Stále máte prievan v peňaženke? Skúste tento rok šetriť INAK!
5. 2. 2025, 7:45

A vážne to potrebujem?
Certifikovaná finančná poradkyňa Bridget Venus Grimes radí odsledovať si, kam vlastne idú vaše výdavky. Na aké položky míňate najviac peňazí? Čo je vaša slabosť? Sú to drinky s kamarátkami, výlety, oblečenie, príliš veľa predplatených aplikácií? „Kľúčové je zbaviť sa pokušenia,“ radí svojim klientom. Ak napríklad neviete odolať zľavám v módnych e-shopoch, odhláste sa z newsletterov, odinštalujte si aplikáciu, nescrollujte po večeroch stránku obchodu s úmyslom, že si možno niečo kúpite. „Nikdy som nedokázala poriadne ušetriť peniaze. Až keď som si vstúpila do svedomia, zistila som, že nejde o to, že by som dostávala prehnane nízku výplatu alebo mala vysoké náklady na bývanie. Nie. Problém bol v tom, že som míňala extrémne veľa peňazí na oblečenie. Minulý rok som si dala predsavzatie, že budem kupovať len to, čo naozaj potrebujem. Mnohé kúsky zo šatníka som totiž na sebe nemala aj niekoľko sezón, lebo som ich jednoducho nestihla využiť. Veci sa mi hromadili a hromadili, často som si za mesiac kúpila aj štyri-päť kusov oblečenia. Vždy sa však len presúvali z letnej škatule do skrine a na konci sezóny zasa späť. Neporátala by som, koľko kusov oblečenia malo ešte visačku, lebo som ich kúpila za výhodnejšiu cenu, preto, že som mala náladu pod psa alebo preto, lebo som mala, naopak, skvelý deň. Oblečenie bolo pripomienkou toho, že som do tridsaťpäťky nakupovala handry nie preto, že by sa mi nesmierne páčili alebo preto, že by som ich potrebovala, ale z jediného dôvodu – aby som dostala svoju dávku dopamínu, zažila eufóriu, zahnala úzkosť. Odkedy som skončila s impulzívnym nakupovaním, ušetrila som ročne stovky eur, ktoré som doslova vyhadzovala za oblečenie,“ hovorí Petra, ktorá stihla väčšinu šatníka rozpredať na Vinted. „Keby ste dnes porovnali moju skriňu s minulým rokom, našli by ste v nej dokopy asi päťdesiat kusov oblečenia. Vrátane búnd, kabátov a plaviek. Možno sa pýtate, čo s toľkými ušetrenými peniazmi robím. Pravda je, že časť výplaty si odkladám na sporiaci účet, časť si odkladám na položky, ktoré nevyhnutne potrebujem (najčastejšie basic kúsky ako tričká či spodná bielizeň), a časť hotovosti ide do obálky na dovolenkový budget. Vekom som zistila, že zážitky sú to, čo mi do života prináša najväčšiu radosť,“ uzatvára Petra. Ak máte podobnú skúsenosť, je načase pred nákupom zhodnotiť, či a ako často danú vec využijete. Je to sezónna záležitosť? Ide o trend, ktorý už nemusí byť budúci rok v kurze? Mám tú kabelku k čomu nosiť? Naozaj si tú vec kupujem preto, lebo ju potrebujem alebo preto, lebo sa mi páči v tomto momente? Nakupujem teda uvedomelo?
Zdroj: Shutterstock
Kľúčové je zbaviť sa pokušenia. Ak napríklad neviete odolať zľavám v módnych e-shopoch, odhláste sa z newsletterov, odinštalujte si aplikáciu, nescrollujte po večeroch stránku obchodu s úmyslom, že si možno niečo kúpite.
Vianoce nie sú o...
Tak schválne, koľko ste tento rok minuli na vianočné darčeky? Nebudeme vám píliť uši, že sviatky sú o rodinnej pohode a nie o materializme, lebo každý chce v rámci svojich možností spraviť blízkym radosť, ale prieskumy napovedajú, že Slováci míňajú na darčeky neraz viac, ako si môžu dovoliť. Podľa agentúry AKO vyše 43 percent Slovákov malo rozpočet na darčeky do 200 eur, no 19 percent opýtaných si stanovilo minúť až dvojnásobok. Monika z Trnavy si po rokoch, keď s manželom míňali stovky eur na drahé darčeky pre deti a rodinu, povedala dosť. „Deti máme ešte malé, takže sa potešia naozaj akejkoľvek hračke. Aj tak sme ich roky zásobovali darčekmi, ktoré ležali o pár dní pohodené v každom kúte bytu. Míňali sme však veľa aj na darčeky pre rodičov a súrodencov a oni zasa boli rovnako štedrí k nám. V konečnom dôsledku to zaťažovalo všetkých, pretože nikto v rodine nechcel byť žgrloš alebo sa cítiť trápne, že nám dal málo. Problém bol, že po sviatkoch sme zostali všetci vyhádzaní z peňazí, a do nového roka sme vstupovali so stresom, ako zvládneme januárové výdavky. Napokon sme si ako rodina sadli a dohodli sa, že si budeme dávať len maličkosti do 30 eur. Žiadne luxusné kozmetiky, elektroniku a podobne, ale len niečo pre radosť. Je to oslobodzujúci pocit, pretože nesiahame na dno úspor a ani kvôli nám sa nikto nebude trápiť, že to pod stromčekom nevyzerá ako vo filme Sám doma 2.“