Reklama

Slnečné okuliare, ktoré vám poradia styling aj recept na večeru? Už sú v predaji!

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Februárová EVA: Svet je náš! Ako Facebook za 20 rokov zmenil naše životy
    Reklama

    bh

    Nebol to nikto iný ako Mark Zuckerberg a jeho Meta, kto prišiel s nápadom spraviť zo smart okuliarov nielen technologický výstrelok v štýle Matrixu, ale aj módny kúsok, ktorý vás okamžite odhovorí od myšlienkyna digitálny detox.

    Predstavte si, že by vaši priatelia videli všetko, čo práve robíte. Ako sa prechádzate po meste, žúrujete v bare, jete pizzu, chodíte von so psom, holíte si nohy. Okej, o to posledné sa asi deliť nechcete. To, čo vidíte vy, sa môže okamžite objaviť vo vašich storkách, môžete byť live, môžete fotiť a o sekundu neskôr to zdieľať na sociálnej sieti. A popritom stíhate počúvať hudbu z obľúbeného playlistu na Spotify alebo telefonovať s frajerom. Reč nie je o žiadnej epizóde Black Mirror, ale o tom, čo sa stane – alebo lepšie povedané stáva – realitou. Spoločnosť Meta totiž len prednedávnom priniesla novinku v podobe slnečných okuliarov, ktoré umožňujú šíriť momenty z vášho života doslova vašimi očami. A čo nás zaujíma rovnako ako technologické parametre, je ich dizajn. Pretože okuliare, ktoré síce fotia, čo vidíte, sú fajn, ale ak vyzerajú nafigu, sú vám na dve veci. Mark Zuckerberg stavil na istotu a vybral pre svoje smart glasses značku Ray-Ban.

    Z prepadáku ikony
    Myšlienka na smart okuliare nie je vôbec prevratná a už vonkoncom nová. Pred dekádou to skúsila spoločnosť Google so svojím produktom Google Glass. Okuliare mali 5-megapixelový fotoaparát, wi-fi, bluetooth aj vlastnú appku, ale inak to bol „fail“. Ich používanie bolo zakázané v kasínach hriešneho Las Vegas a celoplošne v amerických kinách z obavy, aby sa cez okuliare nenahrávali pirátske kópie. A keď kyberexperti z University of Massachusetts vyvinuli softvér, ako sa pomocou chytrých okuliarov od Google dopracovať k heslám a chráneným údajom, ich povesť začala raketovo klesať. Lepšie si neviedli ani smart okuliare Spectacles.

    Prelom nastal v roku 2021, keď vtedy ešte pod názvom Face­book, Inc., priniesol Mark Zuckerberg prvú spoluprácu so značkou Ray-Ban a uviedol na trh smart okuliare Ray-Ban Stories. Napriek dizajnu a technológii sa okuliare príliš neujali. Podľa reportu The Wall Street Journal ich začiatkom minulého roka používalo len necelých desať percent majiteľov - ostatní to jednoducho vzdali. Okuliare, nech vyzerali akokoľvek dobre, ustavične sprevádzali technické problémy, nefungujúce audio, nízka životnosť batérie a zlyhávajúci import fotografií na sociálne siete. Skrátka všetko to, prečo boli v konečnom dôsledku vyrobené. Trinásť percent ľudí, ktorí si high-tech vychytávku kúpilo, ju napokon aj vrátilo. Pre Zuckerberga aj Ray-Ban boli výsledky sklamaním, a tak sa rozhodli prekopať technológie aj dizajn. Ich Ray-Ban Meta druhej generácie však môžu všetko zmeniť. A ako sa zdá, prví nadšenci na ne nedajú dopustiť. Na TikToku sú už teraz virálne a užívatelia sociálnych sietí sa predbiehajú, kto s novými okuliarmi natočí zaujímavejší kontent.

    Zdroj: Ray Ban

    Ray Ban Meta

    Live in the moment
    Rebrand okuliarov bol viac ako potrebný a pre Metu jedinečnou šancou ako ukázať, že sa dnes bez smart okuliarov sotva dá existovať, ak ste aktívnym užívateľom sociálnych sietí. So značkou Ray-Ban priniesli širší výber štýlov, dioptrické sklá na lekársky predpis a upgrade, ktorý si milovníci smart fashion nevedia vynachváliť. Novinkou je rýchlejšie zdieľanie, dlhšia výdrž batérie, vylepšený zvuk aj fotoaparát, nižšia hmotnosť okuliarov a predovšetkým možnosť livestreamu, ktorý predchádzajúcej verzii chýbal. Recenzie na Ray-Ban Meta, ktoré sú na trhu len pár mesiacov, sú oveľa prívetivejšie, než v prípade staršieho modelu, no kritické hlasy na seba nenechali dlho čakať. Bezpečnostných expertov trápi otázka ochrany súkromia, ktorá je minimálne diskutabilná. Ako napríklad uviedol redaktor Brian X. Chen, ktorý testoval inteligentné Ray-Bany pre The New York Times, hoci pri točení videí aj fotení zasvieti malá LED kontrolka na ráme, v skutočnosti si ju nikto nevšimol. A to nielen vonku, ale ani v uzavretých priestoroch, ako je napríklad metro, kancelária či obchod. Tomu sa povie skutočne diskrétne riešenie. Ale zrejme až priveľmi. Na druhej strane, výskumný tím okuliare zabezpečil tak, aby vedeli detekovať zakrytú kontrolku nahrávania, ak by sa ju niekto rozhodol zalepiť a hrať sa na tajného agenta. Či sme však natoľko vtiahnutí do sveta smart gadgetov, aby sme si všímali, či nás niečie slnečné alebo dioptrické okuliare práve teraz nenahrávajú, však ťažko povedať.

