Tatiana Kyseľová (27) je nutričná špecialistka, príležitostná youtuberka, powerlifterka „na dôchodku“ (powerlifting – silový trojboj, pozn. red.) a najmä obyčajné dievča, ktoré sa rozhodlo šíriť informácie o psychickom a fyzickom zdraví. Jej filozofiou nie je len zdravé telo, ale aj celková psychická pohoda. Práve preto podrobne hovorí o zdravom vzťahu s jedlom a chronickom chudnutí. Na sociálnych sieťach ju nájdete ako @tanyasfitlife. Pracuje aj ako nutričná špecialistka v organizácii Chuť žiť, ktorá sa venuje problematike PPP (porúch príjmu potravy). Pre nás je predstaviteľkou novej sviežej vlny nutričných koučiek, ktoré hovoria: pokoj, je to len jedlo. Pomáhajú čistiť si hlavu od keto-mačingo-paleo nánosov, ktoré nám v nich zavadzajú a bránia nám žiť pekne a spokojne.
S Tatianou sme hovorili najmä o tom, ako sa naučiť opäť počúvať svoje telo a o intuitívnom stravovaní. Veď si to len predstavte. Mať raz v hlave plno miesta, lebo už tam nie je: Piatok. Idem s kamarátkami na večeru, bože, zase nebude na jedálnom lístku nič, čo by som si mohla dať… a kým to prinesú, stopercentne bude viac ako 18.00… no nič, no, veď si to ráno odbehám a dám detox. Len šťavy… Síce vlastne, super to bude, dám ovocie, lebo ovocie je najlepšie na dopoludnie.
Máte červíka v hlave? To sme radi. Uzdravovanie vzťahu k tanieru a vlastnému telu je dlhá cesta a obrovská téma. Niekedy natoľko personálna, že na to človek potrebuje veľa rozhovorov jeden na jedného. Skúsime si ju aspoň nahryznúť a venovať celý rok 2023 láskavosti SEBE.
Intuitívne stravovanie nie je ďalšia diéta. Je OPAKOM diét a neukladá pokyny, čomu sa vyhnúť, kedy alebo čo jesť. Princípy, o ktorých budeme hovoriť, vychádzajú priamo z knihy autoriek Evelyn Tribole a Elyse Resch, mimochodom starej celé štvrťstoročie. Všetky nestihneme, tak len tie, ktoré nám brnkli do nosa a zarezonovali.
Odpojené
„Z práce, z internetu, zovšadiaľ cítime veľký tlak na výzor a výkon. Prirátajme si k tomu rodové stereotypy a bodyshaming klasickej slovenskej rodiny, ktorému čelíme už od detstva. Dobre myslené rady, aby sme schudli, pekne sa obliekli a učesali, lebo inak nás žiadny muž nebude chcieť, v nás vyvolávajú pocit, že na výzore záleží viac ako na našom zdraví a celkovej psychickej a fyzickej pohode. Možno aj preto sa od seba odpájame, strácame sebavedomie, podkopávame vlastnú sebahodnotu a riešime len to, čo je viditeľné okom. Ak sme si prešli v živote mnohými diétami alebo práve prechádzame stresujúcou fázou života (či už v pozitívnom, alebo negatívnom zmysle slova), je o to jednoduchšie ignorovať samy seba. Bolesť hlavy si vysvetlíme ako zlé počasie alebo otravu kolegovými kecami a rýchlo ju vyriešime ružovou tabletkou. Pravdou však môže byť, že to bol skôr obyčajný hlad alebo iný fyziologicko-psychický prejav, ktorým telo niečo signalizuje,“ hovorí Tatiana.
Apropo HLAD. Nie je to len škvŕkanie v bruchu, ktoré nám spestruje rannú poradu. Tatiana radí pozorovať sa – tie, ktoré majú za sebou priveľa diétovania alebo svoje telo vplyvom externých faktorov (povedzme stres) ignorovali, to budú mať o to náročnejšie – a všímať si na sebe AJ: zmeny nálad, nervozitu, stratu sústredenia až agresivitu. Pokles energie a výkonu. Bolesť hlavy. Zvýšenú tvorbu slín. Časté myšlienky na jedlo, pozeranie účtov na sociálnych sieťach, ktoré sa venujú jedlu, sledovanie relácií o varení alebo prechádzky v obchode s potravinami. Nafukovanie a vetry. Pálenie záhy. Trasenie rúk. Zápach z úst. Aj tak môže vyzerať hlad. Mimochodom, skúsme si predstaviť, že by sme k pocitu hladu pristupovali tak ako k potrebe ísť na malú. Ako by to vyzeralo? Dnes som cikala strašne veľa, zajtra to budem musieť obmedziť… Potrebujem cikať, ale skúsim ešte vydržať. Alebo skúsim žuvačku?