×
#Lifestyle

Avokádo môže byť smrteľne nebezpečné: 6 faktov, ktoré ste o ňom nevedeli

10.6. 10:40 Nebojte sa, my vieme, že viete, že avokádo je v skutočnosti ovocie, hoci sa zo všetkých síl tvári ako zelenina. Ale toto možno neviete:

1. Otrávite ním králika, kanárika aj akváriovú rybičku.
Pre ľudí je avokádo nesmierne prospešné, no preboha vás prosíme, nekŕmte ním žiadne zvieratko, akokoľvek hipsterské to vyzerá byť. Avokádo totiž obsahuje jedovatý toxín zvaný pepsin, s ktorým si ľudské telo bez problémov poradí, no pre vtáky, hlodavce, kone, ovce, kravy, prasatá, aj ryby je veľmi nebezpečný. Odborníci sa nevedia zhodnúť, či škodí aj mačkám a psom, čo znamená, že im ho pre istotu nebudeme dávať tiež. 

Zdroj: Shutterstock

2. Priemerne veľké avokádo je veľké ako šestnásť týždňový plod v maternici.
Ak ste tehotná a zhodou okolností práve v šestnástom týždni, vezmite do ruky avokádo a hneď budete vedieť, koľko toho nosíte v brušku.

Zdroj: SHUTTERSTOCK

3. Vo väčšine receptov môže nahradiť maslo.
Budete musieť troška počítať, aby ste dosiahli správny pomer, ale vyplatí sa to. Maslo je kalorické a plné nezdravých tukov, avokádo obsahuje polovicu kalórií, ako maslo a aj to sú „dobré“ kalórie, tvorené najmä nenasýtenými mastnými tukmi, ktoré znižujú hladinu „zlého“ cholesterolu. Chuť výsledného jedla sa síce môže trošička zmeniť, ale ak máte avokádo rada, nebudete sa sťažovať.

autor:  Lily Bosáková