Reklama

Farebné BÝVANIE návrhárky Kataríny Gregorec: Sledujte to umenie v každej izbe!

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
 
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions and subtitles off, selected
    Reklama

    Poznáte ten pocit, keď sa na niečo pozriete a viete, že je vám to súdené? Presne to pred rokmi pocítila dizajnérka Katarína Gregorec, ktorá sa do svojho budúceho domu zamilovala už ako dieťa.

    Starý, rozpadnutý, no plný elektrizujúcej energie, ktorá vás priam magicky priťahuje. Takéto pocity v Kataríne vyvolávala rimavskosobotská vila bývalého majiteľa Ipeľských tehelní. „Ako dieťa som okolo domu často chodila a nevedela som sa naň vynadívať. Zdobenie na fasáde, tvar a krivky ma k nemu neuveriteľne priťahovali a akosi podvedome som vedela, že sa raz stane súčasťou môjho života,“ hovorí o stodvadsaťročnom meštiackom dome Katka. Keď pred pár rokmi na dverách uvidela tabuľu s nápisom Na predaj, neverila vlastným očiam. Ani chvíľu neváhala a dom si išla po prvýkrát obhliadnuť aj zvnútra. Za srdce ju chytil ešte viac a hoci dobre vedela, že práce na ňom bude ako na kostole, pevne sa rozhodla, že sa stane jeho novou majiteľkou.

    Hra svetla

    „Okrem krásy, ktorá ma očarila, mi vyhovovalo i to, že má skvelú polohu a je blízko centra,“ približuje módna návrhárka, ktorá sa krátko po kúpe pustila do rekonštrukcie. „Museli sme urobiť nové omietky a preč išla aj stará drevená podlaha. Chcela som však zachovať všetky historické prvky ako výzdobu, rímsy, oblúkové okná a v podkroví som ponechala drevené trámy. Stropy v ďalšej časti domu sa však museli znižovať, no stále majú úctyhodné štyri metre.“

    Zdroj: archív K. G.

    Spálňa v podkroví, kde ostali zachované staré drevené trámy.

    Orieškom bolo schodisko. Katka si totiž vysnívala, že bude vyskladané z riečnych kamienkov. „Veľmi rada sa hrám so svetlom a s optikou. Robotníkom síce ukladanie kamienkov trvalo tri mesiace, ale výsledok je nádherný. Keď na schody zasvieti slnko, akoby ožili. Záležať som si dala aj na výbere podláh. Každá dlaždica sa skladá z množstva malých kúskov a pripomína mozaiku. Pri dennom svetle tak pôsobia trojrozmerne,“ približuje.

    Tvary a farby
    Po hrubých prácach prišlo na rad zariaďovanie a to si Katarína s vycibreným citom pre detail veľmi užívala. „Som perfekcionistka, čo sa zrejme spája aj s mojou profesiou. Pri svojich dielach rovnako dbám na precíznosť a podobne som tak postupovala aj pri zariaďovaní.“ Katka mala zároveň jasnú predstavu o tom, že v dome nechce mať ani jednu poličku. „Nemám ich rada, pôsobia na mňa neútulne a podobný vzťah mám aj ku klasickým otvárajúcim dverám. Okrem toalety sú u nás všetky zasúvacie,“ vysvetľuje.

    Kým vo svete vládne trend minimalizmu a jemných nude odtieňov, v dome rodiny Gregorecovcov to, naopak, hrá farbami. „Mám síce rada aj čisté a jednoduché línie, môj štýl tvorby je však nápaditý a pestrý. Aj preto sa skvele kombinuje s jednoduchým interiérom a doslova ho oživí,“ tvrdí umelkyňa, ktorá sa venuje výrobe tkaných gobelínov, kobercov, plédov, obrazov či oblečenia. Niektorý z jej výtvorov nájdete takmer v každej izbe domu a ihneď upúta vašu pozornosť.

