×
#Vzťahy a sex

Viete, ako sa TO robilo v minulosti? Budete sa červenať!

27.5. 2022 22:33 Na potreby rozhovoru o TOM sme si vymysleli imaginárnu Evu. Mladá, zvedavá, pripravená ochutnávať život aj lásku.

S historičkou Denisou Nešťákovou sme hovorili o tom, ako by sa na Evin sexuálny život pozerali moderné slovenské dejiny. Spoločnosť. Štát. Cirkev. Skrátka sme si spolu kotúľali Evu dejinami ako jablko a začali sme kdesi pri Timrave.

Na prelome storočí už má Božena Slančíková po tridsiatke, žije v malej dedine, bez muža. Už vie, že sa nevydá, lebo – ako vyplýva z jej riadkov – nie je ochotná vydať sa z rozumu a žiť s človekom, s ktorým by nebolo o čom. Ako sa mohla cítiť? Po čom mohla túžiť takáto single Timrava a jej súčasníčky s podobným osudom?

Timravu mám veľmi rada a nemyslím si, že to bola jedna zatrpknutá stará dievka, ako býva často prezentovaná v našich učebniciach literatúry. V každom prípade, ak sa žena ako Timrava rozhodla, že bude sama, musela byť z rodiny, ktorá ju vedela uživiť. Myslím si tiež, že je úplne iné byť single ženou dnes, pretože dnes byť single neznamená, že sa musíte vzdať sexu. Úprimne si myslím – alebo teda skôr tipujem –, že to musel byť neveľmi príjemný život, ale myslím si aj to, že toto životné rozhodnutie mala Božena vyvážené svojím bohatým vnútorným svetom. Možno si celý čas vravela, že to stojí za to.

Ostaňme ešte na chvíľu v Boženinom období. V knihe Moc sexu, ktorú ste spolu s odborníkmi zostavili, sa píše aj o tom, že prelom storočí bol z hľadiska sexu určite prajnejší skôr pre mladého muža než ženu. Prečo je to tak?

Preto, lebo vždy panovala minimálne dvojitá morálka vzhľadom na mužov a ženy. Mladý bohatý muž mohol mať zaujímavý sexuálny život. Napríklad sa čakávalo, že muž bude do manželstva vstupovať skúsený. Mladých mužov z meštianskeho prostredia často sexuálne zaučila slúžka či pomocnica, od ktorých sa tieto služby neraz očakávali. Bola tu pravdaže aj druhá možnosť – že otec vzal svojho syna do nevestinca. Lenže odtiaľ si mohol mládenec priniesť rôzne nepríjemné ochorenia.

S akou výbavou do manželstva vstupovalo dievča?

Samozrejme, sexuálne neskúsené a v tejto oblasti nevzdelané. Tipujem, že možno dva dni pred svadbou matka dievča oboznámila s tým, čo sa na nej bude vykonávať. Bolo to nefér, lebo mladé ženy do manželstva vchádzali nevybavené a ešte bola na ne naložená ťarcha zodpovednosti. Žena, ktorá nevedela nič, bola zrazu zodpovedná za emočné, ale i sexuálne šťastie manžela. V skratke: musíš to urobiť tak, aby to klapalo, lebo ak to klapať nebude, bude to tvoj problém. Pochopiteľne, dievčatám sa kde-tu dostala do rúk „šteklivá literatúra“, romány s erotickou tematikou, a mnohé sa tak o sexe učili aspoň teoreticky. 

POKRAČOVANIE NA ĎALŠEJ STRANE.