Káva ako liek: Koľko šálok je akurát, aby vám pomohla predĺžiť život?
8. 8. 2024, 7:39 (aktualizované: 8. 8. 2024, 7:40)
Podľa vedcov pitie kávy nemá na ľudský organizmus negatívne účinky, práve naopak! Pitie tohto voňavého nápoja nám dokonca môže pomôcť predĺžiť život.
Káva neobsahuje iba kofeín. Pražené kávové zrná majú viac ako tisíc rastlinných bioaktívnych zlúčenín a živín. V každej šálke si tak doprajete prospešné vitamíny a minerály, polyfenoly, lipidy, vlákninu, ale aj antioxidanty, ktoré chránia organizmus pred oxidačným stresom spôsobeným škodlivými radikálmi.
Zdroj: Jenny Ueberberg on Unsplash
Káva vám pomôže zlepšiť náladu
Pomáha na depresiu
Podľa vedcov má káva na náš organizmus pozitívny účinok. Jej konzumácia býva spájaná s nižšou pravdepodobnosťou výskytu cukrovky 2. typu, ochorení srdca, rakoviny pečene a maternice. Predpokladá sa, že pitie kávy pomáha aj pri prevencii Parkinsonovej choroby a depresie. A ako sa zdá, káva vraj znižuje aj riziko predčasného úmrtia. Podľa štúdie z roku 2022 denná konzumácia kávy pomáha znížiť riziko úmrtia spôsobené ochoreniami srdca a mŕtvicou. Ale pozor, priaznivé účinky závisia od dávky. Ak chcete, aby vám káva prospievala, mali by ste do svojho jedálnička zaradiť primerané množstvo.
Zdroj: Shutterstock
Pozor na teplotu kávy!
Koľko je akurát
Za zdravé sa považuje vypitie dvoch až troch šálok kávy denne. Podľa iného výskumu sú mletá, instantná aj bezkofeínová káva rovnako účinné, pokiaľ ide o pozitívne účinky na naše zdravie. Odborníci sa ale zhodujú, že nefiltrovaná (zalievaná) káva môže obsahovať zlúčeniny zvyšujúce hladinu zlého cholesterolu a tým zvyšovať riziko infarktu a predčasného úmrtia. Ďalšou vecou, na ktorú by ste sa mali zamerať, je teplota kávy. Ak ju budete piť príliš teplú (viac ako 70 stupňov), môže zvýšiť riziko vzniku rakoviny pažeráka. A to nejde iba o kávu, škodlivé je akékoľvek pitie nápoja v tejto teplote (dokonca aj čistej vody). Treba však povedať, že toto ochorenie nespôsobujú iba horúce tekutiny, ale aj poškodenia spôsobené fajčením, konzumáciou alkoholu alebo žalúdočnými kyselinami pri refluxe.