ilustračné foto
Foto: sxc
#Vzťahy a sex

O tom sa nehovorí

ilustračné foto
Foto: sxc
#Vzťahy a sex

O tom sa nehovorí

7.7. 2007 11:00 Konečne som HO našla, šepká Inge najlepšej kamarátke Ľubke. Šepká zbytočne, Ľubka tomu aj tak nerozumie, a preto jej nemôže závidieť. Ľubke sa muži vôbec nezdajú zaujímaví. Posledný chlap, s ktorým niečo mala, bol jej nevlastný otec ešte na základnej a to tiež nerobila dobrovoľne. Odvtedy balí len spolužiačky z filozofickej.

Ľubka chápe mužo-ženo vzťahy len povrchne, a tak na všetko prikyvuje. Inge nič iné ani nechce. Hovorí o tom, o čom sa s kamoškami hovorí: o byte, aute, varení, dovolenke, láske, vtákoch, svadbe, svokre. O tom, o čom sa nehovorí, o tom nehovorí. Keď si už ona sama nemá čo závidieť, nech aspoň závidia kámošky, ktoré ničomu nerozumejú. Keď bola Inge malá, bola najlepšou žiačkou v škole. Teraz, keď je veľká, chce byť najlepšou na svete. To sa jej nikdy nepodarí a ona sa s tým nikdy nezmieri. Už ju nebaví trestať sa sama, tak si našla Stana.

Inge a Stano sú šťastní, majú jeden druhého a môžu sa každý deň požierať a recyklovať. Teraz je Stano chorý, má chrípku, leží v posteli, je nervózny, lebo nemôže robiť nadčasy, všetci ho zatiaľ predbehnú, všetci mu všetko ukradnú. Šéf ho vyhodí, Dano sa dostane na jeho miesto, všetko sa pokazí. Lebo toľko fajčíš! Ja mám z toho oslabené dýchacie cesty a ty nemôžeš počať, hovorí Stano. Ešte z toho obaja dostaneme rakovinu. Stano sa bojí, že zomrú skôr, než ho povýšia, zvýšia mu plat a on si konečne poutiera zadok do svojho šéfa, ktorého vykopne z manažérskej stoličky rovno do dôchodku. A za to všetko môže Inge a jej cigarety.

Stano a Inge zdedili panelákový byt po Inginej mame, ktorá sa odsťahovala na vidiek. Nech teraz žijú oni, nech si ten život vyskúšajú. Matka je veľmi rada, že má život konečne z krku, že konečne zostarla a šťavy a sny v nej vyschli a už s nimi nemusí bojovať. Matka má teraz maltézskeho pinča a ten je pánom domu. Hav hav! Skáče pes, hryzie ju do ruky, keď mu oblieka pršiplášť a viaže mašle. Hav hav! Teraz nech žije Inge! Matka mala manžela len jeden rok, potom sa rozviedli a odvtedy ho nik nevidel. Oficiálne sa tvári, že muži už na planéte Zem vymreli. Konečne. Stanovi vidí až do žalúdka, ako sa tam jej dcéra varí a rozkladá vplyvom jeho karieristickej kyseliny, ale dcére to nepovie. Všetci muži sú rovnakí. Z blata pod odkvap, do mláky, do rieky, do blata a naspäť. Logika tohto konania je neznáma, ale vraj: Keď budeš matkou, všetko pochopíš.

Rodina je základ, hovorí Stano a snaží sa urobiť to Inge. Nejde mu to, pretože on si to aj tak najradšej robí sám, na WC a v pokoji. Pri súloži so ženskou je vždy veľa zhonu a stresu. Stano chce mať veľkú rodinu a Inge musí všetky chýbajúce postavy vyprodukovať. Inge sa zatiaľ nedarí počať a sú to už dva roky, čo nápadne pripomína Stanov predošlý vzťah. Jeho bývalá má už dve deti, Inge nemá žiadne. Čo ak Inge pochopí, že so Stanom to nepôjde a nechá si urobiť dieťa iným chlapom, s vyšším čistým príjmom? Napríklad počne s jeho šéfom, alebo vyšším šéfom.

Inge je chápavá a trpezlivá. Stále znova servíruje dôkazy svojej oddanosti, aby sa ich mohol Stano nasýtiť. Keď bude sýty, azda jej dá pokoj. Ale napriek oddanosti potravinový reťazec ich domácnosti stále nefunguje: ovca je zožratá a vlk je hladný.

Stano ich nový byt nenávidí, pretože ho nepostavil a nezarobil naň sám. Z jeho uhla pohľadu je chlap ten, čo svet tvorí a koriguje. Všetko je tu krivé, rozčuľuje sa, krivá linka, krivo posadené dvere a okná!

Už chce syna, dodaj mi syna! Ziape po Inge, keď sa zle vyspí. Inge to stále trpí, z lásky, lebo ho miluje. Pod toto sloveso zahŕňa všetky najrôznejšie pocity, ktoré v nej Stano vyvoláva, vrátane odporu. Čo by v tom trojizbáku robila sama? Ak tu bude sama, bude si musieť zabíjať pavúky sama, čistiť odtok sama a týrať sa bude sama. Teraz má na všetky tieto úkony Stana. Ten to robí oveľa lepšie.

Stano má auto, ktoré mu kúpil otec a v ktorom Inge nesmie mrviť rožky. Nemrv tu rožky, zúri Stano, aj keď Inge lúpe pomaranč. Auto je staré a zanedbané, ale Stano má rád všetko, čo ho spája s jeho otcom, pretože otec mlátil vždy len matku a mladšieho brata, jeho nikdy. Stano hovorí: Neviem ako mama a brácho, ale ja som vždy mal s otcom dobrý vzťah. Niekedy má voči svojej mame výčitky svedomia a potom jej zas a znova preplatí nový mostík.

