×
#Lifestyle

Tieto jednoduché tipy na večeru vám pomôžu schudnúť až 15 kg za pol roka!

21.11. 2022 17:44 Možno sa neprejedáte a na večeru máte skôr diétne jedlo, no i tak nechudnete? Ak chcete zhodiť zopár kíl, mali by ste upraviť večerné stravovacie návyky a chudnúť tempom dve až tri kilá za mesiac, čo za pol roka predstavuje až 15 kg!

Do postele bez večere?

Večeru určite nevynechávajte! Paradoxne by ste tak mohli spomaliť proces chudnutia, alebo ho aj celkom zastaviť. Ak budete hladovať, telo sa bude o to viac snažiť prijatú energiu uložiť. Čiže namiesto toho, aby ste spaľovali tuky, telo sa bude snažiť si ich ukladať. Dôležité je, aby večera obsahovala bielkoviny, pomaly sa uvoľňujúce sacharidy a v menšej miere aj kvalitné tuky. Večera by mala byť ľahká, najlepšie medzi šiestou až siedmou hodnou večer, alebo by ste mali večerať tak, aby ste nešli do postele hladní a pritom jedli dve až tri hodiny pred spánkom.

Čo naozaj funguje

Nepotrebujete presné recepty, aby ste nepribrali. Stačí, ak budete vedieť, aké potraviny a spôsob úpravy je vhodný. Potom si ich môžete pripraviť podľa svojich chuťových preferencií. Čo si môžete dať bez výčitiek na večeru?

Zeleninová polievka s ovsenými vločkami
Zdroj: Shutterstock

Polievky

Stačí použiť obľúbenú zeleninu, uvariť ju v tlakovom hrnci s trochou vody, rozmixovať, pridať trochu citrónovej šťavy, soli a korenia, prípadne lyžicu bieleho jogurtu alebo kúsok uvareného vajíčka ako zdroj bielkovín. Skvelý je aj mäsový vývar so zeleninou.

Dnes už vieme, že jedlom sa dá veľa zachrániť.
Zdroj: shutterstock

Šaláty

Šalát je skvelá voľba, len pozor na dve chyby. Nedávajte si iba zeleninový šalát, boli by ste rýchlo hladní. A určite sa vyhnite cestovinovému šalátu, ktorý okrem porcie cestovín často obsahuje aj dávku syry či majonézu. Radšej si dajte ľahký zeleninový šalát s vajíčkom, kúskom ryby alebo kuracieho mäsa.

Quinoa

Uvarená quinoa sa hodí do šalátov alebo ako príloha, prípadne ňou môžete zahustiť polievku. Obsahuje veľké množstvo bielkovín a preto dobre zasýti. Je to lepšia voľba ako obľúbený kuskus.

Strukoviny

Obsahujú množstvo bielkovín a sú výborným zdrojom vlákniny a iných prospešných látok. Sú skvelým základom večerného jedla, môžete z nich robiť nátierky, polievky či šaláty.

tvaroh - tvarohová nátierka
Zdroj: SHUTTERSTOCK

Tvaroh

Tvaroh je skvelý a ľahko stráviteľný zdroj bielkovín. Môžete si urobiť nátierku alebo ho zjesť len tak samotný.

autor:  Nina Nová