Zruinoval ma sen o výhre. Šťastie sa ale neunavilo a ja som prišiel o všetko
6. 2. 2025, 11:15

Pozor na stávky, ale aj na krypto

Zdroj: Shutterstock
Nikdy vopred neviete, kedy sa z neškodného občasného jedného štamperlíka, utišujúcej cigarety alebo „nevinnej“ stávky stane neudržateľná nutkavá potreba, ktorá nad konaním človeka prevezme kontrolu.
Psychologička Jana Minárová stretla počas svojej kariéry desiatky, ak nie stovky „Michalov“ a ako hovorí – každý jeden ľudský príbeh je v niečom rovnaký a v niečom špecifický. „Existuje niekoľko aspektov, ktoré zohrávajú úlohu pri posudzovaní, či ide alebo nejde o problém gamblerstva alebo hráčstva, ktorý treba odborne zastrešiť a riešiť. Rada by som zdôraznila, že sa tak deje najmä po tom, ako človek stráca kontrolu nad hrou. Nemôže prestať, a aj keď nechce, stále ide hrať. Pokiaľ ide o hazardné hry alebo gamblerstvo, prináša to aj stratu finančných a materiálnych vecí, čo znamená, že hráči vkladajú do hry peniaze, prehrávajú ich, a tým strácajú sociálne väzby, prácu či vzťahy. Prvotnými varovnými príznakmi môžu byť, že človek pred okolím zatajuje alebo skresľuje rozsah svojho hrania a zvyšuje výšku stávok. Navyše závislí ľudia používajú hry aj na zlepšenie vlastnej nálady alebo vnútorného nastavenia. V praxi sa najčastejšie stretávame s kurzovými stávkami, automaty už dávno nie sú na špici rebríčka, ale otázkou, ktorou sa posledné roky psychológia zaoberá, je, či by sme mali za hazardné hry považovať aj investovanie do kryptomien. Niekedy sme totiž svedkami, že hráči, a to aj patologickí hráči, prestávajú stávkovať v online priestore, ale zisťujeme, že investujú do kryptomien, ktoré nie sú úplne etablované. V každom prípade, v súčasnosti hrá väčšina našich pacientov online. Aj výskumy ukazujú, že ľahká dostupnosť hazardu je rizikovým faktorom v rozvoji problémov a ľuďom hrajúcim online hrozí vyššie riziko rozvoja závislosti,“ vysvetľuje odborníčka. Nuž a ako z toho von?
„Prvým krokom je priznať si problém. Nikto nie je dokonalý a všetci čelíme nástrahám života. Priznať si to je základ zmeny. Ďalší krok je požiadanie o pomoc. Závislosť je choroba, a preto nemusí byť v silách človeka, aby ju zvládol sám a je potrebné začať podnikať kroky k zmene. Zveriť sa do rúk odborníkovi, dať si poradiť pri zostavení splátkového kalendára alebo voľbe, komu zveriť svoje financie. Ústavná liečba trvá 10 až 12 týždňov. To, pre akú formu liečby sa pacient rozhodne, závisí od dohody s lekárom, závažnosti stavu a, samozrejme, aj od jeho preferencií. Úspešnosť liečby je podľa našich skúseností aj štatistík pomerne vysoká,“ hovorí psychologička a dodáva, že pri túžbe skoncovať so závislosťou pomerne vysoké percento hráčov samo požiada o takzvané zavedenie do registra vylúčených osôb z hazardu. „Ide o jednoduché a anonymné riešenie, ktoré síce liečbu úplne nenahradí, ale môže v nej výrazne pomôcť.“