Pamätáte si skupinu Roxette? Preslávili sa vďaka obrovskej náhode!
28. 2. 2025, 10:30
Chváliť sa je neslušné
Ako to, že všetci aplaudujú Taylor Swift, Demi Lovato, Backstreet Boys, Maroon 5, Katy Perry, The Weekndovi, Coldplay, Justinovi Bieberovi a Ed Sheeranovi za ich fantastický prínos do hudby, no málokto vie, že všetky veľké hity, ktoré majú v portfóliu, pochádzajú od hudobných géniov zo Švédska? „Viete, vo Švédsku nie je zvykom hovoriť o svojom úspechu. Radšej počúvame ostatných,“ hovorí v istom rozhovore Ludwig Göransson, švédsky hudobný skladateľ, dirigent a producent. Že ste o ňom nikdy nepočuli? Vzhľadom na jeho skromnosť to je celkom možné. Vo svete hudby je však štyridsaťročný Ludwig Göransson pojmom. Vo vitríne má Oscara aj Grammy za hudbu k filmu Čierny panter, pochváliť by sa mohol aj nomináciou na Oscara za Rihanninu pieseň Lift Me Up či minuloročnými cenami BAFTA, Zlatým glóbusom či Cenou Akadémie za hudbu k megahitu Oppenheimer. Podobne ako on, aj producenti Max Martin, Shellback či dnes už zosnulý Denniz PoP držali bobríka mlčanlivosti, keď prišla reč na ich fantastické úspechy. Dôvodom je mindset podľa švédskej zásady Jantelagen, ktorá sa dá vysvetliť ako hlboko zakorenený severský kódex, ktorý podporuje myšlienku nikdy si nemyslieť, že ste lepší ako ostatní. A v žiadnom prípade sa nechváliť – platom ani osobnými úspechmi. Krásne to vystihol práve Max Martin, ktorý skutočnosť, že jeho meno nikdy nepočula hlavná hviezda broadwayského muzikálu & Juliet Lorna Courtney, pre ktorý napísal kompletne celú hudbu, zhodnotil takto: „To ma urobilo neuveriteľne šťastným. Vždy som sa bál slávy. Videl som ju zblízka. A nemyslím si, že je to zdravé.“ Skutočne je ťažké čo i len si predstaviť, že by sa niekto s takýmito úspechmi nepotreboval pochváliť, napríklad aj na našom malom piesočku.
Ale prečo Švédsko?
Severská krajina nie je známa len tým, že produkuje svetové hity na mieru interpretom, ale je aj priekopníkom v hudobných aplikáciách. Vo Švédsku spustil tech geek Daniel Ek audio streamovaciu platformu Spotify, ktorá má približne 624 miliónov aktívnych užívateľov mesačne a ktorá z geniálneho Eka spravila ešte bohatšieho človeka, než je povedzme Taylor Swift. Nehovoriac o tom, že Spotify ako taký priniesol hotovú revolúciu v spôsobe konzumácie a distribúcie hudby v globálnom meradle. V Štokholme položili v roku 2006 základy pre jednu z najväčších hudobných streamovacích služieb SoundCloud dvaja študenti Alex Ljung a Eric Wahlforss (dnes sídli už v Berlíne). Švédi sa spolupodieľali dokonca aj na vzniku Apple Music. Kým v minulosti za hudobnými producentmi a skladateľmi cestovali hviezdy do Švédska, dnes ich štúdiá exportujú do Ameriky. Štokholm sa považuje za mekku technológie a hudby a kto chce preraziť, pomôžu mu startupové agentúry. Zdá sa, že nič nie je nemožné. Prečo je teda Švédsko taká unikátna základňa pre hudobných géniov?
Odpoveď nie je taká jednoduchá, ale táto severská krajina sa môže pochváliť silným hudobným vzdelávacím systémom, ktorý zohráva kľúčovú úlohu v kultúrnom prostredí krajiny a v jej celosvetovom hudobnom úspechu. Ústredným prvkom tohto systému sú kultúrne školy (takzvané kulturskolan), ktoré poskytujú bezplatné hudobné vzdelávanie deťom v celej krajine a zabezpečujú, že je dostupné pre všetkých žiakov bez ohľadu na ich sociálno-ekonomické zázemie. Na druhej strane, hudobné vzdelávanie vo Švédsku nie je len mimoškolskou aktivitou, ale je zakotvené aj v štátnych učebných osnovách. Žiaci musia počas povinných deviatich rokov školskej dochádzky absolvovať najmenej 230 hodín hudobnej výchovy. Dôraz na hudobné vzdelávanie sa odráža vo vysokom počte amatérskych speváckych zborov – pravidelne sa ich zúčastňuje približne 600-tisíc Švédov –, čo ilustruje kultúrny význam spevu a hudobného umenia vo švédskej spoločnosti.
Okrem toho samotný Max Martin pripisuje svoj úspech komplexnému hudobnému vzdelaniu a tvrdí, že škola mu dala tie najkvalitnejšie základy na to, aby robil to, čo ho baví najviac. Juraj Čurný však upozorňuje, že hoci je Švédsko čo do produkcie hudby najúspešnejšie, netreba zabúdať ani na ostatné škandinávske krajiny: „Stačí si spomenúť na dánske Safri Duo, skupinu Aqua, Lukasa Grahama, poprockovú kapelu Michael Learns to Rock, nórsky fenomén A-ha či dídžeja a producenta Kyga, alebo na fínske hviezdy HIM, Nightwish a Apocalypticu.“