Foto: David Becker/ Getty Images
#Lifestyle

Pred týmto chlapom utečte! Gaslighter vám urobí zo života peklo

9.7. 2021 8:10 O vymývaní mozgu v romantických vzťahoch a o ľuďoch, ktorí vás skúšajú presvedčiť, že necítite to, čo cítite.

O gaslighterov sa potkýname celý život. Od amatérov až po ozajstných profesorov na vysokej manipulátorskej. Gaslightermi sme niekedy aj my sami, príkladom je nevinná kuchynská veta – nie si hladný, to sa ti len zdá. Kým sme narástli na veľké ženy, napočúvali sme sa takýchto nevinných viet stovky. Niektoré nás mali upokojiť, iné upratať. Čo ti povedala učiteľka? Jáj, aha. A to je na takýto veľký plač? Nie si precitlivená? Nehysáčiš teraz trošku?

Venujme sa vymývaniu mozgu v romantických vzťahoch dospelých ľudí. Po príbehy nemusíme chodiť ďaleko, ale tentoraz ďaleko pôjdeme. Zájdeme až do Kalifornie, pod strechu hollywoodskeho herca Shiu LaBeoufa. Pošliapeme zopár pekných snov, ktoré ste o ňom možno mali. My sme aj mali.

Tento Shia je pohľadný menší vrtký chlapík s temným vyžarovaním. Útle telo a mäkký pohľad, nešťastník, mierne vyžitý, typovo zhruba tam, kde Dave Gahan. Keby si to Shia nebol pokazil, mohli sme ho pokojne uznávať ďalej. Nuž, škoda. Chýr preplával oceán a po informáciách, ktoré sme sa práve dočítali a o ktoré sa hodláme s vami aj podeliť, nemôžeme inak, len začať veršom: Shia, Shia, Shia, si ty ale kus tchora! Rým pokrivkáva, ale aspoň je to pravda.

MÁ ČO VYSVETĽOVAŤ Speváčka FKA Twigs žaluje herca Shia LaBeoufa za napadnutie a psychický teror, čo sa malo odohrať v čase, keď spolu chodili.
Zdroj: Profimedia

Z kolegyne frajerka, z frajerky obeť

Nech sa páči, zoznámte sa aj s obeťou manipulátora Shiu, britskou speváčkou FKA Twigs. S LaBeoufom si Twigs začala v polovici roka 2018, keď spolu nakrúcali snímku Honey Boy, sčasti autobiografický film. Herec sa v ňom spovedá z vlastného neradostného detstva malej hviezdy a cez postavu „vysvetľuje“, odkiaľ vyviera jeho dnešné problematické správanie. LaBeouf má totiž na konte zatknutia za opíjanie na verejnosti, jazdu pod vplyvom alkoholu a rasistické reči na adresu policajta.

Honey Boy mal byť prelom, po ktorom už Shia pôjde rovnou cestičkou. Na tomto filme záležalo. Twigs v ňom hrala jeho frajerku, pri čom však neostalo a z párika filmového sa stal párik ozajstný. Celý ich vzťah trval rok a pol a vyvrcholil tým, že Twigs v decembri 2020 podala žalobu. Shia obvinenia zo sexuálneho, z fyzického a psychického násilia poprel a zmohol sa na odpoveď, v ktorej zo seba urobil chúďatko:

„Roky som ničil seba aj tých, ktorí boli okolo, hanbím sa za to a je mi ľúto tých, ktorým som ublížil.“
 

Pozrime sa na naše chúďatko lepšie. Shiovi preskakovalo už v úvodných fázach vzťahu. Postupoval ako z príručky malého manipulátora, ktorú Twigs zjavne nikdy v ruke nedržala. Inak by vedela, čo je to trebárs love bombing. „Preskakoval plot môjho londýnskeho domu a nechával mi na prahu kytice a ľúbostné odkazy. Posielal mi desať či dvadsať kytíc denne, prakticky vždy, keď som si sadla k práci alebo som si išla oddýchnuť a hodila som sa na gauč, zazvonil kuriér s tromi ďalšími kyticami. Toto sa opakovalo povedzme desať dní po sebe. Na odkazoch bolo vždy napísané: Viac lásky, viac lásky, viac lásky... Necítila som sa komfortne, ale ten pocit som v sebe poprela. Dnes viem, že to bol veľmi agresívny spôsob lásky.“

