×
#Krása

Chĺpky na bradavkách nie sú tabu! Vieme, prečo vznikajú a ako sa ich môžete zbaviť

25.1. 2022 8:00 Jemné chĺpky na tvári má každá žena. Problém nastane, ak sa zmenia na viditeľný porast v štýle Fridy Kahlo alebo začnú rásť na miestach, kde by sme ich najradšej nevideli.

Zatiaľ čo tu a tam chĺpok vyrastie občas na tvári snáď každej žene, predovšetkým brunetkám, niektoré sú na tom predsa len o čosi horšie. V čase premenopauzy sa niekedy chĺpky zbláznia a rašia nad hornou perou, pozdĺž línie čelusti, na brade i bradavkách. Väčšinou ich často prvýkrát výrazne pribúda okolo štyridsiatky, zatiaľ čo na nohách a rukách ochlpenie redne. Na vine je pokles ženských hormónov v období menopauzy. S pribúdajúcim vekom sa potom horšie odhaduje, ako budú hladiny hormónov nastavené a čím sa to presne prejaví na tele.

Všetko je individuálne

„Ochlpenie je veľmi individuálne. Odporúčam sledovať, či vzniká v miestach, kde predtým nebolo, mení sa jeho kvalita (hrúbka a farba chĺpkov) a samozrejme, či s týmito zmenami existujú aj iné zdravotné ťažkosti - zmena hmotnosti, únava, vypadávanie vlasov, atď. Hyperterichóza - rast ochlpenia na miestach, ktoré nie sú prirodzené, môže byt príznakom rôznych ochorení spojených s hormonálnymi žľazami, ako je ochorenie štítnej žľazy, polycystické vaječníky, ale môže byt aj nežiadúcim účinkom pri užívaní niektorých liekov - kortikoidy, cyklosporin a pod.,“ upozorňuje MUDr. Zuzana Kožuchová, primárka oddelenia dermatológie kliniky ENVY.

autor:  Nina Nová