Foto: Studio Livello
#Lifestyle

Pozrite na tento minimalistický byt v Nitre: VYCHYTÁVKY, ktoré by chcel doma každý!

25.3. 18:26 Čo je krajší pocit, ako prísť po náročnom dni domov, do vašej nerušivej oázy pokoja? Tú docielite aj tým, že všetko v byte bude mať svoje miesto a všetko, čo vytvára pocit neporiadku, zakryjete. Inšpirujte sa bytom, ktorý sme objavili v Nitre.

Priestranný trojizbový byt sa nachádza v Nitre v novostavbe na najvyššom siedmom poschodí. Každá miestnosť tohto lukratívneho bytu s výmerou 81 m² má vlastnú identitu, no zároveň do seba skvele zapadá a vytvára jeden celok. Majitelia pri plánovaní túžili po zemitých farbách, prírodných materiáloch a jednou z ich požiadaviek boli aj stále obľúbené drevené lamely.

Nesmrteľné prvky
Srdcom bytu je priestranná kuchyňa, ktorá už na prvý pohľad pôsobí čisto a elegantne. Nadčasová bielo-čierna kombinácia nikdy neomrzí a drevo jej lesk ešte podčiarklo. Napriek tomu, že pôsobí jednoducho, ukrýva v sebe veľa šikovných nápadov. „Zmenili sme pôvodnú dispozíciu kuchynskej linky tvaru U a zvolili jednoduché rovné plochy. Pracovná doska je priestranná, jednoduchá na údržbu a neobsahuje zbytočné rohy, ktoré sa ťažko využívajú. Vyhoveli sme klientom s požiadavkou mať ostrovček s barovým sedením a jedálenským stolom. Bolo však potrebné upraviť existujúce vývody elektriky a vody,“ vysvetľuje hlavné zmeny dizajnér štúdia Livello. Požiadavkou bola aj chladnička na víno, ktorá dostala svoje miesto v kuchynskom ostrovčeku. Kvôli priestoru sa síce veľký jedálenský stôl nedal zrealizovať, no dizajnér si s týmto orieškom poradil tak, že navrhol menší ostrovček s prisadeným jedálenským stolom.

Obývačka bytu je prepojená s kuchyňou. Opierka na gauči slúži z druhej strany ako knižnica.
Zdroj: Studio Livello

„Zástenu kuchynskej linky s dekorom mramoru, ako aj ostrovček sme nechali vyniknúť a nenápadné čierne zástrčky sme zapracovali do pracovnej dosky, nie do zásteny, a zboku ostrovčeka. Takto pôsobia neviditeľne,“ hovorí dizajnér, ktorý kuchyňu ešte oživil LED svetlom. „Celý kuchynský ostrov je podsvietený. Hlavné svietidlá sme zvolili v industriálnom štýle a použili ich v celom byte.“ Neopozeraným prvkom, ktorý vás po príchode do bytu ihneď upúta, sú drevené lamely na strope. Ukončujú kuchynskú linku a prepájajú ju s obývačkou. Nápadité sú aj biele dizajnové jedálenské stoličky, ktoré priestoru dodali krivky.

Dve muchy jednou ranou
Dominantou obývačky je jednoduchý moderný gauč. Dizajnér ho okorenil kontrastným kreslom a konferenčným stolíkom v mramorovom dekore, ktorý vládne aj v kuchyni. TV stena pozostáva len z lamiel a jednoduchej skrinky. Minimalizmus dnes vyhráva aj pri voľbe nábytku, a ak to je možné, nezapracte interiér vitrínkami, knižnicami a iným nepotrebným nábytkom. Požiadavka malej knižnice sa dá vyriešiť aj nenápadne, no zároveň prakticky. „Knižnica v tejto obývačke slúži ako opierka sedačky. Farebné obaly kníh tak nenarúšajú koncept farieb v interiéri,“ vysvetľuje svoj nápad architekt.

Bez lampičiek
Návrh spálne je v rovnakej identite ako celý interiér. Čelo postele je podsvietené zo zadnej strany a plastickosť priestoru dodávajú opäť lamely v teplej prírodnej farbe dreva. Namiesto nočnej lampičky je dnes IN závesné svetlo nad stolíkmi, ktoré ušetrí miesto na odkladanie. Vstavaná šatníková skriňa bez úchytiek nepôsobí rušivo a opäť dotvára pocit priestoru bez nábytku. Oproti posteli je len jednoduchý sivý toaletný stolík s taburetkou, po ktorom túžila majiteľka bytu, a zvyšok oblečenia je skrytý v šikovnom šatníku na chodbe. „Do tejto miestnosti bez dverí sme vytvorili otvorené police na kabelky a obuv, doplnili zrkadlo a úložný priestor na oblečenie.“

Kúpeľňa
Zdroj: Štúdio Livello

Vaňová dilema
Kúpeľňa bytu pôsobí útulne a teplo napriek kontrastnému mramoru, ktorý dodáva priestoru luxusný nádych. Čierne batérie a doplnky sú elegantné, no nápadité. Jednej požiadavke klienta sa však nedalo vyhovieť. „Majitelia túžili po samostatne stojacej vani, ktorá je dnes mimoriadne trendy, no vzhľadom na praktickosť a veľkosť kúpeľne sme sa rozhodli použiť prisadenú vaňu k stene, ktorá však z prednej časti evokuje samostatne stojacu vaňu,“ vysvetľuje kompromis dizajnér. Poradil si aj s požiadavkou bidetu, namiesto neho je toaleta so zabudovanou spŕškou a nad ňou sú nenápadné vstavané skrinky. Aj menšia kúpeľňa tak môže spĺňať všetko potrebné. Dizajnové zrkadlo s podsvietením skvele zvýraznilo štruktúru dlažby a zároveň zakrylo revízny otvor. Kontrastná skrinka pod umývadlom ešte celý priestor oživila a dodala mu finálnu bodku. FOTO BYTU NÁJDETE TU!

Video