Zdroj: John Minchillo

Keď Shia Twigs požiadal, aby sa presťahovala k nemu do Los Angeles, súhlasila. Padla do pasce. Zvláštne prejavy lásky sa stupňovali. „Rýchlo som pochopila, že jeho výčiny nie sú prejavom ubolenej duše, ktorá má za sebou rozvod, že on takýto je. Vyžadoval, aby som ho objala či pobozkala toľkokrát denne, koľkokrát si zmyslel, a keď toho bolo primálo, povedal, že ho neľúbim dosť, a dlho do noci mi robil prednášky. Pochopil, že nedovoliť človeku spať je to pravé týranie, ktoré ma naozaj ničí, tak ma pokojne zobudil o štvrtej ráno napríklad s takou absurditou, že videl, ako v spánku masturbujem. ‚Že sa nehanbíš robiť tieto veci, kým pri tebe ležím! Mám chuť rozísť sa s tebou,‘ povedal raz. Alebo ma obvinil z toho, že aj tak nespím, len pozerám do plafóna a plánujem, ako od neho odídem.

Trval na tom, aby som spala nahá, a bolo mu jedno, či mi je to príjemné alebo nie. Pred spaním ma nútil pozerať filmy, v ktorých ženy mizli, boli znásilnené, mučené či zabité, aj keď som mu hovorila, že mi to nerobí práve dobre. V nočnom stolíku mal zbraň a ja som sa vážne bála, že si ma raz v noci pomýli so zlodejom a zastrelí ma. Preto som si dobre rozmyslela, či v noci vôbec pôjdem na toaletu. Raz mi prišlo na um zbraň odfotiť a fotku poslať kamarátovi. Pomyslela som si, že ak medzi nami k niečomu dôjde, fotka by mohla poslúžiť vyšetrovateľom,“ opisuje Twigs svoje myšlienkové pochody po boku manipulátora.

Aj herečka Megan fox si s ním užila desivé chvíle. Počas natáčania Transformerov ju slovne šikanoval.
Zdroj: Kevin Winter

Shia zbraň občas prevetral, na zhrozenie svojej priateľky, veľkej psičkárky, sa prevážal po Hollywoode so spusteným okienkom a triafal do pouličných psov. Vysvetlil svojej milej, že sa takto vciťuje do kože zabijaka, ktorého bude hrať vo filme Vyberač daní. Svoju prácu vraj na rozdiel od nej berie vážne. Hrať vo filme nie je len vyliezť na pódium a zatriasť zadkom. Neskôr, aby sa Twigs cítila ešte „lepšie“, jej vmietol do tváre, že úlohu vo filme Honey Boy dostala nie vďaka talentu, ale na vyváženie. Biely hlavný predstaviteľ musel mať čiernu partnerku, aby sa naplnili kvóty.

Pohlavná choroba namiesto kapurkovej

„Kiežby som mohla povedať, že som odišla preto, lebo som silná, lebo ma tak mama vychovala. Ale nie je to pravda. Môže sa to stať každej, aj tej, ktorá má zázemie, je úspešná a má kam ísť. Až počas pandémie som si uvedomila, koľko žien možno uviazlo doma s násilným partnerom, a rozhodla som sa o domácom násilí hovoriť,“ hovorí Twigs.

Ku koncu „vzťahu“ hľadala únikové cestičky, dokonca mala vo vrecku kľúč od kamarátovho bytu, ktorý mohla kedykoľvek použiť, ale neurobila to. Bolo jej nepríjemné narúšať ľuďom život, hanbila sa. Prestala sa zverovať a prerušila kontakty so starými priateľmi v Londýne aj s novými v LA. Až nakoniec nemala blízko nikoho, kto by ňou zatriasol a povedal jej – hej, nie si v bezpečí.

Twigs zistila, že záhadné vyrážky, ktoré si Shia zatiera mejkapom a tvrdí, že si nič nezatiera, sú prejavom pohlavnej choroby.
 

V januári 2019 bol z nej už len tieň, propagácia filmu Honey Boy vrcholila, chystal sa festival Sundance, ktorý mal byť pre La Beoufa veľkým comebackom. Keď sa pokúsila zveriť kolegom od filmu, počula len – vydrž, nechaj to teraz tak, bude Sundance. Malo to znamenať: ďalšie zatknutie a škandál si teraz Shia nemôže dovoliť. Potom prišiel škaredý Valentín, zápas v hotelovej izbe a nevydarený útek. Po februári zase marec, keď Twigs zistila, že záhadné vyrážky, ktoré si Shia zatiera mejkapom a tvrdí, že si nič nezatiera, sú prejavom pohlavnej choroby. Ochorela aj Twigs.

