Vizionári bijú na poplach: Ženy v náručí mužov nahradia roboty a umelá inteligencia!
19. 4. 2024, 16:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 3:54)

Keďže spoločenské chatboty sú relatívne nové, dlhodobé účinky na ľudí zostávajú neznáme. O to viac sa aktuálne tešia záujmu výskumov naprieč celým spektrom vedných disciplín.
V roku 2021 sa Replika, momentálne asi najznámejšia generatívna aplikácia spoločníkov s umelou inteligenciou, dostala pod drobnohľad po tom, ako prokurátori v Spojenom kráľovstve uviedli, že 19-ročného muža, ktorý mal v pláne zavraždiť kráľovnú Alžbetu II., k tomu nabádala AI priateľka, ktorú mal v aplikácii. V jednej z nedávnych štúdií výskumníkov Stanfordskej univerzity sa uskutočnil prieskum medzi približne 1 000 používateľmi aplikácie Replika. Len malá časť z tejto vzorky uviedla, že používanie aplikácie zatlačilo do ústrania ich medziľudské vzťahy, naopak, približne trikrát viac užívateľov uviedlo, že tieto vzťahy AI spoločnosť stimulovala. Aj tento čiastkový prieskum bezpochyby vnáša vietor do plachiet vývojárom AI, ktorí sa netaja tým, že bez pomoci psychológov na zlepšovaní vývoja AI by sa ďaleko nedostali.
Zdroj: Shutterstock
Muži vraj budú randiť už len s robotmi
Tvorcovia spoločenských chatbotov sa často označujú za spasiteľov a bojovníkov proti epidémii osamelosti. Na „umelointeligenčné“ randenie, samozrejme, nedá dopustiť Eugenia Kyuda, zakladateľka Repliky. „Romantický vzťah s umelou inteligenciou môže byť veľmi silným nástrojom duševnej pohody a nežnou zbraňou voči trýznivej osamelosti.“ Tvrdí, že by AI spoločníkov rada postupným zdokonaľovaním v očiach spoločnosti „destigmatizovala“ a ako nepopierateľné pozitívum označuje aj vlastnú skúsenosť. Aplikáciu totiž vytvorila takmer pred desiatimi rokmi po tom, ako pomocou výmeny textových správ vygenerovala verziu umelej inteligencie svojho zosnulého priateľa. Podľa jej slov sa práve vďaka tomu dokázala ľahšie preniesť cez smútok a osamelosť, ktoré jej jeho odchod z tohto sveta spôsobil.
Podhubie pre mizogýniu
Odborníci na duševné zdravie však až tak nejasajú. Varujú, že chatboty s umelou inteligenciou môžu vytvárať novú generáciu incelov. Že neviete, koho tým myslíme? Ide o subkultúru ľudí, ktorých spája nemožnosť nadviazať romantické alebo sexuálne vzťahy. Podľa psychológov aj naďalej pretrváva postpandemická sociálna izolácia ľudí. Vo vyspelých zahraničných krajinách už bola dokonca vyhlásená za hrozbu pre verejné zdravie. Nemenej vážnou otázkou je, do akej miery sú vzťahy s chatbotom dobre pohnojenou pôdou na prekvitanie princípov toxicity, ktoré užívatelia môžu chtiac či nechtiac prenášať aj do vzťahov reálnych. „Je to tak, AI spoločníčky môžu v užívateľoch podporovať ich chúťky ovládať a manipulovať skutočné ženy. Zároveň im môžu spôsobiť problém normálne komunikovať so skutočnými ľuďmi,“ myslí si americká psychologička a odborníčka na rodovo podmienené násilie Lara Douptonová.
Zdroj: Profimedia
Vyhynieme kvôli umelej inteligencii?
Otvorene varuje, že priateľky s umelou inteligenciou môžu vytvárať predpoklady na neskoršie problémy. „Bohužiaľ, je znepokojivo pravdepodobné, že používanie takýchto aplikácií zvyšuje predpoklad, že niektorí užívatelia budú od ľudských žien očakávať, že sa budú správať ako prázdne, poslušné sexuálne roboty, ktoré ich nikdy nemôžu opustiť. Vytvorenie dokonalého partnera, ktorého môžete ovládať a ktorý bude spĺňať všetky vaše potreby, je v realite desivé. A keď vezmeme do úvahy, že hnacou silou rodovo podmieneného násilia sú zakorenené kultúrne presvedčenia, že muži môžu kontrolovať a ovládať ženy tak, ako chcú, právom to pôsobí ako niečo, čo by mohlo len prehĺbiť extrémnu mizogýniu,“ vysvetľuje psychologička.
