Keď bocian mešká, netreba prepadnúť strachu a vyčkávať: Ako vlastne prebieha umelé oplodnenie?
23. 10. 2024, 10:44
Téma neplodnosti a ťažkostí s prirodzeným počatím dieťaťa sa aktuálne týka každého piateho páru. Veda a medicína však už dokážu pomôcť drvivej väčšine z nich, stačí sa len nepoddať strachu a dôverovať renomovaným skúseným lekárom. A hlavne, začať skôr, než bude neskoro...
Obavy z umelého oplodnenia sú pritom absolútne prirodzené, no zároveň často pramenia z nedostatku informácií a pocitu, že dvaja ľudia túžiaci po dieťatku vstupujú do neznámeho a zatiaľ nepoznaného procesu. Pri procese umelého oplodnenia (IVF – in vitro fertilizácia) ide o dlhú a náročnú cestu, a to tak z fyzickej, ako aj zo psychickej stránky. Zjednodušene povedané, ide o metódu asistovanej reprodukcie, pri ktorej sa vajíčko oplodní v skúmavke spermiami partnera. Ide o doposiaľ najúčinnejší a najúspešnejší spôsob liečby neplodnosti.
Zdroj: archív
Proces mimotelového oplodnenia (IVF) umožňuje vyšetriť embryá v skúmavke ešte pred ich prenesením do dutiny maternice.
Neschopnosť počať dieťa môže byť na počiatku snaženia veľká neznáma a spôsobená hneď viacerými rôznymi dôvodmi, tie sa však dajú pomerne rýchlo zistiť vyšetrením v centre asistovanej reprodukcie, akým je napríklad aj Klinika reprodukčnej medicíny Repromedica. „U žien medzi najčastejšie príčiny patria poškodené vajíčkovody, poruchy ovulácie, predčasné ovariálne zlyhanie na podklade vonkajších alebo vnútorných faktorov, endometrióza, adenomyóza a myómy maternice. Príčinou neplodnosti u mužov býva najčastejšie nedostatočný počet spermií, zvýšený počet poškodených spermií, znížená pohyblivosť či nedostatočná koncentrácia spermií,“ hovorí MUDr. Ľuboslava Petrová z kliniky Repromedica.
Zdroj: archív
Neschopnosť počať dieťa môže byť na počiatku snaženia veľká neznáma a spôsobená hneď viacerými rôznymi dôvodmi, tie sa však dajú pomerne rýchlo zistiť vyšetrením v centre asistovanej reprodukcie, akým je napríklad aj Klinika reprodukčnej medicíny Repromedica.
Príčinou neplodnosti však môže byť aj vyšší vek jedného z partnerov, pričom rozhodujúci je vyšší vek partnerky, takisto stres a nadmerná psychická či fyzická záťaž, dlhodobý nedostatok spánku, zmena stravovacích návykov, nedostatok pohybu, nadváha alebo, naopak, aj podváha. K IVF sa zvyčajne priklonia páry, ktorým sa nedarí otehotnieť dlhšie než rok. Sú to obvykle páry, ktoré sú v priemere staršie než rodičia, ktorí počali dieťa prirodzene. Vyšší vek rodičov je aj v procese IVF faktorom mnohých neúspechov a percento neúspechu sa zbytočne zvyšuje práve vtedy, keď páry s rozhodnutím zveriť sa do rúk reprodukčnej medicíny príliš dlho otáľajú. Nerátajú s tým, že aj samotná liečba má svoju časovú postupnosť, ktorá závisí od konkrétneho problému, ale aj cyklu ženy – pacientky a nie všetko sa dá dať do pohybu okamžite.
Ako teda úvod liečby prebieha? „Na úvodnej konzultácii lekár s párom prediskutuje zdravotný stav, predchádzajúce ochorenia, skúma rodinnú anamnézu. Nasleduje cyklus vyšetrení a diagnostika. U mužov je základnou metódou diagnostiky spermiogram, pri ktorom sa spermie vyšetrujú pod mikroskopom. Tu sa určí počet a pohyblivosť spermií. Lekár môže navrhnúť aj ďalšie vyšetrenie semenníkov, nadsemenníkov, prostaty alebo genetické vyšetrenie. Ženy podstupujú hormonálne vyšetrenie, ktoré môže odhaliť poruchy menštruačného cyklu, ovulácie alebo zvýšené hladiny mužských hormónov. Na odporúčanie lekára môžu ženy podstúpiť aj imunologické alebo genetické vyšetrenie. Dôležité je ultrazvukové vyšetrenie vaječníkov a maternice alebo test priechodnosti vajíčkovodov,“ hovorí MUDr. Petrová.
Zdroj: archív
Téma neplodnosti a ťažkostí s prirodzeným počatím dieťaťa sa aktuálne týka každého piateho páru. Veda a medicína však už dokážu pomôcť drvivej väčšine z nich, stačí sa len nepoddať strachu a dôverovať renomovaným skúseným lekárom.
Ďalší postup je už individuálny a závisí od výsledkov diagnostiky a vyšetrení, no je pravdepodobné, že žena podstúpi hormonálnu stimuláciu vaječníkov a následný odber vajíčok, muž zase odber spermií, ktoré však už neslúžia na vyšetrenie, ale na samotné oplodnenie vajíčok. „V Repromedice sa zároveň špecializujeme aj na pomoc párom, ktoré nemôžu mať dieťa z vlastných zárodočných buniek či už z dôvodu ich nedostatočnej kvality, genetickej záťaže alebo po prekonanej onkologickej liečbe,“ dopĺňa lekárka.
Zdroj: archhív
Vek prvorodičiek sa neustále posúva smerom nahor, ale čím je žena staršia, tým sa šanca na otehotnenie rapídne zmenšuje.
Deje sa tak prostredníctvom darcovských programov – darcovstvo spermií, embryí a, samozrejme, aj vajíčok, čím ženy – darkyne pomáhajú iným párom splniť si sen o dieťatku. „Darovanie vajíčok je prísne anonymné, tak pre darcov, ako i pre príjemcov, naša klinika darkyniam plne kompenzuje náklady spojené s darovaním až do výšky 1 000 eur. Každá darkyňa okrem kompenzácie nákladov u nás dostane podrobnú medicínsku správu spolu s ústnym vysvetlením svojho zdravotného stavu, úrovne ovariálnej rezervy, výsledkov genetických vyšetrení a špeciálny darček,“ dodáva napokon MUDr. Petrová.