Reklama

Influencerka Karin Marček Malenovská: Zázračná tabletka na všetko? Taká neexistuje!

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
 
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions and subtitles off, selected
    Reklama

    O tom, prečo netreba veriť všetkému, čo nájdeme na sociálnych sieťach a prečo by mali byť lekárnici náš prvý kontakt, sme sa porozprávali s Karin Marček Malenovskou (@karin_science), farmaceutkou, ktorej spopularizovanie vedy vtipne a s nadhľadom prinieslo 24-tisíc followerov.

    Karin, vedu na sociálnej sieti ste sa rozhodli spopularizovať ešte ako vysokoškoláčka. Ako ste sa k tomu dostali?
    Celé sa to začalo počas štátnic, keď som na vysokej škole študovala farmáciu. Do storiek na svojom osobnom profile som začala pridávať zaujímavé body k témam, ktoré som sa v dané dni na štátnice učila. Hovorila som si, že keď už teda prokrastinujem na Instagrame, tak nech to má aspoň nejaký zmysel. Doteraz – dokonca aj počas doktorandského štúdia – táto moja prokrastinácia trvá. (Smiech). No a vtedy som si všimla, že sa moje posty páčili aj kamarátom, ktorí s farmáciou nemali nič spoločné. Začala som teda písať o týchto témach pre širokú verejnosť s cieľom edukácie a popularizácie.

    A oplatilo sa. Napadlo vám vtedy, že vaše posty budú mať taký úžasný úspech a zaujmú toľkých ľudí?
    Ďakujem za pochvalu. Úprimne? Tušila som, že na Instagrame profil s podobnými témami v tom čase neexistoval a ja som mala naozaj veľa tém na spracovanie. Teraz už však registrujem aj iné skvelé popularizačné profily s podobnou tematikou.

    V rámci tém často vyvraciate zaužívané mýty a tých koluje na sieťach stále dosť...
    Asi najhoršie to bolo počas kovidovej pandémie, keď sa v spoločnosti šírili dezinformácie. Potom som však prešla skôr na edukačný obsah a spracovávala rozličné témy, napríklad ako vzniká horúčka a ako ju liečiť, ako vedia lieky, kde majú účinkovať, prípadne ako riešiť závislosť od nosových sprejov alebo ako kombinovať rozličné vitamíny. Ale spracúvam aj témy liekových interakcií či rozličných očkovaní, napríklad proti ovčím kiahňam alebo vírusu HPV. Ale ľudí zaujímajú aj témy, ako sa lepšie koncentrovať v práci, čo sa stane, ak prestaneme fajčiť, prípadne, ako zdravie čriev ovplyvňuje mozog. Na druhej strane, venujem sa aj vede a hovorím o tom, aké je to byť študentom doktorandského štúdia a či sa to vôbec na Slovensku vyplatí.

    Myslíte si, že je vo vede dostatok žien?
    Osobne nedostatok žien vo fachu nevnímam, keďže vo farmácii bolo vždy viac žien a je ich dosť aj v biomedicínskom výskume, ktorému sa venujem. Veľkým problémom je však počet žien v technických odboroch a vo vedúcich vedeckých funkciách. Myslím si však, že situácia sa čoraz viac zlepšuje. Rodová rovnosť je však veľmi dôležitá, keďže vo vede je nutné pozerať sa na veci nielen z mužskej, ale aj zo ženskej perspektívy. Prináša to rôznorodosť nápadov a myšlienok. Nehovoriac o tom, že to zvyšuje motiváciu ďalších generácií dievčat a žien uplatniť sa vo vede.