    V každom prípade, Meta si od svojich inteligentných okuliarov sľubuje veľa a verí, že práve umožnenie livestreamu a rýchlejší prenos dát z nich spraví hit roka. Výhodou nepochybne je, že pri nahrávaní máte voľné ruky (stačí stlačiť tlačidlo na ráme), a to sa hodí pri športovaní, turistike, varení alebo hoci aj na koncerte. Videá sú však obmedzené na jednu minútu a povedzme si úprimne, nezvládne toho váš telefón oveľa viac, než aby ste ho pri fotení vymenili za okuliare? Ak však máte chuť zainvestovať, prečo nie? Meta Ray-Bany stoja približne tristo dolárov a ako smart módny doplnok môžu byť príjemným spestrením vášho šatníka.

    Zdroj: Saint Laurent

    Ruksak Saint Laurent sa vypredal takmer okamžite.

    Budúcnosť je AI
    Podľa predpovedí expertov bude patriť rok 2024 umelej inteligencii, módu nevynímajúc. Odvážne pokusy známych značiek, ktoré spojili módu s technológiami, tu už za posledné roky bolo dosť, takmer žiadny však neprekročil tieň demo verzie a tak ako vznikol, aj celkom rýchlo odišiel do úzadia. Spomeňme napríklad značku Levi’s. Tá v roku 2020 priniesla vylepšenú verziu svojej smart džínsovej bundy, ktorá vznikla v spolupráci so spoločnosťou Google a jej aplikáciou Jacquard. Bunda v klasickom strihu umožňovala vďaka malému tagu a inovatívnej látke spustiť na diaľku fotoaparát na smartfóne, počúvať hudbu alebo sa spýtať cez Google Assistant na to, čo je nové v športe a aká je predpoveď počasia. Leviska si však našla len veľmi malý okruh fanúšikov. Lepšie sa darilo ruksaku Saint Laurent, ktorý tiež fungoval pomocou tagu a Jacquard appky. Po uvedení na trh v roku 2019 sa vypredal v butikoch a e-shope takmer okamžite, hoci s cenou 800 eur stál pomaly štvornásobok bundy od Levi’s. Aj značky Samsonite či Adidas priniesli inovatívne produkty, ktoré dokázali s Jacquardom čiastočne ovládať smartfón, no žiadne terno to nebolo – aj vzhľadom na to, ako sa technológie každý rok posúvajú ďalej. Preto nikoho neprekvapilo, keď Google v marci 2023 oznámil, že aplikáciu definitívne ruší. Zo smart Jacquard kúskov sa tak opäť stali len bežné doplnky.
    V októbri minulého roka priniesol Adobe vo svojom projekte Primrose inovatívne šaty, ktoré dokážu meniť farbu aj vzor. Digitálne šaty s ambíciou „priviesť látku k životu“ sú zatiaľ len prototypom, ale ich tvorcovia dúfajú, že patent zaujme veľké módne značky a šaty, ktoré dokážu meniť dizajn na počkanie, sa dostanú aj do spoločnosti. Ale aj tu zostávajú kritici skeptickí – šatám posiatym veľkými flitrami vyčítajú, že sa ľahko poškodia a ich oprava, ak sa vôbec dajú opraviť, bude príliš komplikovaná. Navyše, dizajn mení len predná strana šiat a aj ten považujú za zastaraný.

    To Mark Zuckerber na vavrínoch nezaspal a aktuálne testuje v rámci Meta AI to, kam až sa dokážu posunúť jeho nové Ray-Bany. Vo svojom reelsku sa napríklad Mety spýtal, aké nohavice sa hodia k pestrofarebnej košeli, ktorú si vybral zo šatníka. Meta mu vzápätí dala svoje módne tipy. Neostalo iba pri tom. Umelá inteligencia Mety sa učí cez sklá Ray-Banov identifikovať jedlo, vyskladať recept z ingrediencií, ktoré máte doma, alebo vyhodnotiť podľa názvov čajov, ktorý je bezkofeínový, či správne určiť rastlinu na prechádzke v prírode. Stačí začať konverzáciu heslom „Hey, Meta...“ a o pár sekúnd by vám v uchu mala pristáť odpoveď. Projekt je stále v štádiu testovania a len pre vyvolených, ale už teraz je jasné, že v móde bude mať AI svoje pevné miesto.