Archív
Foto: Archív
#Zakázané strany

Máte depku po sexe?

Archív
Foto: Archív
#Zakázané strany

Máte depku po sexe?

14.7. 2008 11:00 Zažili ste už niekedy také zlé milovanie, že vám z toho bolo do plaču? Dúfame, že nie. Existujú však ľudia, ktorých pochytí smútok aj po tom najúžasnejšom orgazme. Môže za to tzv. syndróm PCT – post-coital tristesse.

Áno, hoci sa to zdá neuveriteľné, príroda je nevyspytateľná. Väčšina z nás má depku, keď nemá sex, no pár „vyvolených“ ju dostane práve po ňom. Názov tejto čudnej diagnózy pochádza z latinského slova „post coital“ (po súloži) a francúzskeho „tristesse“ (smútok) a prejavuje sa tak, že vás bezprostredne po súloži alebo niekoľko hodín po nej zaplavia nepríjemné pocity, melanchólia, nepokoj a ľútosť.

Prečo hneď ušiel?

Hoci syndróm postihuje oveľa častejšie ženy ako mužov, ani oni nie sú výnimkou. Ak sa váš objav z minulej noci bezprostredne po sexe vyparí, nelámte si s ním hlavu, je možné, že má PCT. „Po každom neviazanom sexe ma chytí depresia,“ priznáva tridsiatnik Martin. „Môžem s ňou prežiť tie najkrajšie chvíle, no hneď ako vo mne odznie orgazmus, zmení sa mi nálada a som smutný. Mám pocit, že sa musím rýchlo obliecť a vypadnúť od nej čo najďalej. Až keď sedím v au-te a som na ceste, cítim sa lepšie.“ Iní nezažívajú podobné stavy len po „povrchnom sexe“, keď ich s partnerkou nespája nič viac ako vášeň v danom okamihu, ale aj po masturbácii.

Kde sa vzal?

PCT nie je žiadnym výdobytkom modernej doby, keď ľuďom nestačí už ani sex na vyčarovanie úsmevu na tvári, ale spomína ho vo svojich spisoch už Aristoteles. (Hovorí, že u mužov je to smútok tela za stratou semena a celkové vyčerpanie organizmu po sexe, no dnes sme už múdrejší a existuje na to aj vedecké vysvetlenie.)

KTO JE TEDA NA VINE?

1. HORMÓN PROLAKTÍN

Je to ten istý hormón, ktorý potrebujú ženy pri tvorbe materského mlieka, no majú ho aj muži a jeho hladina vyletí hore raketovou rýchlosťou po orgazme. Počas klasického sexu je jeho hladina až o 400 % vyššia ako po masturbácii. Vedci to zistili tak, že zaplatili „pokusným králikom“ – mladým študentom za to, aby sedeli v izbe, pozerali porno a masturbovali, a dospeli k záveru, že klasický sex je oveľa uspokojujúcejší zážitok ako masturbácia (ako keby sme to doteraz nevedeli). Naše telo vytvára prolaktín hneď po orgazme ako protilátku hormónu dopamínu, ktorý spôsobuje sexuálne vzrušenie – a pokiaľ ho vylúči oveľa viac, ako by malo, vyvoláva to u nás pocity melanchólie.

2. MY SME SI NA PRÍČINE

Nie každú depresiu po sexe môžeme zvaľovať na hormóny. Keď sa ráno zobudíte vedľa partnera, ktorého ste ešte včera nepoznali, nečudujte sa, že je vám do plaču. Po sexe, keď nám prestane udierať hormón dopamín do mozgu, zrazu opadne vzrušenie, precitneme a vidíme krutú realitu – kto to, dočerta, vedľa mňa leží? Môžeme cítiť strach a nervozitu zo záväzkov, preto chceme byť okamžite samy, aby sme boli emocionálne aj fyzicky oddelené od osoby, ktorá je vedľa nás. Počas sexu takisto často povieme vety ako napr. „Milujem ťa“, či „Chcem od teba dieťa“, ktoré by sme v „triezvom“ stave nikdy nevypustili z úst, no po ňom sa nám to už nezdá taký dobrý nápad.

Plakali ste už po sexe?

Stalo sa mi to raz, ale nemyslím si, že to bolo pre vylúčenie nejakej chemickej látky v mojom tele, ale jednoducho som ľutovala, s kým som sa vyspala. (Naďa, 31)

Stáva sa mi to pomerne často – s priateľom, ktorého milujem a s ktorým som už dva roky. Vždy som si myslela, že som prílišná citlivka, no dobre vedieť, že to nie je tým! (Eva, 24)

Dodnes sa pamätám, ako som plakala, keď som prišla o panenstvo. Môj priateľ iba zhrozene sedel na posteli a pýtal sa, či niečo urobil zle. Zo začiatku som plakávala dosť často, teraz je to len občas, keď mám veľmi intenzívny zážitok. Sex je pre mňa veľmi emocionálna záležitosť, a keď si po ňom aj poplačem, často sú to slzy radosti, nie smútku – asi iba potrebujem zo seba dostať emócie. Priateľ sa na mne už len smeje, že som po sexe ako prehánky – najprv plačem a potom sa smejem, našťastie si už na to zvykol. (Lenka, 25)

Diskusia  ()

Video

Diskusia
#evahriesnedobra