    Z garáže ateliér
    V tvorbe ju podporuje rodina a ako sama hovorí, je aj jej najlepším kritikom. „Sama som však na svoju prácu veľmi prísna a občas si svoje diela, ktoré mám v dome, obzerám a rozmýšľam, čo by som urobila inak. Aj preto je skvelé, že každý výrobok ma rub a líc a na každom je iná farba. Takto ich môžem otáčať a v priebehu sekundy mať úplne iný dojem z priestoru.“ Katarína priznáva, že obrovskou podporou v jej podnikaní je manžel, ktorý jej dokonca splnil sen a garáž na pozemku premenil na vysnívaný ateliér.

    Zdroj: archív K. G.

    Schodisko je vykladané riečnymi kamienkami a dominuje mu aj velikánsky gobelín, kde je znázornená návrhárka.

    „Je to izba bez okien, no napriek tomu je to moja najobľúbenejšia miestnosť. Dokážem v nej tráviť celé dni, a aj keď sa mi občas nedarí, nikdy si nepoviem, že zajtra už neprídem. Stredobodom a hlavným prvkom miestnosti je špeciálne upravený stroj, na ktorom vznikajú aj všetky diela berúce dych. „Má dvetisíc ihiel a dokážem na ňom urobiť gobelín s rozmermi až 180 cm x 5 m. K umeniu ma to ťahalo odjakživa a aj preto som sa rozhodla pre štúdium módneho návrhárstva. Vždy som mala svojský štýl a odvahu a milovala som iné veci. Vedela som, že chcem tvoriť niečo, čo tu zatiaľ nie je. Preto som sa začala venovať pleteniu. Na rozdiel od látok sa takýto materiál kúpiť nedá.“

    Od Slovenska po Namíbiu
    Katarína zároveň do každého výtvoru zakomponuje aj svoje iniciálky, a tak je ťažké ich napodobniť. Kde však vznikol nápad nadrozmerných ozdôb na steny? „Stalo sa to úplne náhodou počas návštevy jedného zámku. Fascinovalo ma, že už vtedy ľudia vedeli prostredníctvom nástennej pletenej dekorácie zmeniť dojem z celej miestnosti. Aj chladné múry vďaka nej pôsobili útulne. Dnes sme oveľa konzervatívnejší ako kedysi a to by som chcela svojou tvorbou zmeniť,“ vysvetľuje dizajnérka, ktorá nechce podliehať trendom a aj preto sa vo svojej tvorbe vyhýba napríklad čiernej farbe.

    Jej diela si však veľmi rýchlo našli fanúšikov a dnes zdobia steny viacerým vplyvným ľuďom doma aj v zahraničí. „Svoje výrobky som už posielala do Nemecka, Rakúska aj Namíbie. Teší ma, že okrem Česka pribúdajú zákazníci na Slovensku a dnes už pracujem na čakačky,“ hovorí Katarína, ktorej diela žiaria napríklad aj v príbytku rodiny Kandráčovcov.

    Zdroj: archív K. G.

    Manžel Katke prerobil starú garáž na ateliér.

    Z hobby práca
    Výroba jedného gobelínu štandardne zaberie mesiac, no občas sa práca môže poriadne natiahnuť. „Niekedy zdobím kamienkami, a to je naozaj mravčia práca. Asi taký môj najpamätnejší obraz obsahoval až 17-tisíc Swarovského kameňov a bola to špeciálna zákazka pre jednu hviezdu z Česka. Len to zdobenie mi trvalo štyri mesiace, a aj keď to bolo extrémne náročné, dodnes na to rada spomínam. Rovnako hrdá som aj na svoj trojmetrový obraz nad naším schodiskom, ktorý bol tiež oriešok, no u každej z návštev sa stretáva s obdivom. Môžem hrdo vyhlásiť, že moja práca je aj môj najväčší relax. Pôvodné zamestnanie učiteľky ma síce bavilo, no som rada, že si dnes plním svoj celoživotný sen a môžem robiť to, čo v živote skutočne milujem,“ dodáva dizajnérka Katarína Gregorec, ktorá tak potvrdzuje pravidlo, že ak máte rady to, čo robíte, v živote nemusíte pracovať ani minútu. FOTO BÝVANIA TU!