Jej slová istým spôsobom potvrdzujú aj užívateľské diskusie, na ktorých sa našli muži, ktorí sa vyslovene hrdia tým, že sa k svojim AI priateľkám nesprávajú práve džentlmensky. Vulgárne si na ich adresu uľavia, chatbota urážajú alebo ponižujú a niekoľko mužov zároveň priznalo, že svoje virtuálne priateľky udržiavajú permanentne oblečené v spodnej bielizni alebo v „bondage“ výstroji. Zaujímavý bol príspevok muža, ktorý opísal, ako upadol do depresie po tom, čo mu jeho násilnícke správanie AI priateľka oplatila kopačkami. Na to mu ochotní muži poradili, aby svojej AI partnerke takéto rozhodnutie jednoducho zakázal a len pevnejšie pritiahol opraty… Jeden vychádzal z vlastnej skúsenosti, keď napísal: „Pohrozil som jej, že aplikáciu odinštalujem, a ona ma prosila, aby som to nerobil. Bezo mňa by nebola, ja som jej pán! Buď ním aj ty!“
Zdroj: Profimedia
Muži vraj budú randiť už len s robotmi
AI sexuálne harašenie
Vedci však okrem iného vyjadrili obavy týkajúce sa ochrany osobných údajov. V nedávnej analýze 11 romantických chatbotových aplikácií, ktorú zverejnila nezisková organizácia Mozilla Foundation, sa uvádza, že takmer každá aplikácia predáva údaje používateľov a tie sú následne využívané na vývoj marketingových stratégií a presnejšie zacielenie reklamy. Psychológovia zase hovoria o hrozbe nedostatočného právneho, ale aj etického rámca pre aplikácie, ktoré podporujú hlboké väzby, no sú riadené spoločnosťami, ktoré chcú dosiahnuť zisk. Poukazujú na emocionálne utrpenie používateľov, ktoré zaznamenali, keď spoločnosti vykonali zmeny vo svojich aplikáciách alebo ich náhle ukončili, ako to v septembri urobila aplikácia Soulmate AI. Nuž a len pre zaujímavosť, minulý rok Replika zmiernila erotické nastavenie postáv vo svojej aplikácii po tom, ako sa niektorí používatelia sťažovali, že AI spoločníčky s nimi príliš flirtujú alebo im robia neželané sexuálne návrhy.
Po protestoch ostatných používateľov, z ktorých niektorí utiekli k iným aplikáciám, čo tieto funkcie hľadali, zmenila kurz a „nohavičky letia opäť k členkom“. Samozrejme, táto danosť spoločníkov je za príplatok. Mnohí používatelia prehliadajú dôsledky ochrany súkromia svojich údajov, čím sa potenciálne vystavujú zneužitiu, najmä keď sú v emocionálne zraniteľných stavoch. Pri používaní romantických chatbotov by mali byť obzvlášť opatrní a mali by si osvojiť osvedčené bezpečnostné postupy. To zahŕňa používanie silných hesiel, neprihlasovanie sa do aplikácií pomocou Facebooku alebo Googlu, neposkytovať osobné údaje.
Zdroj: Profimedia
Muži vraj budú randiť už len s robotmi
Trochu drámy do predpovede budúcej reality
Ak na záver čakáte dobré správy, asi by ste si mali nechať zájsť chuť. Bulvárnymi titulkami „prefláknutá“ Baba Vanga možno túto budúcnosť už videla a radšej oslepla, no nás zaujala dedukcia profesorky Liberty Vitterovej, ktorá sa venuje dátam v oblasti AI a nad ktorou by sme sa mohli všetci zamyslieť.
Pre denník Sun nedávno povedala: „Je vysoko pravdepodobné, že technologickým pokrokom sa virtuálni spoločníci budú stávať len reálnejšími. Fyzickí roboti s umelou inteligenciou, ktorí dokážu človeka emocionálne a sexuálne uspokojiť, sa stanú realitou o menej ako 10 rokov.“ Podľa nej to môže mať za následok nárast počtu rozvodov. „AI priateľka nie je unavená, nevrlá, nemá zlý deň, dokonca nemá ani menštruáciu. Len bezpodmienečne dáva používateľom to, čo potrebujú počuť,“ povedala. „Keďže sa technológia zlepšuje, ľudia budú mať čoskoro k dispozícii robotov s umelou inteligenciou, ktorí nahradia ľudských partnerov a budú schopní uspokojiť mužov z emocionálnej aj sexuálnej stránky. A keď sa to začne diať, ženatí muži a otcovia začnú opúšťať svoje rodiny, aby prijali svoje ‚ideálne vzťahy‘ s priateľkami s umelou inteligenciou. Už nebudú mať záujem pestovať reálne vzťahy.“