×
#Móda

Aj vás trápi akné po 30-ke? Takto s ním konečne zatočíte!

7.10. 7:31 Prešli sme ním všetky, no niektorým z nás ani tridsiatka na krku nezaručila, že budeme mať pleť ako zo žurnálu. Ako sa teda postarať o pokožku, keď vyzerá horšie ako v časoch adolescencie?

Na otázku, prečo vlastne akné pretrváva do dospelosti, vám nikto nedá presnú odpoveď, no máme tu aspoň štatistiky: postihuje 40 % mužov a až 54 % žien. Tretina dospelých, ktorí bojujú s problematickou pleťou, sa stretáva s akné aj na iných častiach tela, najčastejšie na chrbte a v dekolte. Ďalšia štatistika upozorňuje na to, že až 10 % ľudí, ktorí navštevujú dermatológa s pokožkou postihnutou akné, je vo veku od 35 do 44 rokov. Podľa dermatológov je akné u dospelých pacientov na vzostupe oproti minulým dekádam a okrem vašej pokožky má vplyv na psychiku a sebavedomie – u niektorých ľudí môže dokonca stav pleti viesť až k úzkosti a obmedzeniu sociálnych interakcií a to nie je nič príjemné.

Prípad Keke

Ani známe tváre nie sú žiadnou výnimkou, ak ide o aknóznu pleť. Cameron Diaz roky bojovala s pupienkami, až kompletná zmena životného štýlu jej priniesla vytúžený efekt. „Ukryť pupienky pred kamerami bolo skutočne náročné. Bolo to trápne, nepríjemné a frustrujúce. Moje problémy s pleťou pretrvali až do tridsiatky, keď som prestala s fast foodom a začala si sama opäť variť. Po zmene stravovacieho štýlu a potom, čo som prestala dávať do svojho tela spracované potraviny, sa stala zvláštna vec: pleť sa mi začala čistiť. Akné som sa síce úplne nezbavila, ale bolo to výrazne lepšie,“ píše vo svojej knihe Miluj svoje telo hollywoodska herečka.

Cameron Diaz má v pokročilom veku konečne čistú pleť.
Zdroj: shutterstock

 

Na jej tvári bez mejkapu si najviac zgustol bulvár, ktorý na Cameron nenechal nitku suchú. Vieme si predstaviť, aké škody to aj na takej krásnej žene, ako je Cameron, mohlo napáchať. Ale späť k veci: herečka sa postavila čelom k veľkej lifestylovej výzve a zistila zásadnú vec – sme to, čo jeme. „Spätne si teraz uvedomujem, že som nepotrebovala všetky tie silné lieky na predpis, všetky tie fľaštičky a nádobky s elixírmi a krémami. Akné bolo poplašným systémom, ktorý mi po svojom oznamoval, že organizmu mám dať to, čo potrebuje – zmenu,“ opisuje herečka.

Video