Retinol v zime: Kedy je lepšie sa mu vyhnúť a ako ho môžete vhodne nahradiť, aby pleť netrpela
21. 11. 2024, 16:00
Podráždenie, začervenanie a suchosť. Čo sa to deje? Sychravé a chladné obdobie môže za to, že vás obľúbený krém zrazu účinkuje inak ako doteraz. Teda zložka, ktorú obsahuje. Pozor na retinol!
Retinol má schopnosť podporovať obnovu buniek a podieľa sa na produkcii kolagénu. Avšak počas chladných jesenných dní môže spôsobovať pokožke nepohodlie v podobe pálenia. Veľa krémov na tvár totiž obsahuje formu vitamínu A, ktorá sa v kozmetike dlhodobo používa. „Retinol je derivát prírodného vitamínu A, patrí sem napríklad kyselina retinová, retinol acetát, retinol palmitát a retinaldehyd,“ vysvetľuje lekárka v atestačnej príprave v odbore dermatovenerológia MUDr. Miriam Paľová. Retinol preniká do kože a dermis, kde sa premieňa na kyselinu retinovú. Tá podporuje obnovu buniek. „V dermatológii sa používa napríklad na liečenie akné, pomáha však aj pri nežiaducej pigmentácii a podieľa sa na spomaľovaní starnutia pokožky,“ vymenováva pozitívne účinky lekárka.
Správne použitie
Najmä v zime mnoho žien zažíva pocit pálenia pokožky. Problémom môže byť vysoká koncentrácia retinolu, ktorý vysušuje pleť. Retinol by sa mal (nielen v zime) používať najmä na noc. Vhodné je kombinovať retinol s kozmetikou podporujúcou hydratáciu. Hydratačný krém si môžete aplikovať pred aj po použití retinolu. Naopak, úplne nevhodné je kombinovať retinol s kyselinami. „Kombinácia retinolu a väčšiny kyselín, napríklad AHA alebo BHA, môže viesť k nadmernému vysušovaniu pokožky, k podráždeniu a k začervenaniu. Retinol je však možné kombinovať s kyselinou hyalurónovou, ktorá hydratuje, zvyšuje elasticitu pokožky a neutralizuje dráždivé účinky retinolu,“ radí Andrea Janitor, odborníčka na prírodnú kozmetiku z MARK face and body.
Zdroj: MARK face and body
Odborníčka na prírodnú kozmetiku Andrea Janitor
Vhodné alternatívy
Pri citlivej a suchej pokožke môžete retinol nahradiť bakuchiolom, ktorý je považovaný za prírodnú alternatívu retinolu kvôli jeho schopnosti obnovovať bunky, zjednotiť tón pleti a zjemňovať vrásky, ale je užitočný napríklad aj pri liečbe akné. „Na rozdiel od retinolu je vhodný aj pre citlivú pleť a nezvyšuje citlivosť pokožky na slnko, takže je možné používať ho aj počas dňa. Okrem bakuchiolu môžu byť jemné alternatívy k retinolu aj iné zložky, ako napríklad peptidy a niacínamid, ktoré majú protizápalové a regeneračné účinky. Niacínamid (vitamín B3) má upokojujúce vlastnosti, preto je vhodný aj pre citlivú pokožku, ktorú nevysušuje. Je jemnejší, vhodný na denné použitie a dobre sa kombinuje s inými zložkami“ vysvetľuje Andrea Janitor. Niacínamid nájdete aj v kvalitnej prírodnej kozmetike.
Zdroj: Shutterstock
Správna starostlivosť prispieva k dobrému vnútornému pocitu.
Zimná starostlivosť
V zime je vhodné používať výživnejšie krémy s vyšším obsahom tukov a zložkami na posilnenie kožnej bariéry. „Nízke teploty a suchý vzduch pokožku vysušujú, preto je vhodné dopĺňať ceramidy, ktoré zlepšujú vlhkosť pokožky a podporujú rovnováhu prirodzenej hydratácie. Obzvlášť dôležité je to v prípade citlivej, suchej a ekzematickej pleti,“ je presvedčená odborníčka na prírodnú kozmetiku. Retinol a prípravky s retinolom radšej prestaňte používať, ak máte pokožku suchú, so šupinkami, podráždenú alebo dokonca páliacu. Pokožku podráždenú retinolom možno zregenerovať aj prípravkami s kyselinou hyalurónovou a ceramidmi. Väčšina podráždení po retinole pominie do 7 až 10 dní, ale v prípade popálenia retinolom môže trvať až 3 - 4 týždne, kým sa pokožka úplne zregeneruje. Návšteva dermatológa je vtedy určite dobrý nápad.