brušková boduje s jej EKO projektom!

17.9. 12:15 Z tých papierových nás ide občas poraziť, ale slameným či bambusovým tlieskame. Nápad, ktorého sa chytil nielen svet, ale aj modelka Barbora Brušková. Tá dokazuje, že nie je iba peknou tváričkou, a v udržateľnosti vidí lepšiu budúcnosť pre nás všetkých. Zoznámte sa s jej ekoprojektom STROOI.

Jej dokonalé krivky, výrazné črty tváre a elektrizujúce oči očarili svet modelingu a bol to práve on, kto u nej po prvýkrát prebudil vášeň pre ekológiu. „Vďaka modelingu som začala veľa cestovať a vtedy som pochopila, že sa dá žiť aj lepšie a oveľa viac v súlade s našou planétou. Mala som možnosť vidieť, ako veci fungujú v iných krajinách, a keď som sa následne vracala späť na Slovensko, už som sa k starým zaužívaným spôsobom nechcela vrátiť. Nápad založiť ekologický projekt prišiel tak nejako sám, keď sa ma jedného dňa veľmi dobrý kamarát opýtal, či som už počula o pití nápojov slamkami zo slamy.“ Barbore myšlienka nedala spávať a rozhodla sa, že chytí príležitosť za pačesy. „Moji blízki vedeli, že sa o ekologické témy zaujímam dlhodobo, pretože som to bola vždy ja, kto prišiel s nejakým nápadom alebo návrhom na zlepšenie fungovania domácnosti alebo s odporúčaniami ekologickejších alternatív, takže nikto nebol prekvapený. Práve naopak, všetci ma podporovali, za čo som nesmierne vďačná. Založiť značku a spoločnosť od úplného začiatku a úplne sama nie je jednoduché,“ hovorí Barbora, ktorá o pár mesiacov neskôr predstavila jej STROOI.

Eko slamky zo slamy a bambusu vydržia v nápoji dlhšie, ako tie papierové
Zdroj: STROOI

Nápad za milión
Okrem slamiek zo slamy tam nájdete aj tie bambusové, či ekopríbor. „Steblá zatiaľ pochádzajú z viacerých krajín v Ázii, pretože keď som zisťovala, aké náročné by bolo vyrábať a produkovať slamky na Slovensku, nikto by produkt za takú cenu nekupoval. Zvolil by radšej menej ekologickejšiu a viac ekonomickejšiu verziu, preto tento nápad stále v sebe živím a snáď sa ho raz podarí zrealizovať. Som však veľmi rada, že mám v ponuke aj bambusové slamky, ktoré sa vyrábajú v Česku a sú tiež stopercentne kompostovateľné a pre zákazníkov rovnako kvalitné.“ O výrobok je obrovský záujem, o čom svedčí aj počet predaných slamiek, ktorý sa pomaly blíži k miliónu. „Stále ma poháňa skutočnosť, že predávam produkty, ktoré nijako nezaťažujú naše životné prostredie a vedia nahradiť tie, ktoré to robia. Nepovažujem sa však za žiadneho ekoaktivistu ani človeka, ktorý tvorí nulovú uhlíkovú stopu. Sama som si vedomá, že by som niektoré veci mohla robiť oveľa lepšie a niektoré vlastne vôbec, ale všetko ide postupne. Som extrémny minimalista, oblečenie nakupujem naozaj v ne­vyhnutných prípadoch a to, čo naozaj potrebujem, precízne separujem odpad, snažím sa chodiť čo najviac pešo, nakupujem v bezobalových obchodoch a takmer desať rokov nejem mäso.“ O modelingové ponuky nemá Barbora stále núdzu, no teší ju pocit, že môže zo seba svetu ponúknuť aj „niečo iné“. „Nejde o to byť zo dňa na deň dokonalo udržateľne mysliaci človek produkujúci nulový odpad. Je to o malých činoch a postupných návykoch. Už len keď začneme poctivo recyklovať, používať čo najmenej jednorazových plastov, nosiť si tašky na nákup, nakupovať veci, ktoré skutočne potrebujeme, a kupovať potraviny, ktoré reálne skonzumujeme a nikdy neskončia v koši. Hoci sme každý len kvapkou v mori, buďme tou, ktorá sfarbí celý oceán. A predovšetkým neriešiť ostatných, ale seba!“ FOTO BARBORY A JEJ PROJEKTU NÁJDETE TU!