Tichý ZABIJAK vzťahov: Andrej vedel, že Moniku stráca... Je vám tento smutný scenár POVEDOMÝ?
19. 8. 2024, 20:08
Posledné roky sa na pracoviskách šíri nový fenomén známy ako quiet quitting. O čo ide a prečo vám môže zabiť vzťah?
Tento termín, ktorý by sme do slovenčiny mohli preložiť ako tichý odchod, označuje prístup zamestnancov, ktorí vykonávajú len to, čo je nevyhnutné, aby si prácu udržali. Vyhýbajú sa nadčasom aj akejkoľvek snahe navyše. Jednoducho povedané, pracujú len tak, aby prežili, no nie, aby vynikli.
O tichom odchode z práce sa toho napísalo veľa, no odborníci tvrdia, že tento prístup sa môže preniesť aj do našich vzťahov, všimol si týždenník PLUS 7 DNÍ. Áno, tichý odchod sa môže objaviť aj v partnerskom živote. Predstavte si, že jeden z partnerov začne investovať do vzťahu len minimum energie a vyhýba sa akýmkoľvek prejavom lásky, starostlivosti a podpory, ktoré by vzťah posúvali vpred. Takýto prístup môže byť nenápadný, no jeho dosahy na dlhodobý vzťah a manželstvá môžu byť devastujúce.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Čím skôr, tým lepšie. Aj tento problém sa dá riešiť. Treba však zakročiť včas.
Tichý odchod zo vzťahu sa často prejavuje tým, že jeden z partnerov začne ukrajovať zo spoločne stráveného času. Chvíle vo dvojici sa často obmedzia len na nevyhnutné veci, ako sú každodenné povinnosti. A hlavne sa vyhýba aktivitám, ktoré by ich mohli spájať. Namiesto toho, aby si užíval spoločný čas, plánuje viac vecí osamote. Často sa stáva, že si partner alebo obaja partneri prestanú všímať malé radosti, ktoré kedysi robili spolu. Len málokedy sa to stane zo dňa na deň a mnoho párov si tento problém nevšimne ani celé mesiace či roky. Postupne sú si však čoraz vzdialenejší, čo vedie k odcudzeniu a v niektorých prípadoch aj rozchodu či rozvodu.
Keď ste zamilovaný, všetko vo vašom živote sa točí okolo vášho partnera. Vaše srdce bije rýchlejšie, keď na neho myslíte, tešíte sa na každý spoločný okamih. No ak sa začína prejavovať tichý odchod, tento pocit postupne mizne. Keď myslíte na svoju polovičku, už necítite tú iskru a vzrušenie. Váš vzťah sa vám javí skôr ako povinnosť než ako radosť a postupne sa začína ochladzovať.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Nenápadne. Všetko sa môže diať bez toho, aby si to partneri uvedomovali.
"Po roku to už bolo skutočne len o spolubývaní. Monika to zvaľovala na prácu, tvrdila, že nemá energiu na to, aby sa so mnou večer porozprávala. Väčšinou si zapla seriál a celý večer dokázala mlčať. O intímnom živote ani nehovorím. Zakaždým to boli iba výhovorky. Ja som len dúfal, že ide o obdobie a časom sa všetko urovná,“ povedal Andrej. Aj podľa portálu Psychology Today partner, ktorý sa ticho vzďaľuje, začne hľadať spôsoby, ako sa vyhnúť intimite a fyzickému kontaktu. Čoraz častejšie si nachádza výhovorky, prečo sa vyhnúť milovaniu. Vytrácajú sa aj objatia a bozky.
Vzťah alebo manželstvo sa postupne zmení na niečo, čo viac pripomína obchodnú dohodu. Namiesto spontánnej lásky ide jednoducho o fungovanie bez akejkoľvek snahy navyše. Každodenné rozhovory sa točia okolo praktických záležitostí, ako sú domáce práce, financie a logistika, pričom romantické gestá a spontánne prejavy náklonnosti ustupujú do úzadia. "Tichý odchádzajúci si však môže začať predstavovať, aké by to mohlo byť, keby túto ,zmluvu‘ porušil. Môže premýšľať o tom, aký by bol život ,single‘ – fantazírovať o novom živote, ktorý nezahŕňa partnera,“ opisuje spomínaný portál.
Mnoho ľudí si tichý odchod vo vzťahu často nevšimne dlhý čas. Na prvý pohľad sa môže zdať, že všetko je v poriadku. Paradoxne môžu byť aj spokojní, pretože sa menej hádajú a žijú v relatívnom pokoji. Tento klamlivý pocit spokojnosti pramení z toho, že jeden z partnerov už nechce investovať energiu do vzťahu, a preto sa vyhýba aj konfliktom. Tým, že ustúpi alebo sa stiahne, však dáva najavo apatiu a nechuť čokoľvek riešiť. Opak lásky v tomto prípade nie je nenávisť, ide o apatiu a ignorovanie partnera.
To, čo môže navonok vyzerať ako harmónia, je v skutočnosti nezáujem. Partnerovi je postupne všetko jedno, a preto sa zdá, že je spokojný. Tichý odchod vo vzťahu často vzniká z podobných dôvodov ako v práci. Partnerov postupne unaví neustále riešenie konfliktov a nedorozumení. Vo vzťahu nenachádzajú dostatočné uznanie, inšpiráciu alebo podporu.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Kde je problém? Hovorte o tom, čo môže byť príčinou tichého odchodu.
Keď partner necíti, že je jeho snaha oceňovaná alebo že sa jeho potreby naplnia, začne sa postupne odťahovať, mnohokrát bez toho, aby si to uvedomoval. Je to obranný mechanizmus, ktorý má zabrániť ďalšiemu sklamaniu a bolesti. Partneri prestanú investovať do vzťahu, pretože im chýba motivácia a energia. Ako sa vytráca vzájomná podpora a komunikácia, vzťah sa stáva povinnosťou.
„Vedel som, že ak nič nespravím, môže sa stať, že o Moniku prídem. Trvalo to dlho, kým si priznala, že ide o problém, a ešte oveľa dlhšie, kým sme prišli na to, čo s tým robiť. Začali sme sa rozprávať inak. Prišli sme na to, že sa musíme viac podporovať. Ja som sa začal viac zaujímať o jej prácu, podporoval som ju a snažili sme sa každý víkend vymyslieť niečo, čo by nás bavilo. Myslím si, že keby som vtedy nezakročil, dnes by sme spolu neboli,“ cituje Andreja PLUS 7 DNÍ.
V každom vzťahu je dôležité pravidelne ukazovať, ako veľmi si svojho partnera vážime. Malé prejavy vďačnosti a uznania môžu zázračne zaceliť trhliny a udržať lásku nažive. Urobte si čas na to, aby ste partnerovi povedali, čo pre vás znamená. Oceňujte jeho prítomnosť v živote, vyjadrujte vďaku za všetko, čo pre vás robí, a nezabúdajte mu pripomínať, ako zlepšuje váš deň už len tým, že je. Ak sa chcete vyhnúť tomuto fenoménu, treba sa zamyslieť aj nad vlastnými očakávaniami vo vzťahu. Zistite, či nie sú príliš vysoké, alebo jednostranné. Uvedomte si, že nemôžete očakávať, že jeden človek naplní všetky vaše potreby. Ani váš partner by nemal mať viac povinností, než je zdravé. Rovnováha a vzájomné pochopenie sú pre zdravý a šťastný vzťah kľúčové.
Text: sen