Foto: PIXABAY
#Vzťahy a sex

POZOR, láska môže byť nebezpečná! Kedy zamilovanosť ohrozuje vaše zdravie?

Foto: PIXABAY
#Vzťahy a sex

POZOR, láska môže byť nebezpečná! Kedy zamilovanosť ohrozuje vaše zdravie?

12.10. 2020 10:55 Podľa americkej antropologičky Helen Fisherovej - kto nezažil istý stupeň posadnutosti v čase, keď sa vzťah začínal, nebol skutočne zamilovaný.

A môže za to evolúcia. Keď konečne nájdeme niekoho, koho považujeme za toho pravého pre nás, Fisherová tomu hovorí, že zapadol do našej mozgovej mapy lásky, všetky hormóny v tele sa nás snažia dotlačiť do spojenia s ním. Evolúcii ide, samozrejme, len o rozmnožovanie, ale nemá možnosť tlačiť nás do postele fyzicky, tak to robí prefíkane – chemicky.

V mozgu sa nám dejú procesy, ktoré spôsobujú extatické pocity, silnú túžbu a závislosť veľmi podobnú tej od kokaínu. Niet preto divu, že pre získanie svojej drogy s označením „láska môjho života“ sme potom ochotné urobiť všeličo – aj stratiť ženskú hrdosť a súdnosť, doslova zo seba nechať robiť rohožku.

Prestávame jesť, spať aj rozmýšľať, prehliadame jeho chyby, naopak, jeho prednosti sa nám vidia gigantické. Hysterická posadnutosť tým druhým sa síce dá pozorovať aj v mozgu párov, ktoré sú spolu roky, ale zväčša sa v normálnom vzťahu do roka rozptýli a človek začne vidieť toho druhého menej skreslene.

Ale tak, ako je to pri alkohole či tvrdších drogách, aj v prípade lásky sa nám normálna konzumácia vzťahu môže občas vymknúť z rúk a prerásť do chorobnej závislosti, z ktorej vás regulérne vyliečia iba na psychiatrii. Niekto k tomu má väčšie sklony, ale pozor, do problémov sa môže dostať každá z nás.

Zdroj: Redakcia Eva