Reklama

Nový trend v randení generácie Z: Neuviazli ste v SITUAČNOM vzťahu aj vy?

Situačný vzťah je nový trend.

Zdroj: profimedia.sk

Reklama

Obrúčka, svadba, deti… Pre našich rodičov samozrejmosť, pre generáciu Z hotová nočná mora. Novým trendom v randení je totiž situačný vzťah, teda vzťah-nevzťah.

Má božské telo, spájajú vás spoločné záujmy a máte ho rada. Na druhej strane naozaj netúžite po tom, aby vás komandoval a v čomkoľvek obmedzoval. Tak presne o tom je situačný vzťah. Vyberiete si len tie situácie, v ktorých vám to spolu ladí a pri ostatnom jednoducho zaradíte neutrál.

Me time

Jeden partner na celý život a práca, v ktorej skysnete až do dôchodku? Pre generáciu Z (ale nielen pre ňu) je takýto model ako vystrihnutý zo zlého sna. Dnes majú mladí ľudia celkom iné očakávania ako ich rodičia. Túžia po úspešnej kariére, cestovaní, nových zážitkoch a sebarozvoji. Rýchla doba ponúka doslova neobmedzené možnosti – stačí sa rozhodnúť, čo práve teraz potrebujete. V prípade hľadania partnera je to podobné. Už sa nemusíme spoliehať na kamarátku, že nám predstaví niekoho zo svojej partie alebo fešného kolegu. A dokonca si ani netreba dohadovať stretnutie, hodiny stráviť pred šatníkom, aby sme čo najlepšie zapôsobili, lebo máme večer blind date, kde si môžeme potenciálneho partnera lepšie preklepnúť. Načo aj? Stačí si za pár minúť pozrieť stovky adeptov na lásku a jediným pohybom prsta si vybrať toho, s kým zdieľame podobné záujmy, a to bez toho, aby sme vynaložili akékoľvek úsilie. Súčasné randenie je oveľa jednoduchšie. Ľudia čoraz menej vyhľadávajú vzťah s cieľom usadiť sa, no zároveň sa boja osamelosti. Situačné randenie ponúka riešenie – sme spolu aj nie sme spolu, podľa toho, ako nám to v tomto momente vyhovuje. „Mládež dnes tvrdí, že ich vzťahy rozptyľujú od ich vzdelávacích a kariérnych cieľov a že je najlepšie sa príliš neviazať, pretože by mohli obetovať svoju vlastnú životnú dráhu pre niekoho iného,“ hovorí profesorka sociológie Lisa Wadeová, podľa ktorej dnes ľudia hľadajú predovšetkým osobnú, profesionálnu a finančnú stabilitu.

O benefitoch to nie je
Síce ho nechcete za frajera, ale nerada by ste ho nechali odísť. Kedysi bolo riešením priateľstvo s benefitmi, ale aj to je v posledných rokoch na ústupe. Vyvinul sa z neho fenomén situačné randenie. V čom teda spočíva zásadný rozdiel?  Pri vzťahu s benefitmi ide hlavne o uspokojenie sexuálnych túžob, potom rozlúčka a vidíme sa nabudúce. Možno. Žiadne partnerstvo neprichádza do úvahy. Situačný vzťah sa, naopak, začína romanticky ako bežný vzťah. Dvojica sa prirodzene spoznáva, chce byť spolu, no v istom bode, niekde medzi priateľstvom a partnerstvom, zamrzne. Vyhne sa tak tlakom, ktoré bežne sprevádzajú partnerský záväzok, ako sú napríklad žiarlivosť, zákazy a kompromisy. Zo vzťahu si vlastne beriete len to pekné, neobmedzujúce. Skúsenosť s touto formou vzťahu má aj 25-ročná Bardejovčanka Linda. „S Mirom som sa zoznámila tradične cez internet pred dvoma rokmi. Skvele si rozumieme a už sme toho stihli aj veľa precestovať. Vždy si na seba vieme nájsť čas, hoci máme vlastné životy. A ja si momentálne bez neho ten svoj neviem predstaviť. Na druhej strane, vážny záväzok určite nechcem. Samozrejme, rodičia stále podpichujú klasickým – kedy bude svadba. Ani sa však neunúvam im vysvetľovať, že s Mirom vlastne nie sme úplne spolu, pretože by prišla lavína otázok. Preto sa vždy len usmejem a odpoviem, že v sobotu,“ hovorí Linda. Vzťah-nevzťah vyhovuje jej aj Mirovi. Ako sa bude vyvíjať, to sa uvidí. Teraz sa jej nad budúcnosťou premýšľať nechce.

Zdroj: Shutterstock

Ste spolu, ale aj nie ste. O tom je situačné randenie.

Vy ste spolu?
Tak na túto otázku si budete musieť pripraviť trochu neštandardnú odpoveď: „Podľa situácie.“ Pre niekoho síce bude váš vzťah vyzerať ako seriózne chodenie, no na druhého zrejme zapôsobíte, že ste úplne single. Všetko totiž závisí od situácie. Ak ste nadšenci divadla, cvičenia či cestovania, budete vyhľadávať spoločné situácie. Nestane sa vám, že nebudete mať s kým ísť na výlet, do posilky, na preteky. A bonusom bude aj dobrý sex. Ale ostatné záležitosti, ktoré spolu nezdieľate, necháte bez povšimnutia, nech si ich polovička vyrieši sama. Tak ako vy. Win-win pre oboch. Teda, len do určitej chvíle. Medzi priateľstvom a láskou je tenučká hranica a balansovať presne medzi je extrémne náročné. Problém nastáva v momente, keď jeden z dvojice túži vzťah posunúť ďalej. Ak sa váš objav neplánuje presunúť z friendzone do reálneho vzťahu, nečakajte. Je načase si hľadať nové kontakty. Z tohto mŕtveho bodu totiž už aj tak veľa nevyťažíte a čo ste kedysi považovali za zábavu, vás bude len ubíjať. Spoliehať sa na to, že sa to raz môže zmeniť, problém len oddiali a trápenie a pocit menejcennosti sa bude ďalej nabaľovať. Čím skôr o tom začnete komunikovať, tým lepšie. V každom vzťahu je totiž potrebné, aby boli obaja partneri na rovnakej vlne a vedeli, na čom vlastne sú. A to aj vtedy, ak ide o vzťah-nevzťah.

Znaky situačného vzťahu

Ako zistíte, že ste uviazli v situačnom vzťahu?
• Robíte si len krátkodobé plány.
• Stále si nájde výhovorky a nevie svoje plány pre vás obetovať.
• Bod nula. Neviete pri ňom, na čom ste a pred priateľmi vás predstaví menom, nie pojmom: moja priateľka.
• Niekto ďalší. Nie ste jeho jediná, s kým sa stretáva. Máte to dovolené a vôbec pri tom nežiarli.
• Nekonzistentné správanie. Chvíľu sa spolu stretávate pravidelne, komunikujete spolu pravidelne, potom sa na dlhšie odmlčí a ty nevieš, čo sa deje.