10 potravín, ktoré by sme mali jesť častejšie: Budeme zdravšie, krajšie i šťastnejšie!
11. 8. 2023, 14:28 (aktualizované: 31. 5. 2024, 3:51)

Zdroj: @sashagachul
Základom zdravého stravovania je pestrá strava. Často sa však stáva, že dokola opakujeme niekoľko obľúbených potravín – zeleninový šalát, kuracie prsia, ryby či cestoviny. Po ktorých potravinách by sme mali siahnuť častejšie?
Lupina alebo vlčí bôb
Strukovina, ktorá sa v južnej Európe konzumuje ako predkrm znižuje hladinu cukru v krvi, udržiava pod kontrolou zlý cholesterol, pomáha regulovať krvný tlak a posilňuje kosti. Obsahuje veľa vlákniny, omega-3 a 6 mastné kyseliny a minerály ako draslík, vápnik, fosfor. Pozor, aby ste si lupinu nezamenili s divým vlčím bôbom, ktorý je jedovatý. Kupujte si ju výhradne v obchode, najlepšie konzervovanú.
Zdroj: Shutterstock
Červená cibuľa obsahuje organosíry, zlúčeniny, ktoré sa nachádzajú v cesnaku, póre a žltej cibuli. Tieto fytochemikálie môžu zlepšovať imunitný systém, znižovať tvorbu cholesterolu a podporovať pečeň. Allyl sulfidy pomáhajú v boji proti rakovine i srdcovým chorobám.
Červená cibuľa
Červená cibuľa je megaverzia bielej – obsahuje vitamíny C, K, B12 a minerály vápnik, horčík a draslík. Tiež je bohatá na kvercetin, antioxidant, ktorý chráni pred alergiami s ochoreniami srdca. Doprajte si ju v surovom stave ako prísadu v gréckom či šopskom šaláte.
Sardinky
Obsahujú omega-3 nenasýtené tuky, ktoré zvyšujú hladinu dobrého cholesterolu a znižujú hladinu triglyceridov, čím zabraňujú chorobám ako je ateroskleróza. Tieto tučné ryby patria medzi potraviny, ktoré obsahujú vitamín D, ktorý sa obyčajne tvorí pri pobyte na slnku. Skúste si ich vychutnať pečené alebo grilované.
Zdroj: profimedia
Kapary - Kapary sú len púčiky, ktoré rastú na malých kríkoch s dlhými stonkami. Počas obdobia kvitnutia sa rastlina otvára a ukazuje krásne ružové alebo biele kvety. Kapary sa nikdy nekonzumujú surové, obyčajne sa nakladajú alebo konzervujú v octe a soli.
Kapary
Predstavujú zdroj polyfenolov a majú antioxidačné vlastnosti, ktoré spomaľujú proces starnutia buniek a pokožky. Okrem toho stimulujú mikrocirkuláciu, čím zabraňujú vzniku kapilár a pocitu ťažkých nôh, majú močopudné účinky, ktoré zabraňujú vzniku celulitídy. Sú skrášľujúcou potravinou, ktorú si pridávajte do každého jedla.
Žerucha
Je bohatá na vitamín C a minerály ako železo, vápnik, draslík, fosfor, jód. Podporuje trávenie, má detoxikačné účinky, bojuje proti zadržiavaniu vody v tele a je prírodným antibiotikom. Surová žerucha ochutí omáčky, šaláty i sendviče.
Sladké zemiaky
Disponujú vysokým obsahom flavonoidov, kerotenoidov, vitamínu C i A, majú antioxidačný účinok a teda bojujú proti starnutiu. Doprajte si ich pečené či varené v šupke.
Zdroj: Pinterest
červená kapusta
Červená kapusta
Táto superpotravina je plná antioxidantov, obsahuje flavonoidy, vitamíny A, C, K, E a skupiny B, rovnako ako vápnik, ktorý posilňuje kosti, zinok, ktorý podporuje imunitu a železo, ktoré bojuje proti chudokrvnosti. Doprajte si ju v šaláte spolu s cícerom a avokádom, získate elixír dlhovekosti.
Huby
Majú nízky obsah kalórií a vysoký obsah vlákniny a živín ako vitamíny skupiny B a minerály ako fosfor, draslík a meď. Majú antioxidačné a protizápalové vlastnosti a podporujú imunitu a kardiovaskulárny systém.

Proso
Neobsahuje lepok a má nízky glykemický index, je bohaté na bielkoviny, aminokyseliny, antioxidanty a minerály ako horčík, vápnik, fosfor a železo, ktoré sú dôležité pre zdravé vlasy a pokožku. Vychutnajte si ho uvarené spolu so surovou zeleninou a bylinkami.
Rukola
Táto výrazná zelenina je nízkokalorická, má antioxidačné, protizápalové a protistarnúce účinky, je vynikajúcim zdrojom vitamínov a minerálov. Obsahuje erucin, účinnú látku, ktorá pomáha znižovať vysoký krvný tlak. Je vynikajúca nielen do šalátov, ale aj na pizzu, do polievok alebo cestovín.