Inge sa po štyroch rokoch so Stanom cíti ako trupík. Nemá ani ruky, ani nohy, nechala robotu, čaká, kým počne. Zato Stano je ako chobotnica, pretože Ingine končatiny si prisvojil. Aj niektoré ženy sú ako chobotnice a tak im treba, myslí si Inge a snaží sa nájsť niečo dobré na svojom stave. Také ženy majú neschopných mužov, čo varia večeru a snívajú, že im dá šéfka na zadok. Zato Inge má schopného muža. Stano je schopný takmer všetkého.

Stano si myslí, že Inge nemôže počať, lebo stále sedí doma, fajčí na balkóne a nemá čerstvý vzduch. Preto ju vezme na firemný večierok a skryje do zadného salónika, aby ju šéfovia nevideli. Sám sa na terase zabáva s account managerkami a do popuku sa rehlí na šéfových senilných vtipoch. Inge sedí pri stole s Danom. Dano je junior manager, o 7 rokov mladší od Inge, má krásne brucho a motýlie čierne mihalnice, ktorými celý večer máva. Stano ho doma volá: moja asistentka Danka. Inge a Dano sedia pri stole, tlačia do seba lososa, tiramisu a rozprávajú sa o tom, či sa dajú kilá na Kolibe naozaj vybehať. Dano je zakríknutý, balí na to baby, ale v robote mu tu nepomôže. Často rozmýšľa, že odíde z marketingu do modelingu, ale nič pre to neurobí. Len sa usmieva, kýva svalnatými ramenami, máva mihalnicami. Skoro ako Inge. Asi preto si rozumejú, sedia a mlčia.

To bolo minulý týždeň, ale dnes večer Stano a Inge nikam nepôjdu. Je sobota, Stano je chorý, mama mu každú hodinu cez telefón kontroluje teplotu. Inge vie, čo má navariť: zemiakové pyré, dusené kurča, jablká nastrúhané s mrkvou a čaj z echinacey. Stano je rád, že Inge v kuchyni napodobňuje svoju svokru. Často v živote pozoroval matku a rád by mal takéto vydanie ženy aj doma. Len musí lepšie ladiť s nábytkom. Inge zapína zemiaky, kura dá do panvice, prikryje, všetko naservíruje a pustí sa strúhať jablká.

Inge strúha a zrazu jej príde smutno. Aj keď nechce, zamyslí sa nad svojím životom a pri tom jej V-krájač odreže kúsok prsta. Inge ani nemukne, len beží na WC, krv kvapká po byte, prilepí si na prst toaleťák a sadne si na misu. A sedí. A počúva, ako sa po panelákoch vodovodnými rúrkami, kanalizáciou, dierami, odtokmi šíria pachy a zvuky, kroky, vzdychy a rozhovory. Zrazu jej nič nie je jasné. Nechce tu byť, nechce variť kura a pyré, nechce čakať na oplodnenie ako sliepka v liahni.
Oblečie sa, vypne plyn, obuje sa a potichu zabuchne dvere.

Inge si hneď kupuje cigarety, berie auto a bez rozmýšľania vyráža na Kolibu. Vyjde až na svah, nastaví tvár slnku, vydýchne dym a zavolá Danovi. Dano práve robí v záhradke a pri priesadách si modeluje brucho. Pri pohľade na displej mobilu mu vypadne motyka z ruky, beží do sprchy, oblieka sa a cvála za Inge. Nájde ju, ako sa opaľuje na deke a vystavuje svoje luxusne pestované telo jarnému slnku. Chvíľu sa spoločne vyvaľujú, Dano sa snaží rozpovedať vtipy, čo mu došli internetom, zhlboka dýcha a ovieva sa mihalnicami, aby od vzrušenia neomdlel. Potom sa idú prejsť po lese a napokon sa celkom bez slova milujú v jej zaparkovanom aute v strašne nepohodlnej polohe. Inge sa psychicky pripravuje na veľmi mdlé a nešikovné Danove pohyby, ale keď si chlapec vyzlečie tričko, zrazu sa zmení, akoby celý komplet dostal erekciu, vyrastie, napne sa a zrazu je rýchly a pevný, až Inge pocíti prirodzený rešpekt, aký má pred Stanom, len keď je oblečený. A potom už iba chytá dych, keď jej Dano obíja hlavu o klaksón, až to pri každom pohybe zatrúbi na celú Kolibu.

Inge zaparkuje pred panelákom a má výbornú náladu. Kútiky úst jej vyskakujú hore po rozpálených lícach a brucho sa jej vlní. Aká je to krásna sobota! Keď si odmyslí svojho Stana, aký je to krásny slnečný jarný deň! Inge vchádza stále vzrušená domov, dýcha zhlboka, akoby šla rodiť. V byte je ticho, Stano stále spí zababušený v perinách a potí sa. Inge po špičkách prejde do kuchyne a pri krivej kuchynskej linke vybuchne smiechom, chytá sa za brucho, až jej tečú slzy, zvalí sa na dlaždice. Potom sa doplazí na toaletu, zatvorí dvere a smeje sa do škár, do potrubí, do kanalizácie, až ju bolí bránica a jej smiech prechádza a putuje celým panelákom od prízemia až po 12. poschodie.

Teraz sa jej uľavilo – horšie to už nebude.

Diskusia  ()

Video

Diskusia
#evahriesnedobra