Stále máte prievan v peňaženke? Skúste tento rok šetriť INAK!
5. 2. 2025, 7:45
Čo prievan, hotový orkán! Možno len míňate viac, ako si môžete dovoliť. Tieto tipy sa vám však iste budú hodiť.
Vytvoriť si finančnú rezervu šiestich mesačných platov. Nekupovať zbytočnosti a vyhýbať sa spontánnym nákupom. Ušetriť mesačne aspoň 50 eur a odložiť si ich na sporiaci účet. Ľahko sa to hovorí, ale horšie realizuje. Pritom v minulom roku si podľa prieskumu až 41 percent Slovákov dalo aspoň jedno finančné predsavzatie a po pár týždňoch sa ho až pätina ľudí vzdala. Možno aj vy ste sa rozhodli, že tento rok si skúsite nastaviť efektívnejší finančný plán a našetriť niečo do prasiatka alebo aspoň neminúť všetko, čo vám v deň výplaty cinkne na účet. Ako na to? Múdro a drobnými krokmi.
Spíšte si to!
Legendárny americký miliardár Warren Buffet kúpil prvé investície, keď mal jedenásť rokov. O dva roky neskôr už platil dane. Dnes v požehnanom veku 94 rokov je šiestou najbohatšou osobou sveta a vlastní majetok v odhadovanej hodnote 105 miliárd dolárov. Veštec z Omahy, ako ho volajú, je napriek šialenému bohatstvu striedmym človekom a svoj prvý smart telefón si kúpil pred štyrmi rokmi, keď sa mu jeho starý vyklápací mobil pokazil. Jeho rady sú mantrou pre všetkých investorov a finančníkov, ale nezabúda ani na bežných ľudí, ktorí sa len chcú mať lepšie a hľadajú návod, ako narábať s peniazmi rozumnejšie. Jedným z jeho osvedčených tipov, ktorého sa drží celý život, je eliminovať zbytočné výdavky: „Nešetrite to, čo vám ostane po míňaní, ale míňajte to, čo zostane po šetrení.“ Znie to jednoducho, však? Ako však hovoria odborníci, vzhľadom na našu ľudskú náturu nie je najmúdrejšie spoliehať sa pri snahe menej míňať a viac šetriť len na sebadisciplínu, ktorá sa po tom, ako uvidíme materiálny objekt našej túžby, rozplynie do vzduchu. Oveľa užitočnejšie je dávať si konkrétne ciele a dobre si ich zapísať. Podľa expertov máme väčšiu šancu predsavzatia dodržať, ak ich pred sebou vidíme napísané a neskĺzneme k tým vyše 90 percentám ľudí, ktorí sa na ne vykašlú už po pár týždňoch. Ako totiž vyplýva zo štúdie pensylvánskej University of Scranton, 92 percent tých, ktorí si dávajú novoročné predsavzatia, ich nikdy nedodrží. Je to trochu depresívna štatistika, na druhej strane však robí zo zvyšných ôsmich percent elitný klub, do ktorého by sme všetci radi patrili.
Zdroj: Boontoom Sae-Kor
Odborníci tvrdia, že máme väčšiu šancu svoje predsavzatia dodržať, ak ich pred sebou vidíme napísané na papieri a nedržíme ich len v hlave.
Naproti tomu, výskum americkej profesorky psychológie Gail Matthews zistil, že ľudia zapisujúci si svoje ciele, sú o 42 percent úspešnejší ako tí, ktorí si ich nezapisujú. Ale aj zapisovanie má svoje pravidlá. Namiesto toho, aby ste si stanovili, že budúci mesiac budete na tom z finančnej stránky lepšie ako tento, napíšte si cieľ, napríklad že v lete chcete mať dosť našetrené na dovolenku v štvorhviezdičkovom hoteli na Kréte alebo že v júni odovzdáte banke mimoriadnu splátku hypotéky. Ešte lepšie je, keď si cieľ rozmeníte na drobné – každý mesiac našetrím 100 eur (alebo akúkoľvek sumu, aká sa vám reálne podarí ušetriť). Ak sa vám nepodarí našetriť 100, ale len 30 eur, nič to, je to vždy lepšie ako nula.