Foto: Cinemar
#Lifestyle

Bizarné vianočné tradície: Kakajúce polienka či záškodnícki škriatkovia sú len slabý odvar!

28.11. 2022 9:14 Čo krajina, to iné vianočné zvyky. Čo je u nás bežné, pôsobí na cudzincov bizarne, niekedy až vtipne, a platí to aj naopak. Vianočné zvyky dokážu byť naozaj roztomilé i zábavné. Veď posúďte sami.

Kakajúce polienka

V Katalánsku počas decembra na jedálenskom stole žije malé polienko s nakreslenou tvárou, o ktoré sa domáci príkladne starajú. Zakrývajú ho dekou, kŕmia ovocím, sladkosťami či orieškami. Život ako v bavlnke sa mu skončí na Štedrý deň, keď ho deti bijú palicou, aby im vykakalo darčeky. Deti mu pri tom spievajú: „Kakaj polienko, kakaj, ak sa dobre nevykakáš, zbijem ťa palicou!“ Polienko sa snaží a tak okrem sladkostí nájdu deti v jeho zadnej časti aj iné darčeky. Potom je už nepotrebné a ak má šťastie a žije v byte, skončí ako dekorácia. V domoch s krbom je jeho ďalší osud jasný…

Tokijské kuracie krídelká
Zdroj: profimedia

Kurča z rýchleho občerstvenia

Japonsko sa neradí medzi kresťanské krajiny a Vianoce sú pre Japoncov viac oslavou šťastia a romantiky, ako oslavou viery. Drvivá väčšina Japoncov dokonca trávi štedrovečernú večeru v populárnej sieti fastfoodov KFC pri ich vedierku vyprážaných krídeliek. Ich prevádzky sú počas Štedrého večera také vyťažené, že je potrebné vopred si urobiť rezerváciu. Inak sa môže stať, že si v rade na toto jedlo postojíte celé hodiny! Podivná tradícia vznikla z úspešnej marketingovej kampane reťazca, ktorý v 70. rokoch minulého storočia lákal zákazníkov so sloganom: „Kentucky na Vianoce“.

autor:  Nina Nová

Video