Reklama

Valentín oslavuje až polovica z nás: Viete ale, ktoré darčeky najviac kupujeme?

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Fun fakty, ktoré ste o sviatku zamilovaných nevedeli
    Reklama

    bh

    Podľa americkej spoločnosti National Retail Federation sa v USA predminulý rok minulo na valentínske darčeky 23,9 miliárd dolárov a toto číslo má tendenciu stúpať. Za čo teda míňame najviac peňazí?

    V roku 2023 sme však aj toto číslo prekonali, pretože valentínske darčeky nás vyšli približne na 25,9 miliardy dolárov. V priemere nás tak sviatok zamilovaných stojí približne 336 dolárov. Najčastejšie obdarúvame svoju polovičku čokoládou, pralinkami, luxusnými bonboniérami, a to až 57 % z nás. V top päťke rebríčka valentínskych darčekov sú aj pohľadnice, šperky, pozvania na romantickú večeru a kvety. A keď sme pri tých kvetoch, štatistiky majú ďalšiu pikošku - každoročne sa pre potreby sviatku zamilovaných vypestuje na svete takmer 250 miliónov ruží.

    Prsteň pre seba

    Šperky sú tradičným valentínskym darčekom, ale očakáva sa, že tento rok si ich viac žien kúpi samo. Odhaduje sa, že minulý rok si kúpilo šperk pre seba na Valentína 14 % žien, čo je nárast oproti 10 % v rokoch 2022 aj 2021.

    Čo kupujeme najviac?

    Okrem spomínanej pätice darčekov sa podľa dostupných údajov obdarúvame najmä letenkami, víkendovými pobytmi, objednávkami jedla a večerou v reštaurácii, izbovými rastlinami a oblečením.

    Zdroj: Shutterstock

    Sladkosti patria k najčastejším valentínskym darčekom.

    Vedeli ste?

    1. Sviatok svätého Valentína má pôvod v kresťanskej cirkvi a je pripomienkou mučeníka menom Valentín. Existuje niekoľko verzií, kto tento sviatok založil, ale je pripisovaný rímskemu biskupovi menom Valentín, ktorý zomrel okolo roku 270 n. l.

    2. Niektorí historici tvrdia, že sviatok svätého Valentína má korene v starovekom rímskom sviatku zvanom Lupercalia, ktorý sa konal v polovici februára a bol venovaný plodnosti a oslobodeniu od zimy.

    3. V 19. storočí vznikli v Amerike prvé komerčné valentínky. Vtedy začali ľudia masovo vyrábať a predávať ručne zdobené valentínky s vlastnoručne napísanými odkazmi.

    4. 14. február je jedným z najväčších dní pre predaj kvetín na celom svete. Ruže sú najpopulárnejším kvetom, ktorý sa dáva ako prejav lásky a úcty.

    5. V roku 2011 bolo najväčšie valentínske rande zaznamenané v Mexiku, kde sa viac ako 39 000 ľudí stretlo na veľkých verejných podujatiach a vytvorili najväčšiu ľudovú svadbu na svete.