Výzva Boysober: Ako dlho vydržíte bez randenia a bozkov?
28. 6. 2024, 18:36

Koľko vydržíte bez randenia a romantiky? Je mesiac, pol roka, rok či dva roky priveľa alebo tak akurát? To, či vám dobrovoľný celibát do života viac dá, ako si z neho vezme, je horúca téma, ktorá rozdeľuje spoločnosť na dva tábory. Ale ako sa hovorí, nevyskúšaš, nevieš.
Ivana má čerstvých 30, pracuje ako kreatívna riaditeľka a víkendy má zarezervované mesiace vopred. Netrávi ich s priateľom a do manželstva sa nehrnie. Je totiž „boysober“. Od všetkých vzťahov – romantických aj erotických – si dala ročnú pauzu. Dobrovoľne, pretože ako vraví, ani tak jej posledné vzťahy nič pozitívne nedali, tak načo strácať čas? Ivana je v celibáte už skoro piaty mesiac a nemá v pláne ho prerušiť, ani keby ju na pláži zvádzal sám Adonis.
„Myslím si, že už mi stačilo trápiť sa a prechádzať z jedného vzťahu do druhého a zakaždým sa liečiť z rozchodu. Na Valentína som si preto povedala, že nasledujúci rok venujem len sebe, svojím koníčkom, práci, priateľom, najbližším. A nebudem ani len randiť. Bez sexu sa dá vydržať a bez hodín swipovania na Tindri tiež. Navyše, odkedy držím výzvu boysober, otvorilo sa mi šialene veľa možností, ako konečne začať žiť svoj život,“ hovorí tridsiatnička, ktorá sa o tejto výzve dozvedela zo sociálnych sietí. Nebyť nešťastnej náhody, zrejme by sa z kolotoča randenia a rozchádzania ešte dlho nevymanila. „Minulé roky som randila asi so všetkými typmi mužov – od klamárov, ktorí len sľubovali modré z neba, cez chlapov, ktorým šlo výlučne o sex, až po ženáča, ktorý sa už-už išiel rozvádzať, ale nikdy k tomu nedošlo. Potom prišiel finálny zlomový moment. Utešovala som na sociálnej sieti svoj aktuálny objav, ktorý nevedel, ako vycúvať z nefunkčného manželstva, aby sme mohli konečne byť spolu, a o hodinu nato som ho stretla v kníhkupectve celého vysmiateho, ako drží manželku za ruku. Ani si ma nevšimol. Vtedy mi konečne došlo, koľko zbytočnej energie a času som vrazila do vzťahov. A tak som sa rozhodla ten čas a energiu investovať do seba. Ale priznávam, že najskôr som sa poriadne vyplakala.“
Ivana sa chce v rámci výzvy viac venovať kariére a možno skúsiť šťastie aj na podobnej pozícii v zahraničí. Potrebuje si tiež nájsť čas na svoje hobby a milované cestovanie, ktoré zvláda sama či s kamarátkami, no v prvom rade má v pláne vyliečiť sa z doterajších vzťahových tráum a zistiť, či a aké vzťahy chce do budúcna vyhľadávať. „Uvedomila som si totiž, že som sa celý život chronicky prispôsobovala mužom. Možno na tom má zásluhu otec, ktorý bol veľmi dominantný a ktorému demokracia v rodine nič nehovorila. Z detstva som si priniesla do vzťahov absolútnu poslušnosť a podriadenosť. Hlavne nech je on spokojný, potom môžem myslieť na svoje potreby. Nie je to choré? Ako by som mohla mať zdravý vzťah, ak si neuvedomujem vlastnú hodnotu?“ Príbehov, ako je ten Ivanin, nájdete tisícky. Pretože tak ako v prípade všetkých trendov, aj revolúcia boysober, ktorú odštartovala Američanka Hope Woodard, sa stala v prvom rade virálnou.
Štartujeme kult
Hope Woodard je mladá krásna dvadsaťsedemročná žena, ktorá sa živí herectvom a influencingom. V tom druhom sa jej darí rovnako dobre ako pri pobehovaní po javisku. Už teraz má na TikToku takmer pol milióna sledovateľov, ktorých pravidelne zásobuje radami, ako začať žiť život naplno, a to bez muža a tráum, bez pocitu neistoty či vďaky za to, že ON sa rozhodol s vami podeliť o svoj vzácny čas. Iste, má to svoje negatíva – výzva boysober nesie v sebe aj (dočasný) celibát, no ten je neoddeliteľnou súčasťou vašej cesty za sebapoznaním a odkrývaním sily, ktorá sa vo vás skrýva. Samotná Hope nie je žiadna zúfalka, o ktorú nikto nezakopol, a tak zatrpkla, až znenávidela všetkých predstaviteľov mužského pohlavia. Práve naopak, mužov má rada, stretáva sa s nimi na pracovnej aj priateľskej úrovni, ale flirtovanie či, nedajbože, víkendový úlet jej najbližšie obdobie nehrozí. Ba dokonca napriek tomu (alebo práve preto), že už rok žije v celibáte, hrdo nosí pripnutý odznak s nápisom I ♥ female orgasms. Rozhodnutie vzdať sa sexu aj romantických vzťahov prišlo v momente, keď si uvedomila, ako premárnila celé mesiace neúspešným hľadaním muža snov. Aj ona striedala vzťahy ako na bežiacom páse, randila s viacerými naraz, a keď sa naozaj zamilovala, jej priateľ o ňu nestál.
