Reklama

Nenápadný zlodej krásy: Krutá pravda o TOXICKOM vzťahu alkoholu a pleti!

Reklama

Vedeli ste, že konzumácia alkoholu môže urýchliť vaše starnutie a že aj občasný víkendový drink môže mať viditeľné následky? Zistite, ako alkohol vplýva na vašu pokožku a prečo jeho konzumácia a pleť nejdú vôbec dokopy.

Detoxikácia (nielen) pre pokožku

Koža je najväčší orgán nášho tela a plní niekoľko kľúčových úloh, no slúži nám najmä ako ochranná bariéra proti poškodeniam a  škodlivým látkam z  okolitého prostredia. Jej starostlivosť by mala byť jednou z našich hlavných priorít, no fakt je, že na ňu niekedy nemyslíme tak, ako by sme mali. O tom, že nadmernou konzumáciou alkoholu nijako neprispievame ku kvalite života, vieme už dávno, no pitie má rovnako nežiaduci dosah aj na náš vzhľad. Alkohol našu pokožku vysušuje, urýchľuje starnutie a spôsobuje nedokonalosti na pleti.

„Alkohol podporuje zvýšené vylučovanie tekutín z tela svojím diuretickým účinkom a vedie tak k dehydratácii celého organizmu vrátane kože. Dehydratovaná pleť vyzerá unavene, stráca svoju pružnosť a môže dochádzať k zvýšenej tvorbe jemných vrások," vysvetľuje kožná lekárka MUDr. Monika Baláž.

Zdroj: Istockphoto

Alkohol dehydruje organizmus, a to sa rýchlo odrazí aj na pokožke v podobe suchej, mdlej pleti, kruhov pod očami a unaveným vzhľadom.

Starnutie a akné

Ani jedna z  nás nedá dopustiť na terapeutické stretnutia pri poháriku s kamarátkou, pri ktorých cítime, ako sa nám doslova uľaví na duši, no za ktoré naša pleť zaplatí svoju daň. Alkohol urýchľuje starnutie a podporuje tvorbu vrások oveľa rýchlejšie, než by sme si priali. Znížená produkcia kolagénu v dôsledku pravidelnej konzumácie alkoholu urýchľuje proces starnutia pokožky, pleť ochabuje, čo sa prejavuje stratou pružnosti a tvorbou vrások.

„Konzumácia alkoholických nápojov môže nepriaznivo ovplyvniť viaceré kožné ochorenia. Pri akné alkohol ovplyvňuje hormonálnu rovnováhu a  dochádza k  nadmernej tvorbe mazu a vzniku hormonálneho akné. Pri rozacei spôsobuje vazodilatáciu – rozširovanie krvných ciev, čo vedie k začervenaniu a zhoršeniu príznakov, pričom najväčší negatívny vplyv má červené víno a  destiláty. V  dôsledku častej konzumácie alkoholu sa môže zhoršiť aj seboroická dermatitída. Alkohol podporuje rast kvasiniek rodu Malassezia a to vedie k zápalu, olupovaniu a podráždeniu kože,“ hovorí dermatologička Monika Baláž.

Zdroj: shutterstock

Akné a dermatologické problémy vás pri nadmernom pití alkoholu môžu potrápiť.

Môže to byť aj vážnejšie

Podľa najnovších tvrdení dermatologičky a  konzultantky Dr. Juliet Williams by sme nemali podceňovať dopad alkoholu na pokožku. Pravidelná konzumácia alkoholu môže časom viesť k trvalejším zmenám. Jednou z jej najväčších obáv je aj zvýšené riziko kožných infekcií. Alkohol môže narušiť imunitnú odpoveď nášho tela a následne tak sťažuje prácu pokožke, ktorá sa snaží bojovať proti infekciám a zápalom. Dlhodobé pitie rovnako poškodzuje pečeň a môže spôsobiť ochorenia, ako je cirhóza alebo hepatitída. Tieto stavy majú často vplyv aj na kožu, ktorá zožltne, objavia sa viditeľné krvné cievy či nepríjemné svrbenie.