A prišiel máj a jej turné Magdalene. Twigs vyrazila nielen na cesty aj k slobode. Ušla. Dnes môže pracovať, dokedy chce, a smiať sa, koľko len chce. Lieči si dušu, zbiera stratenú sebadôveru a konečne sa začína cítiť lepšie. „Celé turné Magdalene som jeho prekliatie nosila so sebou, neužila som si vystúpenia, rozhovory, nič. Dnes už je to len jeho bremeno, nech si s ním robí, čo chce. A ja sa postarám, aby svet vedel, čo urobil.“

Speváčka FKA Twigs
Zdroj: PROFIMEDIA.SK

Milé žaby, nedajte sa uvariť

Gaslighting dostal pomenovanie vďaka filmu. Hlavnú hrdinku, ktorú hrá Ingrid Bergman, chce jej manžel presvedčiť, že sa zbláznila, a to tak, že doma postupne tlmí svetlá plynových lámp, vyrába zvuky a tvrdí, že on sám nijaké nepočuje. Obeť nakoniec pochybuje o svojej príčetnosti, úsudku, už nevie, či naozaj nie je pomalá, neschopná počítať, hluchá, príliš emotívna.

Na to, aby na vás niekto úspešne skúšal gaslighterské ťahy, nemusíte byť troska. Stačí sa zamilovať a zároveň si v batôžku niesť nejaké zrnko pochybnosti o sebe, povedzme o tom, aká ste šoférka. Manipulátor to vycíti a za každé vaše zaváhanie za volantom z vás urobí cestnú vrahyňu. A nakoniec za volant radšej nesadnete, pretože uveríte, že je to tak pre všetkých lepšie. Uvedomiť si, že na vás niekto niečo skúša, nie je jednoduché, lebo žaba nikdy necíti, že ju pomaly varia.

Tajomný gaslighting je metóda inteligentnej manipulácie. Manipulátor obeť fyzicky netýra, len jej hovorí, čo robí zle. Zo začiatku v jeho rečiach dokonca môže byť štipka humoru, zdanie láskavosti. Napríklad – naša Zuzka to s peniazmi veľmi nevie, ale nič to, nemusí byť šikovná vo všetkom. Tvrdenie sa nezakladá na pravde, ale dostáva sa pod kožu. O desať rokov, keď si Zuza spočíta dve a dve, zistí, že peniaze niekam miznú, spomenie neveru a muž jej povie: „Akoby sme sa už dávno nedohodli, že nie si bohvieaký financmajster, že? Radšej to nechaj tak.“ Inokedy ženu presvedčí, že je pomalá, a práve pre jej spomalené reakcie do nej v meste nabúrali.

Speváčka chodila aj s hercom Robertom pattinsonom Na svojho bývalého snúbenca má však oveľa krajšie spomienky, ako na tyrana Shiu.
Zdroj: Profimedia

Slovník gaslightera sa hemží vetami: Nič také som nikdy nepovedal. Určite si mi zle rozumela... Bola by si úžasná, keby si bola komunikatívnejšia/trošku štíhlejšia/starostlivejšia... Prečo si stále taká nahnevaná? Veď to bol fór. Nie si ty trošku drama queen? Nechceš na sebe trošku zamakať? Jasné, že ťa nepodvádzam, si paranoická. Nikto ťa nebude milovať tak, ako ťa milujem ja... O tomto sme predsa hovorili, zase si zabudla? Všetko, čo poviem, berieš strašne vážne...

Deje sa to aj vám?

Nehanbite sa, ako sa hanbila Twigs. Povedzte o tom, čo sa u vás doma deje, niekomu, kto má nadhľad. Robte si denník a píšte o situáciách a svojich pocitoch z nich. Keď v ňom bude dosť záznamov, možno prídete na vzorec, podľa ktorého to vo vašom vzťahu (ne)funguje. Neospravedlňujte sa stále. Namiesto toho sa naučte toto: „Nezáleží mi na tom, kto má a kto nemá pravdu. Je mi jedno, ako sa to stalo, spôsob, akým so mnou práve hovoríš, sa mi nepáči. V debate nepokračujem.“ A o tom, že cítite, čo cítite, skúste nepochybovať.

autor:  Soňa Košíková

Video