Len pár letných drinkov? Prečo je pitie alkoholu u žien oveľa nebezpečnejšie než u mužov?
22. 7. 2024, 20:56

Zdroj: instagram @adele
Ženy pijú rovnako ako muži, no škodí im to viac. Prečo je to tak?

Zdroj: Shutterstock
Pite s rozumom. To znamená nespoliehať sa na to, že vám pivo po jedle rýchlejšie vyprchá.
Nadmerné pitie alkoholu je nanajvýš aktuálna a výrazná otázka, ktorá zdá sa, máta aj samotných smädnejších konzumentov alkoholu. Z prieskumu organizácie Alcohol Change UK vyplýva, že každý štvrtý človek, ktorý uviedol, že počas minulého roku toho vypil viac než v roku predchádzajúcom, by rád spotrebu alkoholu znížil a dostal pod kontrolu. Táto organizácia na sklonku roka 2023 vyhlásila, že ako globálna spoločnosť sa stávame svedkami rýchlej kultúrnej zmeny v postoji k pitiu, tak ako sa to už udialo pri užívaní drog a pri fajčení. Jednoducho vyšli z módy. Na to sa snažia zareagovať aj gastronomické prevádzky, ktoré už do svojich ponukových lístkov „prepašovali“ viac druhov a variantov nealkoholických drinkov. Triezvieť je teda in. Ktovie, kedy táto móda dorazí aj na Slovensko. Veď povedzme si bez okolkov, obmedziť alebo úplne vylúčiť alkohol je z hľadiska vášho tela a mysle výhra. Nadmerná konzumácia alkoholu je spojená s viac ako 200 chorobami, tisíckami úrazov a ročne spôsobuje tri milióny úmrtí na celom svete.
Zdroj: Shutterstock
Letné večery si priam žiadajú drink a mnohé práve v tomto období začínajú byť závislé od alkoholu
Navyše alkohol je priamou príčinou rakoviny a má nepopierateľne negatívny vplyv na spánok, energiu, hmotnosť, imunitu a stres. Zároveň nová celosvetová štúdia, ktorá vyšla na stránkach periodika The Guardian, zistila, že ženy narodené do roku 1991 pijú rovnako veľa alkoholu ako muži a čoraz viac si tým poškodzujú organizmus. Prečo? Lebo či chceme, alebo nie, ženské telo sa od toho mužského líši a neznáša alkohol tak dobre ako mužské, pretože má vyšší pomer tuku a vody, čo znamená, že alkohol zostáva koncentrovanejší. Ženy majú tiež menšiu pečeň, takže alkohol spracúvajú ťažšie. Štúdia naznačuje, že je potrebné, aby sa výskum v rámci verejného zdravia v oblasti pitia alkoholu zameral viac na ženy.
Zdroj: shutterstock
Ženy a alcohol sú veľké tabu, no
Gender pitie
„Požívanie alkoholu a poruchy spôsobené jeho požívaním sa v minulosti považovali za mužský fenomén. Predkladaná štúdia tento predpoklad spochybňuje a naznačuje, že najmä mladé ženy by mali byť cieľom spoločného úsilia o zníženie vplyvu užívania návykových látok a súvisiacich škôd. Príčiny nárastu pitia alkoholu ženami zahŕňajú marketingové kampane zamerané konkrétne na ženy a pokles cien, čo znamená, že alkohol je u nich doma bežnejší. Vo výskume sa tiež uvádza, že nárast počtu žien v profesionálnych zamestnaniach znamená, že je pravdepodobnejšie, že sa budú podieľať na pití alkoholu na pracovisku,“ píše The Guardian.
„Výsledky prieskumu v zahraničí sú jedna vec a realita, ktorú vidíme u nás, vec druhá. Je pravdepodobné, že nás čaká masívny spoločenský tlak, ktorý poukáže na problém ženského alkoholizmu, ale táto téma ešte nie je natoľko spoločensky horúca. Tradícia konzumácie alkoholu je u nás pomerne silno zakorenená a áno, jej pevnou súčasťou sú aj ženy. Dôležitý je postoj globálnej spoločnosti, ale aj autorít, ktorými sú napríklad lekári. Niektorí z nich v minulosti odporúčali napríklad trochu červeného vína na krvinky.
Zdroj: shutterstock
Alkohol nám na chvíľu pomôže niesť naše bremeno, no neskôr nás dostane do oveľa väčších problémov
Ak však chceme kráčať s dobou, nemôžeme už ľuďom hovoriť, že im drobné, systematické dávky alkoholu zlepšia zdravie, lebo to nie je pravda. Akýkoľvek pravidelný príjem alkoholu zvyšuje riziko rozvoja závislosti. Pravidelnosť je v tomto prípade veľmi riziková, pretože alkohol je psychoaktívna látka. To znamená, že mení naše prežívanie aj správanie. Keď si na ňu telo zvykne a stane sa, že si ju človek z rôznych dôvodov nedá, môžu sa objaviť nepríjemné príznaky. U žien sa závislosť často rozvíja práve takto. Žena, ktorá sa stará o rodinu, deti, má počas dňa množstvo povinností, si večer za odmenu otvorí fľašu vína. Pitie istej skupiny žien – akou sú napríklad matky malých detí, u ktorých badať psychické aj fyzické vyčerpanie, je u nás ešte stále spoločensky nielen akceptované, ale dokonca akoby odporúčané. Mama potrebuje víno je heslo, ktoré si osvojilo nemalé percento žien, neuvedomujúc si, že je to naozaj tanec na veľmi tenkom ľade,“ myslí si psychologička Dana Poláková a dodáva, že rozdiel medzi ženským a mužským pitím vidno najmä na verejnosti.
Zdroj: Shutterstock
Veľa žien začína s pitím alkoholu počas materskej
Kým muži pijú najmä v podnikoch, väčšina žien závislých od alkoholu popíja v tichu domova. „Z praxe je rovnako badať, že ženy po alkohole častejšie siahajú v snahe zbaviť sa úzkosti, strachu a pri riešení problémov, čím vlastne prichádzajú o schopnosť prirodzene zvládať záťaž. Alkohol nám na chvíľu pomôže niesť naše bremeno, no neskôr nás dostane do oveľa väčších problémov. Na rozdiel od mužov ženy stále pijú skôr tajne, osamote doma. Takisto sa viac hanbia a majú strach zveriť sa so svojím problémom, pretože stigma alkoholika je stále prijateľnejšia u muža než u ženy,“ vysvetľuje.
Zdroj: Artem Furman
Akýkoľvek pravidelný príjem alkoholu zvyšuje riziko rozvoja závislosti. Alkohol je totiž psychoaktívna látka
Podľa psychologičky je letné obdobie jedným z najvýraznejších spúšťačov nadmerného pitia u žien. „V lete žijeme veselšie, alkohol patrí k dovolenkám, stretnutiam s priateľmi na letných terasách, grilovačkách, navyše sa posúva aj časová hranica začiatku konzumácie alkoholu z večera na obed či dokonca doobedňajšie hodiny. Zdanlivo teda v lete neplatia žiadne pravidlá, ktorých sa s nástupom závislosti vzdávame aj do ďalších mesiacov a ročných období,“ napokon dodáva.
Zdroj: Shutterstock
Povedať nie poháriku alkoholuje často veľmi ťažké