„Ustavične som sledovala telefón, či mi pípne od neho správa, stále som bola online. Ozve sa mi? Neozve? Prečo nepíše? Napokon som sa dostala do štádia, keď som nemohla uveriť, že som bola taká zúfalá a pobláznená do chlapa, ktorý sa o mňa vlastne ani nezaujímal. Ako to, že som bola stále posadnutá niekým, komu mohlo byť jedno, či vôbec žijem?“ pýtala sa Hope, ktorá najskôr odbúrala v živote alkohol a po ňom aj romantiku. „Pitie bolo stratou času a energie. Rozhodla som sa, že to isté musím urobiť aj s randením.“ Dnes Hope vypredáva sály na Broadwayi, aktívne prednáša a všetkým ochotne vysvetľuje, ako pomôže výzva boysober odnaučiť sa nezdravým vzťahovým vzorcom, ktoré sa často prenášajú z generácie na generáciu. Podľa Hope je generácia mladých žien 25+ už tak veľmi ovplyvnená toxickými návykmi pri randení, že jej začínajú aj varovné signály pripadať ako niečo normálne. Ako vraví, boysober sa dá prirovnať k situácii, keď vypustíme zo života alkohol a liečime sa z opice a jej prejavov. V prípade celibátu sa zas čistíme od všetkých nepríjemných stránok randenia vrátane vnútorného pocitu, že sme vydaní na milosť a nemilosť jeho náladovosti a vďačnosti za každý okamih, ktorý nám venuje.
„A nezabúdajte na citové vydieranie. Stačí si spomenúť, koľkokrát ste mali sex len preto, aby sa neurazil,“ hovorí Hope, ktorá verí, že boysober je spôsobom, ako nájsť cestu k trvalej bezpodmienečnej láske. K sebe, ale aj k budúcemu partnerovi. Boysober má pritom jasne nastavené pravidlá a tie sú skutočne jednoduché – žiaden sex, žiaden ex, žiadne rande, žiadne zoznamovacie apky v mobile, žiadne situačné vzťahy a žiadny sexting. Nečudo, že trend boysober má už bezmála 41 miliónov príspevkov a státisíce žien zdieľajú s celým svetom, ako sa im výzvu darí naplniť.
„Objavila som toľko slobody, odkedy som boysober! Už nehľadám v dave potenciálneho ženícha, nestarám sa o to, či som pre mužov dosť atraktívna, proste sa s mužmi bavím len ako s priateľmi. Nič viac!“ nadšene hovorí na TikToku Carly Galuzzo, ktorá rozhodne nevyzerá ako dievča s komplexmi, no sama siahla vo vzťahoch na dno. Ako zistila, u nej mali vzťahy starý známy vzorec – rýchlo sa do niekoho zamilovala, celkom sa mu oddala a potom zostala trpko sklamaná, keď nesplnil jej očakávania. Naposledy sa tak stalo v januári, keď sa Carly zoznámila s mužom z Tindra a za krátky čas sa doňho zaľúbila. „Bola som ním posadnutá. Takmer som nespala a len som premýšľala: ,Ako bude vyzerať náš život? Ako bude vyzerať naša svadba?‘ A to sme boli spolu len týždeň,“ hovorí Carly.
Keď jej nový vzťah nevyšiel, opäť bola nahnevaná. „Bola som síce single, ale pravda je, že vždy som niekoho podvedome hľadala. Táto výzva ma prinútila premýšľať o tom, že by som to možno mala celé zastaviť, stlačiť tlačidlo reset a poriadne sa zamyslieť nad tým, ako som celý život randila.“ V januári Carly vymazala svoje zoznamovacie aplikácie a odvtedy nebola na žiadnom rande, hoci pozvánok – a dokonca aj tých, ktoré by predtým nikdy neodmietla – bolo neúrekom. Carly však „momentálne nerandí“ a kedy začne, to nevie. Na rozdiel od Hope si Carly nestanovila dátum ukončenia svojej výzvy. Najprv sa potrebuje z minulých vzťahov preliečiť.
