Všetci v práci vás budú zbožňovať! 5 trikov ako sa stať obľúbenou kolegyňou
31. 1. 2025, 14:36

Zdroj: Magazín EVA
Poznáte to. Niekto je v kolektíve milovaný, niekto trpený. Ako sa stať obľúbenou kolegyňou? Osvojte si týchto päť vecí a uvidíte, ako sa kolegiálne pomery zmenia.
Nezvyšujte hlas a nenadávajte
V okamihu, keď niekoho rozrušíte alebo urazíte, prestane vás počúvať a rozumieť tomu, čo hovoríte. A nikam sa nedostanete. V práci platí zlaté pravidlo, príliš veľa emócií vyčerpáva a odrádza, najmä tých negatívnych. Na druhej strane, ak zvolíte pokojný tón reči, pridáte ľahký úsmev, budete úprimní a vecní, určite uspejete lepšie. Ľudia sa budú vo vašej spoločnosti cítiť príjemne a je oveľa pravdepodobnejšie, že sa na vás budú obracať so žiadosťou o radu alebo o vzájomnú pomoc.
Zdroj: Shutterstock
Ak chcete v druhej osobe vzbudiť sympatie, používajte jej slovník. Vyberte si slová, ktoré rád používa, a čo najviac neutrálnych slov, ktoré nevyvolávajú veľa emócií.
Bez zbytočných omáčok
Či už ide o formálnu alebo neformálnu komunikáciu, vždy je dobré vyjadriť sa čo najjasnejšie, aby ste sa vyhli akémukoľvek skresleniu alebo niečomu, čo by mohlo ohroziť pracovné vzťahy. Kľúčom k pozitívnemu prijatiu je, že ľudia z vás musia cítiť sebaúctu. Pamätajte, že úprimnosť je síce pekná vlastnosť, ale zároveň s ňou treba zaobchádzať opatrne. Nie všetky „pravdy“ sú to, čo chcú ľudia počuť.
Počúvajte pozorne
Mnohí ľudia robia základnú chybu, že nepočúvajú, čo sa im hovorí. Pritom pozorne počúvať je umenie. Často si myslíme, že vieme počúvať, ale skutočnosť môže byť iná. Musíme sa sústrediť na to, čo náš kolega opisuje alebo vysvetľuje, a snažiť sa vidieť problém z jeho perspektívy.
Zdroj: Dragana Gordic
Byť lepšou kolegyňou nemusí byť nesplniteľný cieľ
Empatiou nič nepokazíte
Väčšina ľudí dáva prednosť tým, s ktorými sa cítia na jednej vlne a bezpečne. A to platí aj v pracovných vzťahoch. K tomu patrí aj snaha o empatiu a dobré načasovanie. Nepodceňujte to. Naučiť sa komunikovať aj menej príjemné správy si vyžaduje prax, ako aj odhad, kedy sú ľudia pripravení ich prijať. Snažte sa vytvoriť bezpečný priestor na oznamovanie nepríjemných informácií. Dopredu si naplánujte, kedy budete hovoriť o konfliktných témach a čo je cieľom stretnutia.
Reč úst aj tela
Ak chcete v druhej osobe vzbudiť sympatie, používajte jej slovník. Vyberte si slová, ktoré rád používa, a čo najviac neutrálnych slov, ktoré nevyvolávajú veľa emócií. Keď sa s niekým rozprávate, snažte sa mu pozrieť do očí, ale nepreháňajte to. Príliš prosebný dlhý pohľad je na škodu. Nekrižte si ruky na hrudi, to je jasný znak nepriateľstva. Snažte sa pozorovať, ako ostatní reagujú na vaše slová, a ak je to možné, eliminujte z vášho hlasu akékoľvek nepriateľské alebo nahnevané výrazy.