Reklama

Pamätáte si skupinu Roxette? Preslávili sa vďaka obrovskej náhode!

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Marcová EVA rozkvitá: Titulku ozdobila nádherná Jasmina Alagič
    Reklama

    Broňa Holcinger

    Vedúca redakčného teamu EVA

    Odštartovala to ABBA, ale zďaleka nie je jediná. Švédska hudobná scéna vyprodukovala také mená ako Roxette, Ace of Base, Avicii či Europe, zo Štokholmu sa chrlia hity pre Katy Perry, Taylor Swift aj The Weeknda. Je to vodou, mindsetom alebo génmi, že sa Švédsko stalo krajinou hudobných zázrakov?

    Celé sa to začalo na Veľkej cene Eurovízie v roku 1974, keď sa švédskej superskupine ABBA podarilo vyhrať v Brightone prvé miesto so svojím hitom Waterloo. Aby bolo jasné, aj keď členovia ABBY boli v spoločnej zostave na scéne v podstate nováčikmi, mali niečo, čo konkurencii chýbalo, a to odvážne glam­rockové kostýmy miesto éterických dlhých rób a smokingov, pieseň s drivom a najmä angličtinu. Tá v prvej polovici 70. rokov nebola bežnou výbavou „neanglických“ spevákov, ale práve vďaka tomu, že angličtina je druhým jazykom Švédov, sa na Eurovízii ukázala táto voľba ABBY ako kľúčová. Keď na pódiu odpálili Waterloo, spevácke kvarteto sa katapultovalo hádam do všetkých rádií v západnej Európe a aj mimo nej. Paradoxne, na domácej scéne ich melódie ani texty nevítali s takým nadšením ako vo zvyšku sveta, a ako neskôr poznamenal Benny Andersson, nemilosrdná kritika, ba dokonca domáce protesty proti skupine sa ho v tom čase veľmi hlboko dotýkali. Tak či onak, Agnetha, Björn, Benny a Anni-Frid vďaka svojmu hitu vypredávali koncerty, topovali hudobné rebríčky a spôsobili taký ošiaľ, aký sa podarí vyrobiť len máloktorej kapele bez ohľadu na región, z ktorého vzišla. Mimochodom, aj presne po polstoročí sa Waterloo považuje za najlepšiu pieseň v rámci všetkých ročníkov Eurovison Song Contest.

    ABBA síce bola najväčšia, ale nebola ani prvá, ani posledná. Málokto totiž vie, že v roku, keď ABBA s Waterloo vyhrala Veľkú cenu Eurovízie, obsadil prvú priečku v americkej hitparáde Billboard iný švédsky interpret. Bol to Björn Skifs a jeho kapela Blue Swede s cover verziou piesne Hooked on a Feeling. Lenže popri explózii, akú vyvolala ABBA, bolo aj prvé miesto v najprestížnejšom hudobnom rebríčku zrazu málo. Prečo však bola práve súťaž Eurovision Song Contest taká dôležitá pre budúcu kariéru spevákov?

    „Ak sa prenesieme do roku 1974, vtedy neexistoval internet, žiadna hudobná televízia a Veľkú cenu Eurovízie sledovali stámilióny divákov v celej západnej Európe. ABBE a neskôr aj speváčke Loreen Eurovízia pomohla, ostatní slávni švédski interpreti sa však už dokázali presadiť aj bez nej. Pričom stále platí, že víťazstvo v Eurovízii ponúka možnosť presadiť sa minimálne v rámci Európy – ale je to iba možnosť, nie záruka, veď na nemálo víťazných eurovíznych skladieb si na rozdiel od Waterloo či Euphorie už len málokto spomenie,“ myslí si hudobný producent, dramaturg a redaktor Juraj Čurný, ktorý je expert v oblasti hudobnej publicistiky. Faktom je, že popri Írsku je Švédsko najúspešnejšou krajinou Eurovison Song Contest čo do počtu prvých miest. A odhliadnuc od Eurovízie, vo Švédsku sa muzike skrátka darí. Či už hovoríme o Europe a ich hite Final Countdown, Neneh Cherry s Buffalo Stance, Robyn so Show Me Love alebo hoci aj o K-pope, ktorý sa v štokholmských štúdiách taktiež produkuje.

    Zdroj: getty images

    Kapela ABBA (1977)

    „Na začiatku bola ABBA. Dokázala, že aj interpret z krajiny, ktorá v histórii určite nepatrila medzi tie najdôležitejšie vo svete populárnej hudby, môže byť globálnou svetovou hviezdou takého rozmeru, že istý čas bol jej ekonomický prínos pre švédsku ekonomiku porovnateľný napríklad s automobilkou Volvo. Veľmi dôležité bolo aj to, že vo Švédsku, tak ako aj v iných škandinávskych krajinách, je angličtina jazykom, s ktorým sa pracuje odmala – filmy a TV programy v Škandinávii napríklad nemajú domáci dabing, iba titulky. ABBA v časoch najväčšej slávy vybudovala v Štokholme jedno z najmodernejších nahrávacích štúdií tej doby, kde nahrávali napríklad aj Led Zeppelin či Genesis, takže to prirodzene viedlo k tomu, že vo Švédsku vyrástli ľudia, ktorí vedeli nahrávať a neskôr aj produkovať svetových interpretov.“

    Autor článku

    Broňa Holcinger

    Vedúca redakčného teamu EVA
    Témam z oblasti lifestylu, vzťahov, zdravia a krásy sa venujem celý profesijný život a ešte sa mi nestihli zunovať. Ak sa objavia nové fenomény, môžete si byť istí, že si o nich prečítate práve v EVE.