Staré v novom šate
Psychológovia upozorňujú na to, že dôvodov, pre ktoré sa rozhodneme dobrovoľne zostať v celibáte, je mnoho a nie vždy ide len o frustrácie zo vzťahu. Faktom je, že manželstvo a koncept spriaznenej duše sa čoraz viac považujú v spoločnosti za zastarané, zatiaľ čo sebarozvoj a budovanie silnejších priateľstiev nadobúda čoraz väčší význam. Podľa prieskumu spoločnosti Bumble takmer polovica (47 %) mladých ľudí vo veku 18 až 24 rokov v Spojenom kráľovstve tvrdí, že platonické priateľstvá sú pre nich dôležitejšie ako tie romantické. Treba však podotknúť, že boysober, hoci je taký virálny, nie je vlastne žiadna prevratná novinka, ako by sa na TikToku mohlo zdať.
„S týmto fenoménom sa stretávam v praxi, ale nevoláme to priamo boysober. Nejde totiž o úplne nový fenomén, ale o jemne upravený a popularizovaný fenomén toho, čo už tu bolo, teda celibát, zameranie sa na seba či dobrovoľný single život. Každý môže mať iné dôvody a možno sa trochu líšia od trendu boysober, ale princíp zostáva rovnaký. Často sa skrýva za výzvou boysober práve sklamanie z predchádzajúcich vzťahov, keď si človek potrebuje dať čas na zotavenie a uzdravenie po bolestivom rozchode. Niektorí ľudia sa v tomto období potrebujú sústrediť na vlastný rast a sebarozvoj, chcú lepšie pochopiť svoje potreby, hodnoty a ciele, aby mohli v budúcnosti nadviazať spokojnejšie vzťahy. Niektorí ľudia túžia žiť nezávisle a zistiť, kto vlastne sú a čo dokážu bez toho, aby sa spoliehali na partnera. Niektoré z nás si pauzu vyberajú pre to, aby zistili, či sa vrhajú do vzťahov pre strach z osamelosti či tlak spoločnosti, alebo preto, že naozaj chcú mať vzťah s tou konkrétnou osobou. Takáto pauza môže pomôcť ľuďom vyjasniť si, čo od vzťahu skutočne chcú a potrebujú a, naopak, čo nechcú a kde sú ich hranice,“ vysvetľuje psychologička Katarína Podobová z online psychologickej poradne Mojra.
Ako upozorňuje, jednou z výhod dobrovoľného single života je to, že zrazu získate priestor na spoznávanie seba a sebarozvoj, čo môže mať pozitívny vplyv nielen na vzťahy, ale aj na celkový well-being. „Napríklad ak si človek uvedomí, že sa v jeho vzťahoch objavujú podobné vzťahové vzorce, najmä ak sú nefunkčné, môže využiť pauzu na uvedomenie, preskúmanie týchto vzorcov a spoznávanie seba. Niekedy už ,len‘ to, že sami seba poznáme, vieme, ako reagujeme, čo potrebujeme, kde máme citlivé miesta aj aké máme kvality, dokáže zmeniť naše vzťahy na spokojnejšie. Myslím si, že v tomto období je veľmi dôležité byť k sebe úprimný a láskavý a mať podporu v rodine, priateľoch či psychológovi. Takýto čas pre seba môže pomôcť emočne sa uzdraviť, vyjasniť si priority, pochopiť svoje očakávania a potreby a to môže viesť k výberu vhodnejšieho partnera v budúcnosti. Práca na vlastných úspechoch a cieľoch môže tiež zvýšiť sebavedomie.“
Na druhej strane, dlhšia pauza môže viesť k pocitom osamelosti a izolácie, čo môže mať negatívny vplyv na duševné zdravie. Zvlášť, ak vás rodina a priatelia vo výzve nielenže nepodporujú, ale vyvíjajú na vás nepríjemný tlak, aby ste si konečne už niekoho našli. „V takých chvíľach môžeme začať pochybovať o svojej schopnosti nájsť si v budúcnosti vhodného partnera. Samozrejme, vždy závisí od individuálnej situácie každého človeka. Myslím si, že takáto pauza môže ovplyvniť sebavedomie podľa toho, aké máme od nej očakávania a ako ju využijeme. Ak je pauza využitá na ponorenie sa do seba a sebarozvoj, môže zvýšiť sebavedomie a sebahodnotu. Môžeme sa naučiť viac o svojich schopnostiach a jedinečných kvalitách a zažiť individuálne úspechy, čo vedie k pozitívnejšiemu vnímaniu samého seba. Ak sa však pauza vníma ako obdobie izolácie, osamotenia či úplnej rezignácie na vzťahy a človek v nej prežíva najmä sklamanie, hnev, frustráciu či iné nepríjemné pocity, môže mať úplne opačný efekt,“ hovorí Katarína Podobová. Riziko je tiež to, že môžeme pociťovať tlak na nájdenie „dokonalého“ partnera a mať nerealistické očakávania od potenciálnych budúcich partnerov. „Súčasťou funkčných vzťahov však bývajú aj nezhody, hľadanie kompromisov, spoločných riešení, prijímanie nedokonalostí toho druhého, čo môže odporovať predstave ženy o dokonalom vzťahu a viesť k osamelosti. Treba však povedať, že ak sa žena rozhodne byť single a cíti sa spokojná, je to úplne v poriadku.“