Viete, čo robiť so striami? Prekvapia vás v každom veku!
24. 8. 2024, 7:44

Zdroj: IG @netflix
Na stehnách, brušku, bokoch či prsiach? Máme niekoľko trikov na ich redukciu.
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku
Pozor na opaľovanie!
Hoci dômyselná aplikácia vhodného samoopaľovacieho krému môže vzniknuté strie opticky zjemniť, s opaľovaním buďte opatrnejší. Po návšteve solária alebo dlhšom pobyte na slnku sa „čerstvé“ strie stanú viditeľnejšími, pretože zjazvené tkanivo sa neopáli tak ako zvyšok kože.
Hlboké poškodenie
„Príčinou vzniku strií je poškodenie strednej vrstvy kože, takzvanej dermis. Ide o hlbšie štruktúry, v ktorých dôjde k narušeniu elastínových a kolagénových vlákien. Ich následné zahojenie sprevádzajú viditeľné zmeny na koži, u niekoho sú menej výrazné, u iného viac,“ vysvetlila pre magazín Zdravie dermatologička Alexandra Rozborilová. „Ak je napríklad poškriabaním narušená povrchová vrstva kože epidermis alebo sa robí ošetrenie chemickým pílingom, akákoľvek trauma sa zahojí úplne, bez obmedzení. V prípade strií a hlbších štruktúr to tak nie je.“ Za ich vznikom sa skrýva náhle zvýšenie hmotnosti, ale dôležitú úlohu zohráva i genetika.
Zmeny kriviek
Preto sa často môžu objaviť v puberte, keď sa dospievajúce dievčatá zaobľujú na bokoch, bruchu a pomerne rýchlo im narastú prsia. Podľa odborníčky sú to presne tie lokality, kde sa strie vyskytujú najčastejšie. Druhým prelomovým obdobím je tehotenstvo. Môžu sa však objaviť aj u chlapcov, ktorí rýchlo priberú a trpia obezitou, alebo u tých, ktorí, naopak, trávia príliš veľa času v posilňovni a rýchlo naberú svalovú hmotu. Ich koža to jednoducho neudrží. Kolagénové i elastínové vlákna sa poškodia a viditeľné strie sú na svete. „Ich následné zahojenie sprevádzajú zmeny na koži. V tom, aké budú výrazné, zohráva úlohu i genetika. Niektoré genetické ochorenia sú spojené s nedostatočnosťou vo vývoji kolagénu, elastínu, so zhoršeným hojením, s ochabnutosťou pokožky a takisto s tvorbou strií,“ hovorí o tom, čo všetko zohráva úlohu, dermatologička. „Doteraz nemáme vyšetrovaciu metódu, ktorá by exaktne stanovila, ktorý gén je zodpovedný za túto poruchu, ale z praxe máme odpozorované, že takáto predispozícia u niektorých ľudí je.“
Menia farbu
Lineárne čiarky majú v úvodnej fáze červenú až krvavočervenú farbu. Vyzerajú, akoby vás niekto na postihnutých miestach vyšľahal bičom. Postupne atrofujú, sťahujú sa a menia odtieň. Po čase je ich farba belavá a môžu byť aj menej viditeľné. Najúčinnejšou prevenciou, ktorá môže zabrániť vzniku strií, je udržať si stabilnú hmotnosť. V tehotenstve, puberte, ale i pri naberaní svalovej hmoty môže pokožku zachrániť pravidelné krémovanie. „Výborné sú prípravky s obsahom retinolu a ovocných kyselín. Počas tehotenstva sa osvedčili látky, ktoré sa výborne rozmasírujú, napríklad skvalán,“ radí doktorka Alexandra Rozborilová. „Odporúčam, aby si ženy počas tehotenstva po kúpeli vždy premastili celé telo.“ Rozmýšľate, čo je skvalán? Ide o rastlinný extrakt, ktorý má výborné hydratačné schopnosti a navyše sa zložením podobá na prirodzený kožný maz. Má vlastnosti ako olej, ale nie je to klasický olej. Skvalán nájdete v zložení telovej i pleťovej kozmetiky.
Pružnosť pokožky zlepší:
- krémovanie,
- masáž,
- striedavé sprchy,
- dostatočný pitný režim,
- pestrá strava,
- pravidelné a rozumné cvičenie.
Masáž i sprcha
Pri nanášaní krémov si pokožku masírujte a poštipkávajte. Môžu vám poslúžiť aj špeciálne kefy alebo rukavice. Zlepšíte tak prekrvenie v problematických partiách. Ak máte čas a chuť, pokojne si môžete pripraviť telový píling. Tradičným pomocníkom môže byť i pravidelné striedavé sprchovanie studenou a teplou vodou, ktoré zlepší aj pružnosť pokožky. Vždy začnite studenou vodou. Sprchujte si najskôr pravú nohu, pomaly vyjdite na úroveň brucha a po ľavej nohe posúvajte hlavicu sprchy nadol. Postupne si tak zvyknete na studenú vodu. Potom prejdite na teplú, no nie horúcu. Všetko opakujte tri- až päťkrát. Osviežujúcu procedúru ukončite studenou vodou, aby sa cievy stiahli. Najdôležitejšie je udržať problémové partie hydratované a premastené. Môžu pomôcť i telové oleje, napríklad mandľový, kokosový, konopný, ale nájdete aj prípravky určené práve na boj proti striám. Dávajte si však pozor, nie všetky výrobky sú vhodné aj v období tehotenstva, nevhodný je vtedy najmä retinol.
Oplatí sa kombinovať
Hoci je to veľká výzva pre dermatológov, riešenia existujú aj v prípade, že sa už strie na koži objavili. „Ideálne je, ak sa začnú riešiť bezprostredne po vzniku. Ak za odborníkom prídete vo fáze, keď sú ešte červené, veľmi dobre na ne pôsobí laser,“ povzbudzuje lekárka. „Len čo dôjde k atrofii, musíme použiť iné liečebné metódy, našťastie ich už existuje dosť. Väčšinou využívam kombináciu viacerých metód. V úvodnej fáze aplikujem do strie kolagenázu, čo je rekombinantný enzým, ktorý odstraňuje poškodené kolagénové vlákna, cielene ich degraduje a vytvára nový kolagén. Enzýmom sa začína nová éra, ktorá je veľmi sľubná aj pri liečbe jaziev. Následne tkanivo ošetríme frakčným neablačným laserom Resurf FX. Ako jediný má americkou spoločnosťou pre kontrolu potravín a liečiv FDA schválenú indikáciu na odstraňovanie strií.“
Neuvidíte ich
Už vopred treba povedať, že boj so striami je dlhodobejšia záležitosť. Trvá priemerne tri až šesť mesiacov. Je na rozhodnutí lekára, aký prístroj zvolí, koľko opakovaní použije. Všetko musí zvážiť na základe stavu pokožky i miesta, kde sa strie nachádzajú. „Určite dokážeme ich stav vo výraznej miere zlepšiť. Snažíme sa o to, aby boli zmeny v povrchovej vrstve čo najmenej viditeľné. Pôvodnú štruktúru kože však nevieme prinavrátiť. Keď je tkanivo už raz narušené na úrovni dermis, minimálne na histologickej úrovni zostanú zmeny v koži už navždy,“ vysvetľuje doktorka Alexandra Rozborilová. „Zmizík zatiaľ nemáme, ale strie vieme zlepšiť tak, že ich neuvidíte.“
Autorka: Katarína Posluchová, Zdravie