×
#Ľudia

Neuveríte, čím sa živí Slovenka Mária: Je našou prvou MORSKOU PANNOU!

22.4. 15:01 Ísť si za svojou víziou a skúsiť niečo nové a neopozerané sa vyplatilo aj mladej Pezinčanke. Jej práca na prvé počutie síce znie ako z iného sveta, no Mária našla dieru na našom trhu. Keď sa prezlečie, je z nej Perla Mareena – prvá slovenská mermaid.

Napadlo jej to, keď mala len 15 rokov a bola s rodičmi na dovolenke v Taliansku. „Vždy som milovala more a vodu, takže vystupovať ako morská panna mi prišlo fascinujúce a zároveň prirodzené. Bohužiaľ, dlhé roky som sa môjho nápadu nechopila. Odhodlala som sa až s nástupom pandémie, keď som kvôli nej ako letuška ostala na zemi,“ vysvetľuje Mária, ktorá si pre EVU zaspomínala aj na začiatky svojej kariéry.

„Úplne prvý projekt bolo natáčanie reklamy pre detský rozprávkový festival, kde som aj prvýkrát vystupovala. Všetko prebiehalo v akváriu a bola to veľká výzva. Odvtedy som pracovala na rôznych iných projektoch, foteniach a spoluprácach, napríklad na ochranu oceánov. Najčastejšie však vystupujem pre deti na festivaloch, eventoch, oslavách či v akvaparkoch, kde s deťmi dokonca plávam. Pre deti je to obrovský zážitok. Stretnutie s morskou vílou je pre ne kúzelné a je aj celkom vtipné, aké množstvo otázok na mňa vždy majú,“ smeje sa Mária.

Najčastejšie vystupuje na detských party a festivaloch.
Zdroj: Perla Mareena

Práca profesionálnej mermaid však nie je jednoduchá a vyžaduje si veľa zručností. „Najdôležitejšie je vedieť poriadne plávať a nemať vo vode strach. Plávanie v plutve sa síce dá rýchlo naučiť, no keďže sa mojej práci venujem profesionálne, mám aj celosvetovo uznávaný kurz SSI Ocean Mermaid z Chorvátska. Naučili ma tam aj to, ako v plutve vytiahnuť topiaceho sa človeka z hĺbky päť metrov. Moja práca ma teda pripravuje aj na rôzne nepredvídateľné životné situácie.“

Hlavne nespanikáriť!

Dôležitá je aj fyzická kondícia a zadržiavanie dychu. „Trénujem ho každý deň. Pomáha mi v tom aj beh, vďaka ktorému si rozťahujem objem pľúc. Najlepší tréning je však potápanie, keďže tam sa dá najlepšie pozorovať vplyv hĺbky na tlak v pľúcach. Pri zadržiavaní dychu je dôležitá aj psychika, človek musí byť pokojný a nesmie spanikáriť. Ja sama však zadržiavam dych, len pokiaľ mi to je komfortné. Môj rekord je minúta a pol, čo nie je vôbec veľa. Niektoré profesionálne morské panny ho totiž dokážu zadržať až na päť minút.“

Perla Mareena
Zdroj: https://www.instagram.com/p/CqnvmafjBl0/

To však stále nie je to, čo Mária na svojej práci považuje za najnáročnejšie. „Som v ľadovej vode aj hodiny. Síce som si po rokoch zvykla, často sa však ešte stále strasiem od zimy. Musím hrať, že to tak nie je. Dnes presne viem, čo znamená fráza – zamrznutý úsmev na tvári,“ smeje sa. Výzvou sú aj kostýmy, ktoré sa na Slovensku zháňajú ťažko.

„Veľa vecí si vyrábam sama. Je to moje hobby. Moja plutva však pochádza z Ameriky, je vyrobená zo špeciálneho silikónu, ktorý sa používa v maskérstve a váži 12 kíl. Dizajn som vymyslela sama a má pre mňa veľký význam.“ Rodina zo začiatku nad jej víziou stať sa našou prvou morskou pannou zdvíhala obočie, no dnes je všetko inak. „Neboli si istí, či to bude mať na Slovensku, kde nemáme more, úspech. Už po prvom vystúpení však zmenili názor a dnes podporujú každý krok mojej šupinatej cesty. Dávajú mi nápady na vylepšenia, chodia so mnou na vystúpenia a môj manžel ma dokonca v plutve nosí, keďže v nej neviem chodiť. Na každom vystúpení ma pozorne sleduje a uisťuje sa, že som v poriadku. Stará sa aj o fotenie na akciách a môžem povedať, že je môj najväčší fanúšik a podporovateľ,“ dodáva rozprávková Perla Mareena. FOTO MÁRIE MERMAID NÁJDETE TU!