Krst nového parfumu v jednom z bratislavských podnikov. Na snímke Barbara Jagušák alias Babsy.
Foto: EMIL VAŠKO
#Ľudia

Influencerka Barbara Jagušák: Toto ma šokovalo na módnom priemysle!

Krst nového parfumu v jednom z bratislavských podnikov. Na snímke Barbara Jagušák alias Babsy.
Foto: EMIL VAŠKO
#Ľudia

Influencerka Barbara Jagušák: Toto ma šokovalo na módnom priemysle!

21.5. 6:22 Módny priemysel žiaľ nemá na svedomí len krásne módne kúsky. Barbara Jagušák je influencerka a milovníčka slow fashion, ktorá sa nebojí prehovoriť ani o jeho negatívnych stránkach.

Kedy si sa začala zaujímať o módu aj z hľadiska jej udržateľnosti a ekológie?
Prišlo to veľmi prirodzene, keď som začala pracovať ako PR manažérka projektu Fashion LIVE!, ktorý podporuje tvorbu slovenských a českých dizajnérov. Ten istý rok sa stala nešťastná tragédia v Bangladéši, kde spadla textilná továreň Rana Plaza. Reakciou na túto katastrofu bol vznik celosvetovej iniciatívy Fashion Revolution. Vtedy som si začala o udržateľnej móde čítať, pozerala som rôzne dokumenty, pripravovala som prednášky a postupne o ne rástol záujem.

Ako by si opísala kolobeh svojho oblečenia?
Páči sa mi princíp cirkulárnej ekonomiky, ktorý sa snaží predĺžiť životnosť každého kúska, aby sme predišli vytváraniu odpadu. Ak si niečo kúpim alebo dostanem, snažím sa danú vec čo najdlhšie nosiť. Preto je veľmi dôležitý strih, kvalita a nadčasovosť. Následne príde obdobie, keď niektoré kúsky prestávam nosiť z rôznych dôvodov. Viem, že sa k nim asi už nikdy nevrátim. Najskôr vytriedený odev ponúknem kamarátkam alebo rodine, ak oň nemajú záujem, zanesiem ho do secondhandu. Keďže mám veľa tričiek ešte od strednej školy, z tých obnosených si vyrábam handry na upratovanie alebo ich odnášam do textilných zberných kontajnerov, odkiaľ putujú na recykláciu.

Čo bolo pre teba najšokujúcejšie zistenie v oblasti módneho priemyslu?
V rámci fast fashion priemyslu bolo pre mňa šokujúce úplne všetko. Podmienky, v akých ľudia vyrábajú a farbia oblečenie, ako sa pestuje bavlna, ako sa produkuje koža, ako funguje distribúcia, marketing, marže, likvidácia textilného odpadu – skládky, spaľovne, ako sú ľudia za prácu v rozvojových krajinách ohodnotení, aké majú, respektíve nemajú, ľudské práva... Je to naozaj veľmi smutný príbeh a ťažká téma, ktorá nemá jednoznačné riešenie. Jedno je však isté: módny priemysel tak, ako ho poznáme teraz, sa bude musieť v najbližších rokoch transformovať, pretože v kontexte klimatickej krízy je jeho fungovanie smiešne a patetické.

Ako si poskladať efektívnejší a ekologickejší šatník?
Ideálne riešenie je vystavať si minimalistický, kapsulový šatník. Každý z nás však nie je pripravený nosiť len monotónne neutrálne farby a jednoduché nadčasové strihy. Ani môj šatník nie je kapsulový, ale po rokoch som zistila, čo sa mi hodí a čo rada nosím. Na bežné dni sú to bavlnené tričká, košele a látkové nohavice alebo denim. Ak sa chystám do spoločnosti, nosím nohavicové kostýmy alebo malé spoločenské šaty. Buď čerpám z toho, čo vlastním, alebo si oblečenie požičiam. Dnes funguje veľa dizajnérov tak, že si u nich môžete požičať outfit na jednu príležitosť.

Dokonca vznikla knižnica oblečenia Šumné, ktorá slúži presne na tento účel. Verím, že toto je budúcnosť módneho priemyslu. Samozrejme, rozhodujúca je kvalita. Pri každej kúpe treba zvažovať „cost per wear“ – ak si kúpim drahý vlnený kabát za dvesto eur a budem ho mať desať rokov, ročne ma vyjde na dvadsať eur. Ak si kúpim lacný syntetický kabát za 60 eur, ktorý ma ani poriadne nezahreje, môžem ho po jednej alebo dvoch sezónach vyhodiť

Video

Diskusia
#evahriesnedobra